• Ви знаходитесь тут:

  • Головна
  • Поради медичного працівника

/Files/photogallery/816/МЕДВЕДЬ.jpeg

/Files/images/медик.png

Національний портал з імунізації в рамках заходів до Європейського тижня імунізації

/Files/images/1/1lisak/зображення_viber_2024-04-24_15-31-13-660.jpg

/Files/images/Поради-батькам-під-час-війни.png

Про небезпеку для здоров’я при спалюванні листя, трави

Шкідливість спалювання сміття та сухої рослинності, листя для довкілля широко висвітлюється в засобах масової інформації в цілому світі. Спалювання трави часто призводить до займання торфовищ і лісових насаджень, до винищення місць гніздування диких птахів, загибелі тварин і комах, зниження родючості ґрунту.Пожежі – одна з головних джерел викиду вуглекислого газу в атмосферу, внаслідок чого посилюється так званий «парниковий ефект», який є однією з причин змін клімату на планеті.Але, в першу чергу, спалювання трави, бадилля та інших відходів є небезпечним для здоров’я людини.До складу диму входять: пил, чадний газ, оксид азоту, важкі метали та канцерогенні речовини.Дим містить пари та тверді часточки, які залишаються в повітрі в завислому стані.Токсичні пари негативно впливають на здоров’я людини, викликають подразнення слизової оболонки очей, носової порожнини, труднощі дихання, кашель, головний біль, внаслідок чого посилюються хронічні захворювання органів дихання.Особливо погано почуваються люди, які страждають на бронхіти, бронхіальну астму, риніти та тонзиліти, та люди з алергічними захворюваннями. Все це впливає на імунну систему людини.З тліючого листя і трави виділяється бензопірен, який здатен викликати онкологічні захворювання, діоксини, що можуть негативно впливати на порушення функції печінки, призвести до змін шкіри, при їх накопиченні в організмі може ушкоджуватись також ендокринна та нервова системи.У сільській місцевості мешканці в саду, на городі, присадибній ділянці використовують засоби для знищення шкідників, гризунів – пестициди та отрутохімікати, залишки яких накопичуються в стеблах рослин, бур’янів. Найбільше пестицидів містить бадилля картоплі, яке окропляється від колорадського жука.З палінням бадилля, трави, листя всі ці отруйні речовини виділяються в повітря.При спалюванні трави і листя нерідко спалюється і сміття, в т. ч. поліетиленові пакети і пластикові пляшки, в результаті чого в атмосферне повітря виділяються канцерогенні поліциклічні вуглеводні, які надзвичайно шкідливі для здоров’я людини.

З огляду на наведене,варто замислитись про наслідки спалювання листя для свого здоров’я та здоров’я нащадків

Підчас війни діти часто переживають стрес. Не у всіх із них розчиниться психологічна травма, але кожна дитина потребує підтримки. Головну роль у цьому відіграють батьки. Існують базові правила, як підтримати дитину у стресовій ситуацій, щоб стабілізувати її стан.

Дотримання режиму дня.

Прокидатися щоранку в один і той самий час, гратися в ігри з рідними та друзями, робити уроки, готувати обід, розмовляти після вечері в родинному колі, обійматися та співати – намагайтеся повернути те що ви робили до війни, адже це допомагає дитині почуватися спокійніше і впевненіше. Якщо зараз Ви не можете повернутися до свого звичайного режиму дня, створіть нові ритуали – головне, щоб одні й ті самі дії повторювалися щодня в той самий час.

Створення нових ритуалів.

Якщо ви переїхали, або втратили можливість робити те, що було для Вас із дитиною звичним, створіть нові ритуали. Це може бути читання вголос, вечірні обійми, спільні ігри, спів тощо. Спільні дії допоможуть дитині відчути єдність і силу сім’ї.

Щоденне спілкування на різні теми.

Спілкування потрібно кожному. Щоб дитина не почала ізолюватись, з нею потрібно говорити про речі, які стосуються її життя: про прогулянки, книги, фільми, ігри. Це допоможе їй відчути, що Вам важливі її інтереси.

Підтримання емоційного зв’язку.

Особливо зараз дитині важлива емоційна близькість із батьками. Щоб зберігати її та зміцнювати, потрібно обіймати дитину, говорити, що ви її любите, хвалити її (за сміливість, за витримку, за вміння, які демонструє дитина), грати з нею, смішити, розділяти з нею емоції. Наприклад, спитайте в дитини, як саме вона відчуває, що мама й тато її люблять. Зазвичай діти висловлюють найбільш прийнятний на цей момент варіант. Якщо вона не відповідає, запропонуйте таку вправу – гру : візьміть іграшку, скажіть, що іграшка засмучена, і запропонуйте дитині втішити її. Дивіться на дії дитини – саме таких дій від вас потребує і вона.
Важливо пам’ятати, що діти, які пережили травматуючий досвід, не завжди люблять обійматися й можуть уникати тілесних контактів .Тому слід запам’ятати дитину, чи можна її пригорнути.

Обговорення тривожних подій .

Такі розмови дуже корисні для емоційної розрядки. Після перебування в укритті, сигналів тривоги, звуків вибухів чи епізоду бойових дій проводьте невеличкі сімейні бесіди.Такі розмови слід починати зі слів про те, що загроза минула (“зараз ми в безпеці “). Скажіть що це було важко, але дитина впоралася, і ви, батьки чи близькі дорослі (опікуни), пишається її силою. Підкресліть: те, що дитина подолала складнощі, допомогло й батькам. У проживанні критичних ситуацій через їхнє проговорювання важливо робити акцент не лише на почуттях та емоціях, а й на діях, які допомоги впоратися дитині й вашій родині.
Щоб уникнути стану “фрагментації пам’яті” (це коли ми перестаємо пам’ятати послідовність дій під час травматичних подій), потрібно переказувати події та дії членів родини в цей час. Якщо дитина готова, можна заохочувати і її переказувати події. При цьому важливо говорити, що і мені, і тобі було страшно (сумно та тривожно), але ми впоралися “. Цей метод дозволяє дитині побачити, що її почуття збігаються із почуттями дорослих, що вона не сама, а також зняти емоційне напруження.
Звернення до психолога.
Не зволікайте зі зверненнями до спеціаліста за психологічною допомогою, якщо дитина постійно пригнічена чи агресивна, уникає активності, спілкування з однолітками, втратила апетит і нормальний сон.

  • Кір— небезпечне дуже заразне вірусне захворювання, що швидко поширюється. 9 із 10 людей, з якими контактувала інфікована особа, теж захворіють, якщо вони не були щеплені.

    1.Передавання інфекції. Вірус кору поширюється під час кашлю та чхання, тісних особистих контактів. Вірус лишається активним і живе в повітрі або на інфікованих поверхнях протягом 2 год. Інфікована людина може передавати вірус ще за чотири дні до і за чотири дні після появи у неї висипу.

    2.Симптоми. Першою ознакою кору зазвичай є значне підвищення температури приблизно через 10–12 днів після інфікування, яке триває 4–7 днів. На цій початковій стадії можуть виникати нежить, кашель, почервоніння очей і сльозотеча, а також дрібні білі плями на внутрішній поверхні щік. За кілька днів з’являється висип — спочатку, як правило, на обличчі та верхній частині шиї. Приблизно через три дні висип розповсюджується по всьому тілу, включно із руками та ногами. Він тримається 5–6 днів і потім зникає. У середньому, висип з’являється через 14 днів (від 7 до 18 днів) після впливу вірусу.

    За перших симптомів негайно звертайтеся до лікаря!

    3.Ускладнення. Кір може мати серйозні наслідки, особливо у дітей віком до п’яти років. Серед ускладнень кору — запалення середнього вуха (отит), запалення дихальних шляхів (бронхіт), пневмонія, діарея, енцефаліт. Ця недуга може призвести навіть до смерті.Захворювання на кір під час вагітності також загрожує здоров’ю жінок — від розвитку ускладнень до передчасних пологів чи мимовільного аборту (викидня).

    4.Профілактика. Спеціального лікування від кору нема. Найкращий захист —вакцинація. В Україні є комплексна вакцина від кору, паротиту і краснухи (КПК). Вона безпечна, ефективна і забезпечує тривалий захист. Для найкращого захисту дитина має отримати дві дози КПК-вакцини. Якщо з якихось причин ваша дитина не була вакцинована відповідно доКалендаря профілактичних щеплень, зверніться по консультацію до лікаря. Відмовившись від вакцинації, ви ризикуєте здоров’ям і життям своєї дитини.

    5.Міністерство охорони здоров’я закликає батьків обов’язково вакцинувати дітей відповідно до термінів Календаря щеплень і якомога швидше надолужити щеплення, якщо пропустили планову вакцинацію. Вакцинуватись за Календарем і надолужити пропущені щеплення можуть безоплатно усі діти до 18 років, а також дорослі з груп ризику — військові, учасники ООС, студенти, освітяни і медик

    49 випадків сказу у тварин на Харківщині виявили протягом 2023 року. Їх зафіксували в усіх семи районах області.

    Про це розповіла директорка обласного центру контролю та профілактики хвороб Любов Махота.

    "З другого півріччя епідситуація зі сказу має тенденцію до загострення. В одному Лозівському районі було зареєстровано п'ять випадків у 2022 році, і п'ять — у першому півріччі 2023 року. Решта — це все у другому півріччі. У жовтні вже маємо 14 зареєстрованих випадків", — каже Махота."У 2023 році ми маємо понад 2 тисячі звернень від людей, яких поранили тварини. Це на 23,5% більше, ніж було у 2022 році. Цього року від укусів саме скажених тварин 63 людини отримали лікування", — додає Махота.

    Директорка облцентру контролю та профілактики хвороб пояснює, що рану від укусу потрібно промити водою.

    "Це знизить концентрацію вірусу сказу. Можна десь 15 хвилин промивати. Потім по краях обробити спиртом, або йодом і швидко звернутися до лікаря. Він призначає п'ять уколів вакцини в руку. Якщо незнайома тварина обслинила, залишила подряпини — треба до лікаря", — каже Любов Махота.

    За її словами, на збільшення випадків сказу, зокрема, вплинула велика кількість безпритульних тварин.

    Перша допомога при отруєнні грибами

    Найголовніше — терміново телефонуйте «103». Якщо є можливість, промийте шлунок простою водою чи прийміть сорбенти. Найменша ефективна доза активованого вугілля — 0,5 г/кг маси тіла.

    До приїзду невідкладної допомоги дотримуйтесь постільного режиму і пийте багато рідини — простої чи підсоленої води, прохолодного чаю. Це допоможе відновити водно-сольовий баланс та вивести токсини.

    Категорично заборонено вживати алкоголь, будь-яку їжу чи молочні та кисломолочні продукти — це може прискорити всмоктування токсинів. У жодному разі не займайтеся самолікуванням і не намагайтеся «перечекати» — це може бути смертельно небезпечно.

    Залишки грибів або грибних страв треба обов’язково зберегти для лабораторного дослідження. Воно допоможе встановити причину отруєння та призначити правильне лікування.

    Міністерство охорони здоров’я проводить інформаційну кампанію «До школи» та повідомляє, як підготуватись до1 вересня учням, батькам і освітянам, щоб наступний навчальний рік був виключно здоровим і корисним.

    Отже,основні пункти, які обов’язково треба врахувати ще до початку навчального року.

    • Оберіть лікаря для дитини і пройдіть профілактичний огляд .Якщо ви ще не обрали свого лікаря і не підписали декларацію з педіатром чи сімейним лікарем для дитини, то саме час це зробити! До свого лікаря ви завжди зможете звернутись як для діагностики і лікування, так і для профілактичних оглядів.
    • Важливо перед школою пройти профогляд, щоби пересвідчитись, що зі здоров’ям дитини усе гаразд, отримати довідку для школи і корисні поради від вашого лікаря про профілактику хвороб .
    • Лікар вашої дитини за необхідності направить на вакцинацію,базові аналізи чи до вузьких спеціалістів (це необов’язково, якщо немає медичних показань), і видасть необхідну для школи довідку. Вдовідці про результати обов’язкового медичного профілактичного огляду лікар зазначить групу для занять фізичною культурою. А у разі, якщо дитина має певне захворювання, то за рішенням одного з батьків, в цій довідці може бути зроблено відповідний запис.
    • «Державні навчальні закладиможуть забороняти відвідування занять тим дітям, які не отримали необхідні щеплення за Календарем профілактичних щеплень»,— наголошують в МОЗ.
    • Повітряна тривога (відео)

    http://youtube.com/watch?v=zWMskJ40WzU

    Поради для населення в умовах воєнного стану

    При першій можливості покиньте разом із сім’єю небезпечну зону. У разі неможливості виїхати особисто, відправити дітей і родичів похилого віку до родичів, знайомих. Необхідно взяти із собою всі документи, коштовні речі і цінні папери.
    Підготовку до можливого перебування у зоні надзвичайної ситуації доцільно починати завчасно. Необхідно підготувати "екстрену валізку" з речами, які можуть знадобитись при знаходженні у зоні надзвичайної ситуації або при евакуації у безпечні райони.
    Необхідно:
    • зберігати особистий спокій, не реагувати на провокації;
    • не сповіщати про свої майбутні дії (плани) малознайомих людей, а також знайомих з ненадійною репутацією;
    • завжди мати при собі документ (паспорт) що засвідчує особу, відомості про групу крові своєї та близьких родичів, можливі проблеми зі здоров’ям (алергію на медичні препарати тощо);
    • знати місце розташування захисних споруд цивільної оборони поблизу місця проживання, роботи, місцях частого відвідування (магазини, базар, дорога до роботи, медичні заклади тощо). Без необхідності старатися як найменше знаходитись поза місцем проживання, роботи та малознайомих місцях;
    • при виході із приміщень, пересуванні сходинами багатоповерхівок або до споруди цивільної оборони (сховища) дотримуватись правила правої руки (як при русі автомобільного транспорту) з метою уникнення тисняви. Пропускати вперед та надавати допомогу жінкам, дітям, перестарілим людям та інвалідам, що значно скоротить терміни зайняття укриття;
    • уникати місць скупчення людей;
    • не вступати у суперечки з незнайомими людьми, уникати можливих провокацій;
    • у разі отримання будь-якої інформації від органів державної влади про можливу небезпеку або заходи щодо підвищення безпеки передати її іншим людям (за місцем проживання, роботи тощо);
    • при появі озброєних людей, військової техніки, заворушень негайно покидати цей район;
    • посилювати увагу і за можливості, також залишити цей район, у разі появи засобів масової інформації сторони-агресора;
    • орієнтуються на місцевості, розмовляють з акцентом, не характерна зовнішність, протиправні і провокативні дії, проведення незрозумілих робіт тощо) негайно інформувати органи правопорядку, місцевої влади, військових;
    • у разі потрапляння у район обстрілу сховатись у найближчу захисну споруду цивільної оборони, сховище (укриття). У разі відсутності пристосованих сховищ, для укриття використовувати нерівності рельєфу, (канави, окопи, заглиблення від вибухів тощо). У разі раптового обстрілу та відсутності поблизу споруд цивільного захисту, сховища і укриття − лягти на землю головою в сторону, протилежну вибухам. Голову прикрити руками (за наявності, для прикриття голови використовувати валізу або інші речі). Не виходьте з укриття до кінця обстрілу;
    • надавати першу допомогу іншим людям у разі їх поранення. Визвати швидку допомогу, представників ДСНС України, органів правопорядку за необхідності військових;
    • у разі, якщо ви стали свідком поранення або смерті людей, протиправних до них дій (арешт, викрадення, побиття тощо) постаратися з’ясувати та зберегти як найбільше інформації про них та обставини події для надання допомоги, пошуку, встановлення особи тощо. Необхідно пам’ятати, що Ви самі або близькі Вам люди, також можуть опинитись у скрутному становищі і будуть потребувати допомоги.

    Не рекомендується:

    • підходити до вікон, якщо почуєте постріли;
    • спостерігати за ходом бойових дій;
    • стояти чи перебігати під обстрілом;
    • конфліктувати з озброєними людьми;
    • носити армійську форму або камуфльований одяг;
    • демонструвати зброю або предмети, схожі на неї;
    • підбирати покинуті зброю та боєприпаси.

    Підготовка оселі:

    • нанести захисні смуги зі скочу (паперу, тканини) на віконне скло для підвищення його стійкості до вибухової хвилі та зменшення кількості уламків і уникнення травмування у разі його пошкодження;
    • по можливості обладнайте укриття у підвалі, захистіть його мішками з піском, передбачте наявність аварійного виходу;
    • при наявності земельної ділянки обладнайте укриття на такій відстані від будинку, яка більше його висоти;
    • зробити вдома запаси питної та технічної води;
    • зробити запас продуктів тривалого зберігання;
    • додатково укомплектувати домашню аптечку засобами надання першої медичної допомоги;
    • підготувати (закупити) засоби первинного пожежогасіння;
    • підготувати ліхтарики (комплекти запасних елементів живлення), гасові лампи та свічки на випадок відключення енергопостачання;
    • підготувати (закупити) прилади (примус) для приготування їжі у разі відсутності газу і електропостачання;
    • підготувати необхідні речі та документи на випадок термінової евакуації або переходу до захисних споруд цивільної оборони або інших сховищ (підвалів, погребів тощо);
    • особистий транспорт завжди мати у справному стані і запасом палива для виїзду у небезпечний район;
    • при наближенні зимового періоду необхідно продумати питання щодо обігріву оселі у випадку відключення централізованого опалення.

    При виявленні вибухонебезпечних предметів забороняється:

    • перекладати, перекочувати з одного місця на інше;
    • збирати і зберігати, нагрівати і ударяти;
    • намагатися розряджати і розбирати;
    • виготовляти різні предмети;
    • використовувати заряди для розведення вогню і освітлення;
    • приносити в приміщення, закопувати в землю, кидати в колодязь чи річку.

    Виявивши вибухонебезпечні предмети, вживайте заходів з означення, огородження і охороні їх на місці виявлення. Негайно повідомте про це територіальні органи ДСНС та МВС зателефоном "101" та "102".

    "Екстрена валізка"

    Екстрена валіза, як правило, являє собою міцний і зручний рюкзак від 25 літрів і більше, щомістить необхідний індивідуальний мінімум одягу, предметів гігієни, медикаментів, інструментів, засобів індивідуального захисту та продуктів харчування. Всі речі повинні бути новими (періодично поновлюваними) і не використовуватись у повсякденному житті.Екстрена валіза призначена для максимально швидкої евакуації із зони надзвичайної події, будь то землетрус, повінь, пожежа, загострена криміногенна обстановка, епіцентр військових дій і т.д.Вантаж у рюкзаку треба укладати рівномірно. Добре мати рюкзак з “підвалом” (нижнім клапаном).

    У рюкзак рекомендується покласти наступне:

    • копії важливих документів в поліетиленовій упаковці. Заздалегідь зробіть копії всіх важливих документів − паспорта, автомобільних прав, документів на нерухомість, автомобіль і т.д. Документи треба укладати так, щоб у разі необхідності їх можна було швидко дістати. У деяких джерелах так само вказують серед документів тримати кілька фотографій рідних і близьких;
    • кредитні картки та готівку. Нехай у вас буде невеликий запас грошей;
    • дублікати ключів від будинку і машини;
    • карту місцевості, а також інформацію про спосіб зв'язку і зустрічі в умовленому місці зустрічі вашої родини;
    • засоби зв'язку та інформації (невеликий радіоприймач з можливістю прийому в УКХ і БМ діапазоні) та елементи живлення до радіоприймача (якщо потрібні);
    • ліхтарик (краще кілька) і запасні елементи живлення до нього, сірники (бажано туристичні), запальничка, свічки;
    • компас, годинник (перевагу віддавайте водонепроникним);
    • багатофункціональний інструмент, що включає (лезо ножа, шило, пилку, викрутку, ножиці тощо);
    • ніж, сокира, сигнальні засоби (свисток, фальшфеєр і т.д.);
    • декілька пакетів для сміття, об'ємом 120 літрів. Може замінити намет або тент, якщо розрізати;
    • рулон широкого скотчу;
    • упаковка презервативів. Презерватив, за необхідності, може використовуватись для захисту від вологи сірників та запальничок, у якості джгута для зупинки кровотечі, надійного закупорювання ємкостей від комах та піску, перенесення води;
    • шнур синтетичний 4-5мм , близько 20 м;
    • блокнот і олівець;
    • нитки та голки;
    • аптечка першої допомоги. До складу аптечки обов’язково повинні входити: бинти, лейкопластир, вата, йод, активоване вугілля (інтоксикація), парацетамол (жарознижувальний), пенталгін (знеболююче), супрастин (алергія), иммодиум (діарея), фталазол (шлункова інфекція), альбуцид (краплі для очей), жгут, шприци тощо; ліки що Ви приймаєте (мінімум на тиждень) з описом способу застосування та дози; рецепти; прізвища та мобільні телефони ваших лікарів (слідкуйте за терміном придатності ліків);
    • одяг: комплект нижньої білизни (2 пари), шкарпетки бавовняні (2 пари) і вовняні, запасні штани, сорочка або кофта, плащ-дощовик, в'язана шапочка, рукавички, шарф (може знадобитися в найнесподіваніших ситуаціях), зручне, надійне взуття;
    • міні-палатка, поліуретановий килимок, спальник (якщо дозволяє місце);
    • засоби гігієни: зубна щітка і зубна паста, невеликий шматок мила, рушник (є такі в упаковці пресовані), туалетний папір, кілька упаковок одноразових сухих та вологих серветок, кілька носових хусток, засоби інтимної гігієни, бритву, манікюрний набір;
    • приналежності для дітей (якщо необхідні);
    • посуд (краще металевий): казанок, фляга, ложка, кружка;
    • запас їжі на кілька днів - все, що можна їсти без попередньої обробки і не займає багато місця, довго зберігається (не швидкопсувні), на приклад: висококалорійні солодощі (чорний шоколад (з горіхами), жменю льодяників), набір продуктів (тушонка, галети, суп-пакети, м'ясні та рибні консерви), якщо дозволяє місце - крупа перлова, гречана, рис довгозерний, макарони, вермішель, сухі овочеві напівфабрикати, горілка, спирт питний;
    • запас питної води на 1-2 дні, який треба періодично оновлювати (вода не повинна бути застояною).

    У літніх людей, інвалідів та дітей є особливі потреби. За необхідності, цей список доповнюється і коригується. Із практики,загальна вага “Екстреної валізи” не повинна перевищувати 50 кілограмів.

    ЦЕ ПОВИНЕН ЗНАТИ ТА ВМІТИ КОЖНИЙ

    Пропонуємо найперші - найпростіші поради:

    Порада 1. Виходячи з дому завжди беріть із собою хоча б один із документів - паспорт,посвідчення водія, студентський квиток, пенсійне посвідчення.

    Порада 2. Ваші найближчі повинні знати, як діяти за непередбачуваних обставин, куди йти і де вам всім зустрітись. Діти повинні знати не тільки номери телефонів батьків але і завчити номери телефонів когось із знайомих чи інших родичів.

    Порада 3. Візьміть за правило тримати мобільний телефон, так би мовити, на тілі (в чохлі на поясі, на декоративній стрічці на шиї або, хоча б, у кишені) і привчайте до цього своїх дітей.

    Порада 4. Придбайте для всієї родини ідентифікаційний браслеті носіть його на руці. На браслеті вказується група крові контактний телефон, а неповнолітнім додатково ім'я, прізвище та домашня адреса.

    Порада 5. Вдома зберіть найнеобхідніші речі. Спакуйте все зібране в одну сумку, яку тримайте поблизу виходу з помешкання. Гроші та найцінніші документи зберігайте разом в потаємному але доступному місці.

    Порада 6. Створіть мінімальний запас продуктів харчування та питної води. Не закладайте до запасу продукти, які швидко псуються.

    Порада 7. Приготуйте резервний запас ліків.

    Порада 8. Якщо ви маєте власне авто, намагайтеся тримати паливний бак максимально заповненим.

    Порада 9. Регулярніше переглядайте і слухайте випуски новин, особливо місцевого радіо та телебачення.

    Порада 10. Приберіть з балконів та інших місць вашого помешкання легкозаймисті матеріали.

    Порада 11. Намагайтеся обходити місця масового скупчення людей, де проходять мітинги та інші акції, не беріть в такі місця дітей.

    Порада 12. Не ігноруйте наказ про екстрену евакуацію. Покидаючи помешкання,перекрийте газ і воду, вимкніть електроенергію, зачиніть вікна і кватирки, виведіть із собою рідних, заберіть підготовлені речі, медикаменти, гроші, цінності та документи. Надійно замкніть двері. Постарайтесь повідомити про небезпеку сусідів та знайомих.

    Ми не хочемо залякати вас цими порадами, наша мета є іншою. Завжди треба бути готовими усвідомлено зарадити собі і своїм найближчим.

    ЯК ПІДГОТУВАТИСЬ ДО НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЙ

    У сім'ї треба розробити план дій на випадок виникнення надзвичайних ситуацій чи обставин. В усіх членів сім'ї повинні бути номери телефонів, адреси електронної пошти один одного для термінового зв'язку. Подбайте про наявність коштів на телефонах. Ці ж номери та адреси повинні бути у вчителів школи чи дитячого садочка, де навчаються ваші діти, на роботі, у ваших родичів і близьких, знайомих.

    Необхідно домовитися про те, кому дзвонити в екстреній ситуації. Краще за все вибрати родича, що живе на іншому кінці міста, тому що при теракті або при НС в мікрорайоні часто переривається зв'язок, внаслідок чого додзвонитися один до одного неможливо.

    Родичу, який живе в іншій частині міста (села), у разі лиха треба повідомити, де ви знаходитесь, в якому ви стані, чи все з вами гаразд. Він передасть цю інформацію членам вашої родини.

    Обов'язково призначте місце зустрічі, де ви зможете зустрітися з членами вашої родини в екстреній ситуації. У разі евакуації, обов'язково візьміть із собою ваш набір предметів першої необхідності та документи.

    Набір для виживання

    У кожній сім'ї необхідно мати готовий і упакований набір предметів першоїнеобхідності. Він може суттєво допомогти в разі екстреної евакуації або забезпечити виживання сім'ї, якщо лихо застало її у будинку.

    Для пакування речей скористайтеся водонепроникними сумками чи рюкзаками, що застібаються на «блискавки». Комплект повинен бути максимально компактним, щоб його легко можна було захопити із собою.

    Орієнтовний перелік речей, які можуть забезпечити виживання щонайменше протягом 72 годин

    • Протигази з додатковими фільтрами, дитячі протигази, киснева маска,респіратори.
    • Аптечка: анальгін, ацетилсаліцилова кислота, гіпотермічний(охолоджуючий) пакет, сульфацил натрію, пакет кровоспинний, бинт стерильний, бинт нестерильний, лейкопластир бактерицидний, серветки кровоспинні, розчин брильянтового зеленого, бинт еластичний трубчастий, вата, нітрогліцерин, пристрій для проведенняштучного дихання, аміаку розчин, вугілля активоване, корвалол, ножиці.
    • Суха їжа (галети, печиво), енергетичні батончики, горіхи, мультивітаміни¼.
    • Казанок.
    • Запас води.
    • Предмети гігієни.
    • Запальнички та герметично запаковані сірники, свічки, сухий спирт.
    • Два ліхтарі з додатковими батарейками.
    • Міцна довга мотузка.
    • Ніж.
    • Комплект столового приладдя.
    • Радіоприймач.
    • Дощовики, одяг, шкарпетки, капелюхи, сонцезахисні окуляри, рукавички, водонепроникне взуття.
    • Голки, нитки.

    РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО ДІЙ НАСЕЛЕННЯ У РАЗІ ВИЯВЛЕННІ ПІДОЗРІЛОГОПРЕДМЕТА, ЯКИЙ МОЖЕ ВИЯВИТИСЯ САМОРОБНИМВИБУХОВИМ ПРИСТРОЄМ

    Якщо ви виявили підозрілий предмет - не залишайте цей факт без уваги!

    Не чіпайте «нічийні» пакети (сумки, коробки і т.д.) і не підпускайте до них інших.

    Повідомте про знахідку співробітнику поліції.

    • не розпаковуйте знахідку;
    • зафіксуйте час виявлення знахідки;
    • постарайтеся зробити так, що б люди відійшли якнайдалі від ймовірно небезпечної знахідки;
    • обов'язково дочекайтеся прибуття оперативно-слідчої групи;
    • не забувайте, що ви є основним очевидцем.

    Пам'ятайте! Зовнішній вигляд предмета може приховувати його справжнє призначення. Як камуфляж для вибухових пристроїв використовуються звичайні сумки, пакети, згортки, коробки, іграшки і т.п.

    Ви відповідаєте за життя і здоров'я ваших дітей. Роз'ясніть дітям, що будь-який предмет,знайдений на вулиці або у під'їзді, може становити небезпеку для життя.

    Не проводьте самостійних дій зі знахідками або підозрілими предметами, які можутьвиявитися вибуховими пристроями, - це може призвести до їх вибуху, жертв, травмувань, руйнувань.

    ЯК ДІЯТИ, ЯКЩО ВИ ПОТРАПИЛИ В ПЕРЕСТРІЛКУ

    Якщо стрілянина застала вас на вулиці:

    • відразу ж ляжте і озирніться, виберіть найближче укриття і проберіться до нього, непіднімаючись у повний зріст. Укриттям можуть слугувати виступи будівель, пам'ятники, бетонні стовпи, бордюри, канави і т.д. За першої ж нагоди сховайтеся в під'їзді житлового будинку, в підземному переході, підвалі і дочекайтеся закінчення перестрілки;
    • прийміть заходи з порятунку дітей, при необхідності прикрийте їх своїм тілом.

    Якщо стрілянина застала вас удома:

    • сховайтеся у ванній кімнаті і ляжте на підлогу, оскільки перебувати в кімнатах звікнами небезпечно.

    ПРИ ОТРИМАННІ ІНФОРМАЦІЇ ПРО ЕВАКУАЦІЮ

    Якщо інформація про початок евакуації застала вас у квартирі:

    • візьміть документи, гроші, цінності;
    • вимкніть електрику, газ, воду, погасіть в печі (каміні) вогонь;
    • надайте допомогу в евакуації літнім та тяжкохворим людям;
    • зачиніть вхідні двері на замок;
    • повертатись у приміщення можна лише після дозволу відповідних осіб.

    ТЕРОРИЗМ

    Терористичні дії можуть бути різними, тому слід дотримуватись певних правил і порад щодо дій при виникненні терористичного акту: вибуху, підпалу, стрілянини на вулиці, захоплення в заручники.

    Про можливу небезпеку вибуху можна судити за наступними ознакам:

    • невідомий згорток або предмет, що лежить на станції метро, в транспортному засобі,чи при вході у будинок;
    • дріт або шнур, натягнуті в несподіваному місці;
    • дроти або шматки ізоляції, що звисають з- під кузова машини;
    • посилка або бандероль, що прийшла поштою від невідомої особи або з незрозумілоюзворотною адресою.

    В жодному разі не можна самостійно діяти, опираючись тільки на власні підозри. Треба негайно повідомити про це водія автобуса, провідника у поїзді, звернутись до співробітника міліції, чергового по станції, подзвонити до служби порятунку за номером «101».

    Пам'ятайте, інколи людська уважність і небайдужість можуть врятувати життябагатьом.

    ЯКЩО ВИ ОТРИМАЛИ ПОГРОЗИ ТЕРОРИСТИЧНОГО ХАРАКТЕРУ ЗАТЕЛЕФОНОМ ЧИ ПИСЬМОВО

    • постарайтеся дослівно запам'ятати розмову і зафіксувати її на папері;
    • по ходу розмови визначте стать, вік, особливості мови того, хтотелефонував (голос, темп мови, вимова, манера розмовляти і т.д.);
    • зверніть увагу на звуковий фон (шум, голоси);
    • визначте характер дзвінка (міський або міжміський);
    • зафіксуйте точний час початку розмови та її тривалість;
    • якщо телефонний апарат визначив номер - запишіть його.

    У разі отримання письмової погрози:

    • покладіть документ в чистий поліетиленовий пакет і жорстку папку;
    • не залишайте на ньому відбитків своїх пальців;
    • не розширюйте коло осіб, що ознайомляться зі змістом документа;
    • анонімні документи не зшивайте, не підклеюйте, не робіть на них написи, не згинайте.

    ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ НАСЕЛЕННЯ ПРИ ЗАГРОЗІ ЗДІЙСНЕННЯТЕРОРИСТИЧНОГО АКТУ

    Тероризм - це метод, за допомогою якого організована група або партія прагнуть досягтипроголошених нею цілей через систематичне використання насильства. Для нагнітання страху застосовуються такі терористичні способи (методи), як вибухи і підпали житлових і адміністративних будівель, магазинів, вокзалів, захоплення заручників, автобусів, викрадення літаків і т.д.

    Для запобігання можливому терористичному акту або зменшення його наслідківнеобхідно дотримуватися наступних правил безпеки:

    • у присутності терористів не висловлюйте своє незадоволення, утримайтеся від різкихрухів, криків, стогонів;
    • у разі загрози застосування терористами зброї лягайте на живіт, захищаючи головуруками, далі від вікон, засклених дверей, проходів, сходів;
    • у разі поранення рухайтеся якомога менше для зменшення крововтрати;
    • будьте уважні, використовуйте будь-яку можливість для порятунку;
    • якщо відбувся вибух - виконайте заходи щодо недопущення пожежі та паніки, надайте першу медичну допомогу потерпілим;
    • постарайтеся запам'ятати прикмети підозрілих людей і повідомте їх прибулим співробітникам спецслужб.

    ЯК ДІЯТИ У РАЗІ ЗАХОПЛЕННЯ АВТОБУСА (ТРОЛЕЙБУСА) ТЕРОРИСТАМИ

    • якщо ви опинилися в захопленому терористами автобусі (тролейбусі), не привертайте до себе уваги злочинців;
    • огляньте салон, визначте місця можливого укриття в разі стрілянини;
    • заспокойтеся, спробуйте відволіктися від того, що відбувається,читайте, розгадуйте кросворди;
    • зніміть ювелірні прикраси, не дивіться в очі терористам, не пересувайтеся салоном і не відкривайте сумки без їх дозволу;
    • не реагуйте на їх провокаційну або зухвалу поведінку. Жінкам у міні-спідницяхбажано прикрити ноги;
    • якщо спецслужби зроблять спробу штурму - лягайте на підлогу між кріслами ізалишайтеся там до завершення операції;
    • після звільнення негайно залиште автобус (тролейбус), тому що не виключена можливість його завчасного мінування терористами і вибуху (загоряння).

    ЯКЩО ВИ ОПИНИЛИСЯ В ЗАРУЧНИКАХ

    • не допускайте дій, які можуть спровокувати нападників до застосування зброї;
    • терпіть образи і приниження, не дивіться в очі злочинцям, не поводьтесь зухвало;
    • виконуйте вимоги злочинців, не заперечуйте їм, не ризикуйте життям своїм іоточуючих, не допускайте істерики і паніки;
    • перш ніж що-небудь зробити - запитуйте дозволу (сісти, встати, попити, сходити втуалет і т.д.) але краще - терпіть, щоб не привертати до себе зайвої уваги.

    У разі вашого звільнення

    • лежіть на підлозі обличчям вниз, голову прикрийте руками і не рухайтеся;
    • тримайтеся, по можливості, подалі від дверей, вікон;
    • ні в якому разі не біжіть назустріч працівникам спецслужб або від них, так як васможуть прийняти за злочинців.

    ЯК ВЕСТИ СЕБЕ ПРИ ВИКРАДЕННІТА У РАЗІ ЗАХОПЛЕННЯ У ЗАРУЧНИКИ ТЕРОРИСТІВ

    Заручник - це людина, яка знаходиться у владі злочинців. Ця залежність не позбавляє цілком можливості боротися за благополучне вирішення тієї ситуації, в якій опинивсяпостраждалий. Вибір правильної лінії поведінки вимагає наявності відповідних знань. Викрадення людей, захоплення заручників з метою отримання викупу, задоволення інших політичних вимог або обміну стало одним з поширених видів кримінальних злочинів. Крім того, стати заручником можна випадково, наприклад, при пограбуванні магазину, банку, квартири, заміського котеджу або у разі захоплення терористамитранспортного засобу, громадської будівлі і т.п.

    Класична система викрадення виглядає наступним чином: планування, підготовка, захоплення, укриття заручника,спілкування і допити, ведення переговорів, отримання викупу (або задоволення інших вимог), звільнення або вбивство жертви.

    На етапі планування злочинці намічають об'єкт захоплення або викрадення, суму передбачуваного викупу (або інші умови), учасників операції, найбільш відповідні місця для викрадення, ведення переговорів, отримання викупу.

    На етапі підготовки злочинці приділяють велику увагу детальному вивченню способу життя наміченої ними жертви (і всіх членів її сім'ї), тих місць, де вона найчастіше буває, про наявні в них заходи безпеки. Вони проводять ретельне вивчення місцевості, уточнюють маршрути руху між будинком, роботою, іншими відвідуваними місцями, з'ясовують розташування приміщень в квартирі або офісі, секторах огляду з вікон і т.д.

    Вивчають злочинці і близьких друзів, ділових партнерів, наближених співробітників наміченої жертви. Це робиться для визначення тих осіб, які можуть виявитися корисними при ведені переговорів. Уточнюють їх імена та прізвища, адреси проживання, телефони, марки та реєстраційні номери особистих автомобілів, прикмети зовнішності для швидкого і точного впізнання.

    Заходи захисту

    Реальна, в переважній більшості випадків єдина можливість самому швидко вирватися зрук злочинців буває на початковій стадії захоплення, у момент нападу. Але якщо безуспішність спроб звільнитися очевидна, краще не вдаватися до крайніх заходів, а діяти у відповідності до обставин, що склалися.

    З моменту захоплення необхідно контролювати свої дії і фіксувати все, що може сприяти звільненню. Треба постаратися запам'ятати всі деталі транспортування з місця захоплення: час і швидкість руху, підйоми і спуски, круті повороти, зупинки на світлофорах, залізничні переїзди, характерні звуки. По можливості, всі ці відомості треба постаратися передати натяком або запискою тим, хто веде переговори зі злочинцями. Якщо така можливість не випаде, в будь-якому випадку пам'ятайте, що навіть найменша інформація про «в'язницю для заручника» може виявитися корисною для його звільнення, затримання і викриття злочинців.

    Треба запам'ятовувати все побачене і почуте за час перебування в ув'язненні - розташування вікон, дверей, сходів, колір шпалер, специфічні запахи, не кажучи вже про голоси, зовнішність і манери самих злочинців. Необхідно також спостерігати за їх поведінкою, уважно слухати розмови між собою, запам'ятовувати розподіл ролей.

    Словом, складати в думці чіткий психологічний портрет кожного з них. Відомі випадки,коли викраденим людям вдавалося залишати в місцях зупинок умовні знаки, викидатиназовні записки, тим чи іншим способом відзначати місце свого ув'язнення. Однакробити подібні речі слід обережно, оскільки у разі їх виявлення злочинцями можливе суворе покарання. Людина стає жертвою з моменту захоплення, і хоча це відбувається за різних умов, жертва завжди відчуває сильне психічне потрясіння (шок). Воно обумовлене раптовим різким переходом від фази спокою до фази стресу.

    Люди реагують на такий перехід по-різному: одні виявляються буквально паралізованими страхом, інші намагаються дати відсіч. Тому, життєво важливо швидко впоратися зі своїми емоціями, щоб вести себе раціонально, збільшуючи шанс свого порятунку. Зовнішня готовність до контакту зі злочинцями та обговорення їх цілей повинно поєднуватися з головним правилом: допомагати не злочинцям, а собі.

    Адже, отримана ними від заручника інформація в кінцевому рахунку використовується на шкоду йому самому, його близьким, колегам, співробітникам правоохоронних органів. Продумано слід підходити до питань бандитів про можливу реакцію свого оточення на викрадення, про суму викупу, про можливість задоволення інших вимог.

    Головне завдання полягає в тому, щоб своїми відповідями допомогти людям, що прагнуть знайти і звільнити заручника, а не поставити їх у скрутне становище. Зокрема, аргументоване переконання злочинців у нереальності тих чи інших вимог може сприяти вирішенню інциденту «малою кров'ю». У той же час очевидно, що не можна діяти за принципом «все або нічого».

    Реакція бандитів на очевидність факту нездійсненності їхнього задуму в поєднанні з порушеним психічним станом, в якому вони, як правило, знаходяться, може виявитися фатальною для заручника. До того ж, злочинці нерідко перебувають під впливом наркотиків, в стані алкогольного сп'яніння. Треба намагатися пом'якшити ворожість бандитів по відношенню до себе, шукати можливості встановлення індивідуальних контактів із деякими з них. Це необхідно хоча б для того, щоб уникнути фізичних страждань або поліпшити умови утримання. Але зовнішня готовність знайти спільну мову зі злочинцями, участь в обговоренні хвилюючих їх проблем не повинні суперечитизгаданому головному принципу: допомагати собі та іншим заручникам, а не бандитам.

    Щоб зламати заручника психологічно, злочинці використовують такізаходи тиску:

    • обмежують рухливість, зір, слух;
    • погано годують, мучать голодом і спрагою, позбавляють цигарок;
    • створюють нестерпні умови перебування.Збереження психологічної стійкості у разі тривалого перебування в ув'язненні - одне з найважливіших умов порятунку заручника. Тут підійдуть будь-які прийоми і методи, котрі відволікають від неприємних відчуттів і переживань, які дозволяють зберегтиясність думок, адекватну оцінку ситуації.

    Корисно засвоїти наступні правила:

    • Намагайтеся, наскільки це можливо, дотримуватися вимог особистої гігієни.
    • Робіть доступні в даних умовах фізичні вправи. Як мінімум, напружуйте ірозслабляйте по черзі всі м'язи тіла. Подібні вправи бажано повторювати не менше трьох разів на день.
    • Дуже корисно в усіх відношеннях практикувати аутотренінг і медитацію. Подібніметоди допомагають тримати свою психіку під контролем.
    • Згадуйте про себе прочитані книги, послідовно обмірковуйте різні абстрактні процеси(вирішуйте математичні задачі, згадуйте іноземні слова і т.д.). Ваш мозок повинен працювати.
    • Якщо є можливість, читайте все, що опиниться під рукою, навіть якщо цей текст вамне цікавий. Можна також писати, незважаючи на те, що написане буде відбиратися. Важливий сам процес.
    • Важливо стежити за часом, тим більше, що викрадачі зазвичай відбирають годинник,відмовляються казати, який зараз день і година, ізолюють від зовнішнього світу. Відзначайте зміну дня і ночі (стежте за активністю злочинців, по звуках, режиму харчування і т.д.)
    • Намагайтеся ставитися до подій, що трапилися з вами як би з боку, не приймаючи те,що трапилося, близько до серця, до останнього сподівайтеся на позитивний результат. Страх, депресія і апатія - три ваших головних ворога.
    • Не викидайте речі, які можуть вам стати в нагоді (ліки, окуляри, олівці і т.д.),намагайтеся створити хоча б мінімальний запас питної води і продовольства на той випадок, якщо вас надовго кинуть одного або перестануть годувати.
    • Не виказуйте непотрібного героїзму, намагаючись роззброїти терориста абопрорватися до виходу
    • Якщо з вами перебувають діти, знайдіть для них безпечне місце, намагайтеся закритиїх від випадкових куль, по можливості перебувайте поруч із ними.
    • Увипадку коли необхідна медична допомога, говоріть спокійно й коротко, ненервуючи правопорушників, не вживайте ліків, поки не отримаєте дозволу.

    Злочинці чітко розуміють, що на найбільшу небезпеку вони наражаються в момент отримання грошового викупу. Тому вони розробляють складні, багатоступеневі системи отримання грошей. Мета прийнятих ними заходів - виключення нападу із засідки, фіксації факту передачі грошей, встановлення особи злочинців

    Звільнення

    У тому випадку, коли злочинці самі відпускають на свободу заручника, вони відвозятьйого в якесь безлюдне місце і там залишають одного. Інший варіант - його кидають у замкненому приміщенні, вихід з якого потребує чимало часу і сил. Третій варіант - висаджують заручника на людній вулиці (далеко від постів та співробітників поліції). Після цього машину кидають, або міняють на ній номер.

    Може статися й так, що вас буде звільняти міліція. У цьому випадкутреба намагатися переконати злочинців, що найкраще їм здатися. Тоді вони можуть розраховувати на більш м'який вирок. Якщо подібна спроба не вдалася, постарайтеся їх переконати, що їх доля знаходитьсяв прямій залежності від вашої. Якщо вони готові на вбивство, то всякі переговори влади з ними втрачають сенс. І тоді залишається тільки штурм із застосуванням зброї.

    Коли злочинці і заручники виходять назовні з прихистку, їм усім наказують триматируки за головою. Не слід цьому обурюватися, робити різкі рухи. Поки не пройде процедура впізнання, запобіжні заходи необхідні.

    Якщо почався штурм, спробуйте прикрити своє тіло від куль. Найкраще лягти на підлогуподалі від вікон і дверей, обличчям вниз, не на прямій лінії від віконних і двернихпройомів. У момент штурму не беріть до рук зброю злочинців. Інакше бійці штурмовоїгрупи можуть прийняти вас за злочинця і вистрілити на ураження. Їм ніколирозбиратися. Злочинці під час штурму нерідко прагнуть сховатися серед заручників. Намагайтеся, в міру своїх можливостей, не дозволяти їм цього робити, негайно повідомляйте про них бійцям спецпідрозділів, що увірвуться у приміщення.

    У тих випадках, коли місце утримання заручника і знаходження злочинців встановлено,спецслужби прагнуть використати наявні в них технічні засоби для прослуховування розмов, що ведуться в приміщенні.

    Пам'ятайте про це і в розмові з бандитами або з іншими заручниками повідомляйте інформацію, яка, будучи перехоплена, може бути використана для підготовки штурму. Особливо важливі відомості про помітні прикмети, за якими можна відрізнити заручника від злочинця, про озброєння бандитів, про їх кількість, розташування всередині приміщення, їх моральний стан і наміри.

    ЗАПАМ'ЯТАЙТЕ: ВАША МЕТА - ЗАЛИШИТИСЯ ЖИВИМИ!

    ЯК ВИЖИТИ В КВАРТИРІ ПІД ЧАС ОБСТРІЛІВ

    1. Найбезпечніше місце під час обстрілів у блокових будинках-туалет і ванна. Вони виливалися, як бетонний моноблок і витримують дуже багато чого. Винесіть з ванної та туалету абсолютно все скло і весьметал!!! У цегляних будинках найбезпечніше місце - ванна і середня капітальна стіна з боку, протилежного до обстрілу.
    2. У спокійний від обстрілів час заклейте вікна скотчем. Найкращий«орнамент» - ромбічна решітка з мінімальним асиметричним кроком. Абоповністю заклейте скотчем вікна з двох сторін.
    3. Перенесіть у вану чи туалет все найнеобхідніше, щоб під час обстрілу не виходити вприміщення, які потенційно можуть прострілюватися. Захистіть двері ванної чи туалету ватними матрацами - це ефективний засіб від осколків та куль.
    4. Перетягніть холодильник в коридор - там для нього найбезпечніше місце.
    5. Одягайте ватні костюми (куртки, «ватники») під час обстрілу.
    6. Не вживайте під час обстрілів консерви! Хімікати, що в них містяться, провокуютьспрагу.
    7. Краща «аварійна» їжа - шоколад, банани і несолоні бутерброди (ковбаса НІ В ЯКОМУРАЗІ). Можна з несолоним салом.
    8. Тримайте вдома Кока-Колу / Пепсі-Колу. Розчинені в цих напоях хімікатинейтралізують сльозоточиві і порохові гази (змочити в них носовичок і закрити обличчя).

    На випадок завалу будівлі

    1. Купіть автомобільний FM-модулятор. Прикріпіть до нього дві "Крони" і перевіртепрацездатність. Налаштуйте модулятор на частоті, не зайнятій FM-станціями (бажано ближче до 88 МГц - за міжнародними стандартами нижній FM-діапазон має пріоритет для урядових і загальногромадських передавачів). У разі завалу будинку записаний на пам'ять плеєра SOS-текст і включений модулятор (фактично це малопотужнийпередавач, який магнітоли чують на відстані близько 10 м,а професійні сканери - до 200 метрів) допоможе відшукати вас під завалами. Текстповинен бути розбірливим і не містити довгих слів - вас будуть чути сусіди чи рятувальники на межі чутливості приймачів.
    2. Частіше спілкуйтеся з родичами та сусідами, щоб вони приблизно знали, хто, де і вякий час знаходиться.

    ЯК ВИЖИТИ ПІД "ГРАДОМ"

    Система залпового вогню "Град" має репутацію грізної і страшної зброї, яка не залишаєшансів на виживання. Однак, як показує досвід, можна вижити і під "Градом". Головне - не впадати в паніку і знати кілька особливостей цієї зброї. Звичайну випущену міну можна почути і встигнути відреагувати на неї. Натомість, снаряди з "Граду" летять вдвічі швидше за швидкість звуку, тож, ракети прилітають швидше, ніж долітають до вух звуки їхнього пострілу і польоту.

    Однак залп з "Граду" добре видно. Вночі - це яскравий спалах на горизонті, вдень - димні сліди випущених ракет. Тому, в першу чергу, потрібно організувати чергування спостерігачів, які вчасно попередять про початок обстрілу. Звичайна дальність стрільби - від 5 до 20 кілометрів. Тож, після сигналу від спостерігача є всього декілька секунд, щоб сховатися. Тому, людям, які знаходяться в зоні можливого обстрілу "Градами", дуже важливо виробити специфічну звичку: постійно тримати у полі зору місцеві предмети, які можна використовувати як укриття. Ракета "Граду" в рази потужніша за мінометні міни. Важкий снаряд на надзвуковій швидкості + 6 кг вибухівки легко пробивають стіни будинків і ламають міжповерхові перекриття. Тому, всередині будівлі краще ховатися в підвалі або на підлозі першого поверху. Вибирайте місце в кутку між несучими стінами (там менше шансів потрапити під завали, якщо впаде стеля) і недалеко від вікна чи дверей (щоб легше було залишити будівлю в разі потрапляння ракети).

    Осколково-фугасний снаряд "Граду" має контактний детонатор, який спрацьовує приударі. Як і у випадку з мінометом, осколки після вибуху летять вгору і в сторони. Тому від осколків досить надійно захищають окопи, щілини, воронки, бліндажі. Якщо обстріл застав вас на відкритій місцевості - лягайте на землю і притискайтеся до неї якомога щільніше. На кожнійпусковій установці "Град" - 40 снарядів, які можуть бути випущені всього за 20 секунд. Але часто дають залп приблизно з 10-30 снарядів, після чого уточнюють результати стрільби і коректують вогонь, або ж змінюють позицію. Можливий і масований обстріл: в артдивізіоні 18 бойових машин, які використовують і разом, і малими групами, і поодинці.

    Тому, не поспішайте виходити з укриття, почекайте хоча б 10 хвилин після закінчення обстрілу. Снаряди розкидає на 50-100 метрів. При обстрілі цілей у населених пунктах ракети часто вибухають на вулицях і залітають у житлові будинки.

    Основні правила виживання при обстрілі з «Граду»:

    1. Організуйте постійне спостереження, тому що вчасно почути надзвуковий снаряднеможливо.
    2. Постійно тримайте в полі зору будівлі, споруди, місцеві предмети, котрі знаходяться поблизу, і які можна швидко використати як укриття. З часом це увійде в звичку.
    3. Окопи, воронки, щілини захищають від уламків досить надійно. Якщо обстріл застав вас на відкритій місцевості - лягайте на землю.
    4. В багатоквартирній будівлі чи біля неї краще не ховатися.
    5. Після закінчення залпу не поспішайте виходити з укриття. Зачекайте хоча б хвилин 10- цілком імовірно, що обстріл продовжиться.

    РАПТОВИЙ АРТОБСТРІЛ

    Якщо ви почули свист снаряда (він схожий більше на шурхіт), а через 2-3 секунди -вибух, одразу падайте на землю. Не панікуйте: вже те, що ви чуєте сам звук польоту, означає, що снаряд пролетів достатньо далеко від вас, а ті секунди перед вибухом лише підтвердили досить безпечну відстань. Однак, наступний снаряд може полетіти ближче до вас, тому замість самозаспокоєння швидко й уважно озирніться довкола: де можназаховатися надійніше?

    В разі, якщо обстріл застав вас у маршрутці, тролейбусі чи трамваї - слід негайно зупинити транспорт, відбігти від дороги у напрямку „від будинків і споруд" і залягти на землю. Роззирніться і очима пошукайте більш надійного сховку неподалік. Перебігати слід короткими швидкими кидками одразу після наступного вибуху. Якщо рухаєтесь вздовж будинків, пам'ятайте, що більш небезпечною є західна сторона вулиці, якщо обстріл іде зі сходу, північна - якщо з півдня та навпаки.

    Якщо перші вибухи застали вас у дорозі на власному автомобілі - не розраховуйте, що на авто ви зможете швидко втекти від обстрілу: ви ніколи не будете знати, в який бік перенесеться вогонь, і чи не почнеться далі обстріл, скажімо, з мінометів. Окрім того, бензобак вашого авто додає небезпечного ризику обгоріти. Тому, знов таки: негайно зупиняйте машину і якнайшвидше шукайте укриття.

    Не годяться для укриття такі місця:

    • під'їзди будь-яких будинків, навіть невеличкі прибудови. Від багатоповерхових /багатоквартирних будинків взагалі слід відбігти хоча б метрів на 30-50;
    • місця під різною технікою (скажімо, під вантажівкою чи під автобусом);
    • звичайні ЖЕКівські підвали будинків. Вони зовсім не пристосовані для укриття в часи авіанальотів чи ракетно-артилерійських обстрілів (йдеться про слабке перекриття, відсутність запасних виходів, вентиляції тощо). Є великий ризик опинитися під масивними завалами. Захаращення таких підвалів тягне за собою ризик миттєвої пожежі або задимленості.

    В жодному разі не слід ховатися назовні під стінами сучасних будинків! Теперішні бетонні „коробки" не мають щонайменшого запасу міцності і легко розсипаються (чи „складаються") не тільки від прямого попадання, а й навіть від сильної вибухової хвилі: є великий ризик обвалів та завалів. Не можна також ховатися під стінами офісів та магазинів! - від вибухової хвилі згори буде падати багато скла; це не менш небезпечно, ніж металеві уламки снарядів.

    Інколи люди інстинктивно ховаються серед будь-яких штабелів, у місцях, заставлених контейнерами, захаращених ящиками, будматеріалами тощо (спрацьовує підсвідомий рефлекс: заховатися так, щоб не бачити нічого). Ця помилка небезпечна тим, що навколо вас можуть бути легкозаймисті предмети й речовини: виникає ризик опинитися серед раптової пожежі.

    Інколи люди зі страху стрибають до річки, до ставка, фонтану тощо. Вибух бомби чи снаряду у воді навіть на значній відстані є дуже небезпечним: сильний гідроудар і як наслідок, важка контузія.

    Можна заховатися в таких місцях:

    У спеціально обладнаному сховищі (якщо пощастить).

    Від звичайного ЖЕКівського підвалу справжня захисна споруда відрізняється товстим надійним перекриттям над головою, системою вентиляції та наявністю двох (і більше) виходів на поверхню, у підземному переході,в метро (ідеально!),у будь-якій канаві, траншеї чи ямі, у широкій трубі водостоку попід дорогою (не варто лізти глибоко, максимум на 3-4 метри), вздовж високого бордюру чи підмурку паркану, у дуже глибокому підвалі під капітальними будинками старої забудови (бажано, щоб він мав 2 виходи),у підземному овочесховищі, силосній ямі тощо;в оглядовій ямі відкритого гаражу чи СТО,у каналізаційних люках поруч із вашим будинком, це дуже добрийсховок (але чи вистачить у вас сил швидко відкрити важку залізяку?).

    Важливо також, щоб це була саме каналізація чи водопостачання - в жодному разі негазова магістраль!)в ямах-„воронках", що лишилися від попередніх обстрілів чиавіанальотів.

    В найгіршому разі - коли в полі зору нема укриття, куди можна перебігти одним швидким кидком - просто лягайте на землю і лежіть, закривши голову руками! Переважна більшість снарядів та бомб розриваються уверхньому шарі ґрунту чи асфальту, тож осколки в момент вибуху розлітаються на висоті щонайменше 30-50 см над поверхнею.

    Отже, загальне правило: ваше укриття має бути хоч мінімально заглибленим і, разом ізтим, має знаходитися подалі від споруд, які можуть обвалитися на вас зверху при прямому попаданні, або можуть спалахнути. Ідеальний захист дає траншея чи канава (подібна до окопу) завглибшки 1-2 метри, на відкритому місці.

    Заховавшись в укритті, лягайте і обхопіть голову руками. Трохи відкрийте рота - цевбереже від контузії при близькому розриві снаряду чи бомби.

    Не панікуйте. Займіть свою психіку чимось. Можна рахувати вибухи: знайте, щомаксимум після 100-го вибуху обстріл точно закінчиться. Можна спробувати подумки рахувати хвилини.

    По перше, це відволікає. По-друге, так ви зможете орієнтуватися в ситуації:артилерійський обстріл не триває вічно, щонайбільше - двадцять хвилин; авіаналіт - значно менше. В наші часи не буває довгих бомбардувань, великі групи бомбардувальників не застосовуються.

    Після закінчення обстрілу (бомбардування)

    Покидаючи місце сховку, не давайте собі розслабитися. Тепер уся ваша увага має бутисконцентрованою собі під ноги! Не піднімайте з землі жодних незнайомих вампредметів! Авіабомба, ракета чи снаряд могли бути касетними!

    Бойові елементи часто не розриваються при падінні, але можуть вибухнути пізніше, вруках - від найменшого руху чи дотику. Вся увага - дітям і підліткам: не дайте їм підняти будь-що з-під ніг! Перебігаючи під обстрілом зі стрілецької зброї намагайтесь рухатися праворуч від противника (ліворуч від вас), якщо рухаєтесь в бік противника та навпаки, якщо рухаєтесь від нього.

    РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО ПЕРШОЇ ДОЛІКАРСЬКОЇ ДОПОМОГИ

    СИЛЬНА КРОВОТЕЧА

    Кровотеча виникає у разі порушення цілісності кровоносних судин. Вона можебути небезпечною для життя, бо, зі зменшенням кількості циркулюючої крові порушується постачання киснем життєво важливих органів — мозку, серця, печінки, нирок.

    Найбільш небезпечною є артеріальна кровотеча. Вона виникає при пошкодженні артеріальних судин, кров у цьому випадку яскраво-червоного кольору і тече з рани сильним пульсуючим струмком (іноді фонтаном).

    Способи зупинки артеріальної кровотечі

    Якщо неможливо застосувати джгут-необхідно на необхідно накрити рану стерильною серветкою тапритиснути пальцем судину, яка кровоточить. Але слід пам'ятати, що найбільш безпечний спосіб притискування судини не в самій рані, а за її межами.

    При артеріальній кровотечі судину притискують вище місця її пошкодження, а при кровотечі з вени - нижче. При кровотечах з судин скроневої частини голови, скроневу артерію притискують попереду мочки вуха до щелепної кістки.

    При сильній кровотечі з ран голови, обличчя, язика притискують сонну артерію, зовнішню щелепну і підключичну артерії притискують до щелепи або хребта. При кровотечі з ран плеча або стегна притискують плечову, підпахову або стегнову артерії.

    Після зупинки кровотечі на рану накладають щільну стерильну пов'язку, поверх неї - туго звернуту грудку вати та щільно бинтують коловими рухами бинта. Замість вати можна використати різний м'який матеріал, що є під руками - хустку, шматок тканини.

    Джгут накладають

    При пошкодженні великих артеріальних судин кінцівок; прикровотечі з артерій верхніх кінцівок джгут найкраще розташовувати на верхній третині плеча, при кровотечі з артерій нижніх кінцівок - на середній третині стегна, джгут накладають на піднесену кінцівку; джгут повинен накладатися туго, але не слід надмірно стискуватb перетискати тканини кінцівок, так як можливі важкі ускладнення; до джгутаобов'язково прикріплюють аркуш паперу з поміткою часу його накладання.Джгут накладають не більше, ніж на 1,5 години влітку та не більше, ніж на 1 годину взимку.

    ДОПОМОГА ПРИ УДУШЕННІ, ЗАСИПАННІ ЗЕМЛЕЮ

    При таких нещасних випадках смерть наступає в результаті припинення доступукисню в легені.

    Перша допомога

    • ліквідувати причину, яка перекриває шляхи доступу повітря;
    • вилучити сторонні предмети із порожнини рота і приступити до реареанімаційних методів.

    При засипанні землею у потерпілого можуть бути важкі пошкодження.

    Крім загальної зупинки доступу кисню в легені може розвинутися так званий синдром тривалого здавлювання. При тривалому стисненні м`яких тканин у них накопичуються токсичні речовини, які після ліквідації стиснення поступають в загальний кровообіг і викликають важку кровотік та викликають інтоксикацію, порушують функції серця, нирок, печінки, що може стати причиною смерті.

    Допомога витягнутому з-під завалу землею надається в залежності від важкості пошкодження:

    • якщо є необхідність, слід відновити прохідність дихальних шляхів, очистити ротову порожнину і тоді приступити до реанімаційних заходів;
    • після виведення зі стану клінічної смерті слід приступати до огляду пошкоджень, зупинення кровотечі, бинтування ран, накладання джгута тощо.

    В усіх випадках надання допомоги при утопленні, задушенні чи засипанні землею дуже важливо не допустити навіть тимчасового переохолодження.

    Зігріти кінцівки можна легким масажем сухими руками або розтиранням будь - якими подразнюючими засобами (спиртом, оцтом, горілкою). Зігрівати грілками чи іншими гарячими предметами не можна.

    Порядок реанімації:

    Очистити ротову порожнину. При відсутності дихання провести штучну вентиляцію «з рота в рот», або «з рота в ніс». Маленьким дітям можна проводити вентиляцію легенів «з рота в рот і ніс». Підкласти руку під шию потерпілому (якщо ймовірвідсутня ймовірністі перелому хребта). Зробивши глибокий вдих, обхопити губами рот пацієнта, закривши при цьому його ніс, і енергійно видихнути. Провести масаж серця для відновлення кровообігу. Проводиться шляхом ритмічного натискання обома руками на грудну клітку хворого в області грудини. У дітей масаж серця проводиться однією рукою, а у немовлят - двома пальцями. Співвідношення числа натискань на грудну клітку і вдихів - 30:2 (для дорослих), 15:2 (для дітей).


    У воєнний час підвищується ризик розвитку і поширення інфекційних хвороб. Особливо вразливі до них діти і дорослі, які мають прогалини уграфіку щеплень або не імунізовані взагалі.

    За підсумками 2021 – 2022 року рівень охоплення щепленнями в Україні залишається нижчим за рекомендований Всесвітньою організацією охорони здоров’я.

    Водночас вакцинація є однією з головних складових громадського здоров’я.

    Щороку щеплення рятують 2–3 мільйони дитячих життів у всьому світі. Нещеплені ж діти ризикують інфікуватися, тяжко хворіти, а від наслідків захворювань. Тож важливо дотримуватися національного Календаря профілактичних щеплень. Особливо під час війни, адже медична система зараз долає нові виклики, і важливо не перевантажувати її додатково.

    Тому радимо подбати про себе і своїх дітей та захиститися від інфекційних хвороб, щойно ви перебуватимете у безпечному місці в Україні або за кордоном. Для цього зверніться до найближчої амбулаторії/лікарні.

    Відповідно доКалендаря профілактичних щеплень, дитина має отримати вакцини від таких захворювань, як туберкульоз, гепатит В, кір, епідемічний паротит (свинка), краснуха, дифтерія, правець, кашлюк, поліомієліт та хіб-інфекція.

    Коли і від чого вакцинуватися?

    · Гепатит В: протягом першої доба життя, у 2 та 6 місяців.

    · Туберкульоз: 3–5 доба життя.

    · Кір, паротит, краснуха (у складі комбінованої вакцини): у 12 місяців та 6 років.

    · Дифтерія, правець (у складі комбінованої вакцини): у 2, 4, 6, 18 місяців, 6 та 16 років.

    · Кашлюк (у складі комбінованої вакцини): у 2, 4, 6, 18 місяців.

    · Поліомієліт: інактивована вакцина (ІПВ) – у 2 та 4 місяці, оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ) – у 6 та 18 місяців, а також 6 та 14 років.

    · Хіб-інфекція: у 2, 4 та 12 місяців.

    Дорослі, щеплені за календарем, потребують ревакцинації від дифтерії і правця кожні 10 років: у 26, 36, 46 і так далі років.

    Перевірте, чи має ваша дитина всі необхідні щеплення відповідно до віку і чи отримали ви ревакцинацію упродовж останніх 10 років!У свого сімейого лікаря!

    Як підтвердити статус рутинних щеплень всередині країни та за кордоном?

    Підтвердити щеплення можна у два способи:

    · Довідка або довідки, записи в амбулаторній картці, картка профілактичних щеплень (форма 063/о), паперові сертифікати або будь-яке фото цих документі;
    · Дані, внесені в електронну систему охорони здоров’я (ЕСОЗ), витяг з якого можливо запросити у сімейного лікаря, якщо подальші щеплення проводитимуться за кордоном.
    Якщо ви не встигли взяти з собою медичну картку, спробуйте сконтактувати з вашим сімейним лікарем або педіатром, із закладом охорони здоров'я, де проводилась вакцинація. Також, ви можете звернутися до лікаря з проханням перевірити внесення записів про щеплення до ЕСОЗ. У разі, якщо ви не можете вийти на зв’язок із лікарем або не маєте підтверджених записів про проведені щеплення, курс вакцинації буде вважатися таким, що відсутній. Тож щеплення доведеться робити наново.

    Що робити, якщо ви пропустили якусь із доз щеплення?

    Якщо якась із доз щеплення була пропущена, не варто панікувати. Пропуск вакцинації не означає, що треба розпочинати серію щеплень спочатку. Проте вкрай важливо надолужити пропущені дози якомога швидше незалежно від того, скільки минуло часу.
    Як вакцинуватися, якщо ви маєте порушення Календаря щеплень?
    Якщо ви маєте порушення Календаря щеплень, вакцинація здійснюється з дотриманням мінімальних інтервалів (див.Наказ №595). Введення чергової дози вакцини/анатоксину з меншим, ніж мінімальний, інтервалом не зараховується. Під час вибору схеми вакцинації необхідно керуватися інструкцією виробника про застосування вакцини/анатоксину.
    Не відмовляйтеся від рутинних щеплень, якщо вам їх запропонують. Від цього залежить здоров’я, а іноді і життя!

    Що робити, якщо ви почули сигнал повітряної тривоги?

    Здавалося б, за ці вісім місяців повномасштабної війни українці вже добре знають алгоритм дій під час сигналу повітряної тривоги. Втім, правила, які рятують життя, ніколи не зайве нагадати.

    Отже, якщо ви почули сигнал повітряної тривоги:

    1. УВІМКНІТЬ РАДІО ЧИ ТЕЛЕБАЧЕННЯ -щоб прослухати термінове повідомлення про можливу надзвичайну ситуацію. Зазвичай інформація передається протягом п’яти хвилин після звукового сигналу (сирен).
    2. ПРОСЛУХАЙТЕ ЗВЕРНЕННЯ ДО НАСЕЛЕННЯ.
    3. ВИКОНАЙТЕ РЕКОМЕНДАЦІЇ - озвучені під час звернення.
    4. НАМАГАЙТЕСЯ СПОВІСТИТИ ОТОЧЕННЯ - (рідних, сусідів) та допомогти їм за необхідності.
    5. Після звукових сигналів НЕГАЙНО ПРЯМУЙТЕ ДО УКРИТТЯ та чекайте на відбій.

    Що робити, якщо ви не встигли добігти до укриття під час обстрілу?

    1. Негайно перейдіть у приміщення без вікон або скористайтеся правилом двох стін (перша стіна візьме на себе силу вибуху, друга – руйнування).
    2. Якщо виникла пожежа чи пошкодження будинку – телефонуйте на «101» (будьте готові назвати вашу точну адресу, поверх, квартиру). За можливості якнайшвидше залиште небезпечне місце.
    3. Якщо у будинку стався вибух – якнайшвидше залиште будівлю, але залиште двері відчиненими! Тоді рятувальникам не доведеться зрізати їх для проведення обов’язкової перевірки.

    COVID-19

    Які заходи вжити для уникнення зараження COVID-19?

    Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) рекомендує регулярно мити руки, уникати скупчення людей, не чіпати обличчя і дотримуватися правил респіраторної гігієни. Уразі появи симптомів— звертатися досвого лікаря.

    Якпередається коронавірус?

    Заданими МОЗ України вірус нециркулює вповітрі, апередається контактним і крапельним шляхом від людини долюдини. Рекомендовано дотримання дистанції в1,5м.

    Які симптоми коронавірусної інфекції?

    ВООЗ зазначає такі найпоширеніші симптоми COVID-19: підвищення температури тіла, сухий кашель. Також удеяких пацієнтів відзначаються нежить, задишка, головний біль.

    Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) рекомендує регулярно мити руки, уникати скупчення людей, не чіпати обличчя і дотримуватися правил респіраторної гігієни. Уразі появи симптомів— звертатися досвого лікаря

    Як правильно потрібно сидіти за комп`ютером!

    /Files/images/medetsina/zamonitorom.jpg/Files/images/medetsina/posadka-comp.jpg

    Медогляди для дітей!

    /Files/images/korona/2.jpg

    /Files/images/korona/4.jpg

    Війна привносить у життя багато змін, невизначеності та непередбачуваних обставин.

    Типовою реакцію на це є тривога. Вона характерна і для батьків, і для дітей. Тривала ситуація невизначеності переростає у нав’язливий тривожний стан, що порушує функціонування, здатність до усвідомлення та оцінювання реальності, наслідком якої є зниження якості життя.
    Турбота про себе і про дітей у такому стані вкрай важлива. Пояснимо, чому. Діти відчувають занепокоєння дорослих і починають сприймати ситуацію невизначеності як загрозу, з якою дорослі не можуть впоратися. А батьки намагаються приховати свій стан і заспокоїти таким чином дітей, які помічають невідповідність між тим, що дорослі говорять, і тим, як своїми почуттями та діями вони реагують на те, що відбувається.
    Почуття тривоги сигналізує людині про потребу усвідомлення небезпеки і необхідність змін. Однак, коли людина втрачає межу між реальною та імовірною небезпекою, уявні ситуації змушують її розглядати найгірші сценарії їхнього розвитку. Тож вкрай важливо помічати у себе ознаки тривоги та вчасно налагоджувати свій стан.
    Пам’ятаймо: стабільний стан батьків — основа стабільного стану дітей.

    Перша домедична допомога під час війни:

    Як урятувати людину до приїзду швидкої, має знати кожен із нас, особливо в умовах війни.

    Послідовність першої домедичної допомоги

    Перший крок– оцініть безпеку на місці події.

    1. Насамперед з’ясуйте, чи є загроза вашому життю на місці події? Якщо не будете дбати про себе, не зможете допомогти іншим, а станете наступним потерпілим.
    2. З’ясуйте, чи є довкола люди, які можуть вам допомогти. Одна пара рук – добре, але дві, три – краще. Оперативно запитайте людей, як їх звати, і попросіть допомогти.
    3. Оцініть, скільки потерпілих, і визначте пріоритет – кому допомогти спочатку. Першочергові випадки – це люди при свідомості. Рятуйте тих, у кому точно впевнені, що живий, і в кого небезпечний характер травм. Паралельно допомагайте тим, кого можна залучити до роботи та в кого паніка, однак немає загроз життю. Заспокоюйте їх і просіть долучитися до вас.

    Другий крок– оцініть життєво важливі показники.

    1. Спробуйте заговорити з людиною – з’ясуйте, чи при свідомості вона. Голосно зверніться до неї: «Ви мене чуєте?!». Вона може відповісти або кивнути, подати інший знак. Якщо не кивнула, тоді може бути порушення слуху. Застосуйте тактильний жест – торкніться її плеча.
    2. Коли присідаєте біля людини, не забувайте про щит – підніміть коліно, закриваючи себе ним, руку витягніть. При цьому повторюйте питання: «Вам потрібна допомога?».
    3. Далі випитуйте максимум інформації в людини, щоб зрозуміти, як допомогти.

    Якщо потерпілий не відповів на ваші запитання, потрібно перевірити ознаки життя. Більшість людей починають перевіряти пульс, але оновлений медичний стандарт говорить: хворобливий стан, температура повітря, ваш стан завадить визначити його або це триватиме довго.

    На визначення життєво важливих показників потрібно витрачати не більше 10 секунд.Якщо дихання в потерпілого є, то й серцебиття теж. Правило таке: відчуваю, чую, бачу. Ви можете відчути тепло дихання, почути шум дихання і побачити, як піднімається грудна клітка. Але щоб зрозуміти це, потрібно спочатку відкрити дихальний шлях. Для цього: закиньте голову людини назад. У такому положенні відкривається повністю для виходу повітря й шуму дихальна трубка. Подивіться, чи вільна ротова порожнина. Нахиліться до рота й очима дивіться на грудну клітку. Маєте відчути тепло чи шум із рота, побачити, як піднімається грудна клітка. Якщо в потерпілого є сторонні предмети в роті, вийміть їх. Якщо це блювотні маси, застосуйте власний одяг для очищення. Це важливо зробити для того, щоб почути тепло і шум – з’ясувати, чи дихає людина.

    Якщо ви побачили кровотечу, переходьте до її зупинки, а далі відкриваєте дихальний шлях, перевіряєте дихання.Про всі дії потрібно попереджати потерпілого.

    Третій крок– викличте швидку за номером 103.

    Четвертий крок– надайте першу допомогу.

    Перший стан людини– дихання є, свідомість теж. Переверніть людину на бік, до себе – у бокове стабільно безпечне положення. Це потрібно робити в більшості випадків, за винятком поранення хребта. Закрийте людину термоковдрою, а також іншим одягом до приїзду медичної бригади

    Другий стан– дихання немає, людина без свідомості. За таких умов потрібно зробити серцево-легеневу реанімацію – непрямий масаж серця і штучні вдихи, якщо людина тепла й податлива. Робіть до того часу, доки не приїде швидка, доки людина не отямиться або доки маєте сили. 32 натиски зі швидкістю 100–120 разів на хвилину. За 1 секунду – 2 рази. На 32-му разі роблять вдих. Але тільки тим людям, яких добре знаєте, щоб не заразитися. Думайте про власну безпеку насамперед

    ПОРАДИ БАТЬКАМ ПІД ЧАС ВОЄННОГО СТАНУ. ЩО РОБИТИ, КОЛИ ДІТИ ШУМЛЯТЬ, А ЦЕ НЕ ДУЖЕ ДОРЕЧНО?

    Ігри, що допоможуть вимкнути гучність:

    1. Пульт керування. На подушечках пальців малюємо фломастером «кнопку гучності». Наприклад, на вказівному пальчику – червоним кольором ставимо крапку – голосніше, на безіменному – синім кольором – тихіше. Тренуємося, пропонуємо сказати слово, наприклад, «мама», або ім’я дитини, натискаємо кілька разів на пальчик – Дитина каже слово залежно від «кнопки» та кількості «кліків» голосніше. (Доводимо до найбільшої гучності, а потім, зупиняємо на потрібній). Коли дитина знову говоритиме голосніше, посміхаючись, торкаємося його «кнопки», або просимо, щоб він сам доторкнувся.

    2. Граємо в «шпигунів», в мишок і кота (мишка повинна тихееенько, беззвучно пробратися і щось заздалегідь продумане у нас схопити).

    3. Диригенти – Змахуємо рукою вгору – і це сигнал інструментам «грати голосніше», рукою вниз – знижуємо гучність, збираємо руку в кулак – мовчання. Даємо можливість дитині теж побути диригентом.

    4. Пишемо літери в рядок. Від маленької до великої. (Лики Р, З, Ж) і навпаки, від величезної, до маленької. Просимо дитину дивитися на букви, вимовляти звук, підвищуючи або знижуючи гучність (чим менше буква, тим тихіше звук і навпаки).

    5. Кожні кілька годин – 2 хвилини тиші. Призначаємо дитину – головною. коли продзвонить будильник, він подає всім сигнал – Слухаємо тишу.

    6. Самі починаємо говорити пошепки. Дитина дзеркатиме нас. Або граємо в «Шепотуньки» – розмови в сім’ї лише пошепки.

    7. Складаємо всі голосні голоси у вазу. Вони там не змішуються. Коли хочеться сказати голосно, свій голос потрібно взяти з вази.

    8. Пантоміма – гра «в крокодила».

    9. Спілкуватися мовою жестів (можна придумати свою сімейну мову, перевірю, чи включили ми його в онлайн курс на EdEre, не пам’ятаю), ця проста «мова», де кожна літера – окремий жест – гарний і для дітей 4-5 років (у нашій сім’ї він переходить із покоління в покоління і він не раз нас рятував).

    10. Граємо в оперу – не говоримо, а співаємо (спів сприймається по-іншому).

    11. Перетворення. Говоримо, як маленькі ліліпутики, мишки або мурашки (а потім, як велетні чи слони).

    12. “Мовчанка” – хто перший скаже слово, той програв.

    13. “Передаємо думку на відстані” – вгадати про що подумав, і що сказав.

    14. Якщо діти у суперечці діти кричать одночасно – дати всім прапорці, листки паперу з їхніми іменами, будь-які предмети – щоб їх піднімали, коли хочуть «взяти слово».

    15. Робимо плювалки (трансформація вербальної агресії) – плюємо паперовими катишами, дуємо – в ціль.


    Третю дозу вакцини можна отримати через 60 днів після попереднього щеплення

    Міністерство охорони здоров'я погодило бустерне щеплення від коронавірусу для всіх категорій населення. Додаткову дозу вакцини можуть отримати всі охочі віком від 18 років, незалежно від того, якою вакциною вони раніше щеплювалися. Бустерну вакцину можна отримати, якщо пройшло шість місяців після другої дози вакцини. Про підписання відповідного наказу у четвер, 6 січня, повідомив міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко.
    «Медична система готується до чергового зростання кількості випадків COVID-19 в Україні. Водночас, ми закликаємо всіх українців зробити свідомий вибір на користь вакцинації від коронавірусної хвороби та допомогти нам здолати епідемію... Підписав наказ Міністерства охорони здоров'я України про введення бустерної дози вакцини проти Covid-19 для всіх вакцинованих віком від 18 років, незалежно від того, якою вакциною вони щепилися», –повідомивміністр.
    /Files/images/korona/1631629100-982.png

    Від 6 грудня2021року у «жовтій» зоні епідемічної небезпеки діють нові карантинні правила.

    Постановою Кабінету Міністрів України від 24 листопада2021року №1240посилені протиепідемічні заходи, зокрема для «жовтої» карантинної зони, що у першу чергу стосуватимуться невакцинованих громадян. Вступили у дію нові правила 6 грудня2021року.
    Відтак, із 6 грудняу «жовтій» зоні епіднебезпекигромадські заклади, заклади культури, спортзали, ресторани тощо можуть працювати за умови вакцинаціївсьогоперсоналупринаймніоднією дозоювід COVID-19 абонаявності негативного тестучисертифікату про одужання. Це ж правило стосується і прийомувідвідувачів, які повиннібути вакциновані принаймні однією дозою, абомати сертифікат про одужаннячинегативний тест.
    У межах «жовтого» рівня від 6 грудня2021року забороняється:
    – відвідування закладів освіти, якщо на самоізоляції перебуває більш як 50% учнів та співробітників;
    – робота закладів освіти, в яких вакциновано менше 100% персоналу;
    – проведення масових заходів;
    – робота кінотеатрів, театрів інших закладів культури;
    – робота закладів громадського харчування (окрім роботи на виніс та доставки);
    – робота спортзалів, басейнів;
    – діяльність закладів з розміщення (крім готелів, санаторних і соціальних закладів);
    – міжобласні та міжнародні перевезення.
    Однак, обмеження, передбачені «жовтим» рівнем, не будуть діяти, якщо всі працівники та відвідувачі матимуть один із документів:
    – «жовтий» COVID-сертифікат (одна доза вакцини) або паперову довідку 063-О (чинні 30 днів);
    – «зелений» COVID-сертифікат (дві дози вакцини) (чинний 365 днів);
    – Міжнародне свідоцтво про вакцинацію (чинне 365 днів);
    – іноземний COVID-сертифікат про щеплення вакцинами, дозволеними ВООЗ (чинний 365 днів);
    – негативний результат ПЛР або експрес-тесту на визначення антигена (чинний 72 години);
    – сертифікат про одужання від COVID-19 (чинний 105 днів із дати встановлення діагнозу).
    Постановою Кабінету Міністрів України від 24 листопада2021року №1240посилені протиепідемічні заходи, зокрема для «жовтої» карантинної зони, що у першу чергу стосуватимуться невакцинованих громадян. Вступили у дію нові правила 6 грудня2021року.
    Відтак, із 6 грудняу «жовтій» зоні епіднебезпекигромадські заклади, заклади культури, спортзали, ресторани тощо можуть працювати за умови вакцинаціївсьогоперсоналупринаймніоднією дозоювід COVID-19 абонаявності негативного тестучисертифікату про одужання. Це ж правило стосується і прийомувідвідувачів, які повиннібути вакциновані принаймні однією дозою, абомати сертифікат про одужаннячинегативний тест.
    У межах «жовтого» рівня від 6 грудня2021року забороняється:
    – відвідування закладів освіти, якщо на самоізоляції перебуває більш як 50% учнів та співробітників;
    – робота закладів освіти, в яких вакциновано менше 100% персоналу;
    – проведення масових заходів;
    – робота кінотеатрів, театрів інших закладів культури;
    – робота закладів громадського харчування (окрім роботи на виніс та доставки);
    – робота спортзалів, басейнів;
    – діяльність закладів з розміщення (крім готелів, санаторних і соціальних закладів);
    – міжобласні та міжнародні перевезення.
    Однак, обмеження, передбачені «жовтим» рівнем, не будуть діяти, якщо всі працівники та відвідувачі матимуть один із документів:
    – «жовтий» COVID-сертифікат (одна доза вакцини) або паперову довідку 063-О (чинні 30 днів);
    – «зелений» COVID-сертифікат (дві дози вакцини) (чинний 365 днів);
    – Міжнародне свідоцтво про вакцинацію (чинне 365 днів);
    – іноземний COVID-сертифікат про щеплення вакцинами, дозволеними ВООЗ (чинний 365 днів);
    – негативний результат ПЛР або експрес-тесту на визначення антигена (чинний 72 години);
    – сертифікат про одужання від COVID-19 (чинний 105 днів із дати встановлення діагнозу).
    З 10.10.21 в Харківській області діє помаранчева зона карантинних обмеженьЗ
    23 вересня по всій території Украіни діє жовта зона карантину - МОН нагадало про особливості праці закладів освіти.

    При "жовтому" рівні епідемічної небеспеки відвідування закладів освіти здобувачами освіти дозволено за умови наявності не менш ніж у 80% працівників закладу освіти одного з документів.

    /Files/images/medetsina/Жовта.jpg

    /Files/images/medetsina/Жов.jpg

    Увага!з 17 червня 2021 року на території України встановлюється "зелений" рівень епідемічної небеспеки

    З 16 червня Кабінет Міністрів Украіни постановою № 611 продовжив карантин в Україні до 31 серпня 2021 року.щеплення.

    Щеплення для всіх категорій населення!

    /Files/images/medetsina/щеплення.jpeg

    Алгоритм дії за підозри на COVID

    /Files/images/medetsina/Картинка.jpeg

    Шановні батьки!

    Нагадуємо Вам, що Ви несете особисту відповідальність за життя і здоров’я своїх дітей під час літніх канікул. Не залишайте дітей без нагляду старших у період літнього відпочинку.

    Перебуваючи на літніх канікулах, Ваші діти повиннідотримуватись правил безпеки життєдіяльностіі пам’ятати:

    - про правила дорожнього руху;

    - про правила пожежної безпеки;

    - про безпечне поводження з петардами;

    - про безпечне поводження з електропобутовими і газовими приладами;

    - про безпечне поводження біля відкритих водойм і на воді;

    - про шкідливість алкоголю, паління та вживання наркотичних і психотропних речовин;

    - про шкідливість тривалого перебування на сонці;

    - про безпеку перебування в місцях можливих обвалів (яри, кар’єри, глинища);

    - про небезпеку укусів диких та свійських тварин;

    - про правила поведінки в громадських місцях;

    - про обережність на залізниці;

    - про необхідність слухатися батьків, учителів, вихователів і виконувати їхні розпорядження;

    - про дотримування правил безпечної поведінки під час грози;

    - про необхідність дотримуватися техніки безпеки під час проведення екскурсій, походів, культпоходів.

    Категорично забороняється:

    - розпалювати вогнища біля будівель в населених пунктах, у лісах і лісосмугах (особливо хвойних), поблизу полів хлібних злаків;

    - вживати в їжу гриби і невідомі ягоди;

    - брати в руки отрутохімікати;

    - гратися гострими і небезпечними предметами;

    - проводити дитячі ігри і розваги поблизу повітряних ліній електропередач;

    - користуватися вогнепальною зброєю (самопалами);

    - знаходитись біля водойм і на воді без нагляду дорослих.

    Дотримання учнями елементарних вимог безпеки життєдіяльності під час канікул принесе тільки радість і задоволення від літнього відпочинку.

    Шановні батьки!

    Пам'ятайте, що літні канікули для дітей - це можливість набратися свіжих сил, оздоровитися, закріпити набуті знання і використовувати їх у домашніх умовах. Звертаємо увагу на організацію відпочинку Вашої дитини під час канікул. Приділяйте, будь ласка, більше уваги своїй дитині. Залучайте до виконання домашніх обов’язків. Тримайте під контролем проведення дозвілля сина (доньки) за межами дому у вечірній час. Пам'ятка безпечної поведінки під час літніх канікул для учнів. Ось і розпочинаються літні канікули. Як завжди, кожен з нас проведе їх по-різному. Подорожі, екскурсії, море, гори, походи, багато друзів - все це чекає на вас влітку. Бажаємо усім гарного відпочинку, яскравих вражень, незабутніх зустрічей, захоплюючих мандрівок!

    Але також закликаємо Вас завжди пам`ятати елементарні правила безпеки, щоб літній відпочинок не був зіпсований:

    - Гуляти й гратися можна в місцях, які призначені для цього.

    - Небезпечними для ігор можуть бути сходи, підвали, горища, будівельні майданчики, ліфти.

    - Під час ігор у небезпечних місцях можна одержати травми й каліцтва різного ступеня тяжкості.

    - Під час ігор не варто демонструвати свою хоробрість одноліткам, стрибаючи з великої висоти, пірнаючи з крутих схилів на велику глибину, здираючись якнайвище на дерева.

    - Під час літнього відпочинку слід поводитися так, щоб не мати дорікань із боку дорослих.
    - Під час канікул слід, як і раніше, дотримуватися правил техніки пожежної безпеки.
    - Не можна брати в руки незнайомі предмети, кидати їх у вогонь, гратися ними. Найкраще повідомити про місце їхнього знаходження дорослим.

    - Під час відпочинку на узбережжі слід обов\'язково дотримуватися правил поведінки на воді й поблизу неї.

    - Одяг та взуття для відпочинку слід вибирати згідно із сезоном

    - Після контакту зі свійськими тваринами слід добре вимити руки з милом.Гарних вам канікул!

    Пам`ятка з техніки безпеки на літніх канікулах

    1. Правила дорожнього руху

    - Ходити тільки по правiй сторонi тротуару;

    - дорогу переходити не поспiшаючи;

    - не можна переходити дорогу навскіс;

    - переходячи дорогу слiд подивитися налiво, дiйшовши до середини зупинитися i подивитися направо;

    - якщо не встигли перейти вулицю i рух транспорту почався, слiд зупинитися на серединi вулицi i зачекати, поки рух припиниться;

    - якщо немає тротуарiв, слiд триматися лiвого боку дороги, тобто йти назустріч транспорту, що рухається.

    2. Правила електробезпеки:

    - під час вимикання електроприладiв забороняється витягувати вилку з розетки за шнур;

    - категорично забороняється користуватися електроприладами, в яких знайдено несправнiсть;
    - не торкатися мокрими руками електроприладiв, якi знаходяться під напругою;

    зам’ятайте: зовнiшнiми ознаками несправностi електропроводки або приладiв є специфiчний запах пiдгораючої iзоляції, з’явлення іскри, перегрівання штепсельних розеток i вилок.

    3. Вибухонебезпечні предмети:

    - До виявлених вибухонебезпечних предметiв нi в якому разi не можна торкатись, перекладати, розряджати, зберiгати;

    - забороняється використовувати снаряди для розведення вогню;

    - не можна збирати, здавати снаряди в металобрухт;

    - виявивши вибухонебезпечнi предмети, необхiдно термiново повiдомити мiлiцiю, школу, вiйськкомат.

    4. Правила протипожежної безпеки:

    - Дотримуйтесь правил протипожежної безпеки в спекотну погоду;

    - гра з вогнем — одна з причин пожежi;• дотримуйтесь правил протипожежної безпеки в турпоходi.

    5. Правила поведiнки на водi:

    - Купатися можна тiльки в сонячну безвiтряну погоду при температурі повiтря не нижче 20—250 С i води — не менш нiж 18—200С;

    - купатися дозволяється тiльки в спецiально вiдведених мiсцях;

    - забороняється заходити у воду глибше, нiж по пояс, людинi, яка не вмiє плавати;

    - не запливайте за знаки огорожi акваторiї пляжу;

    - грубi iгри та пустощi у водi небезпечнi для життя;

    не забруднюйте воду та берег;

    не подавайте хибних сигналiв тривоги;-

    не користуйтесь надувними матрацами, катерами та iншими предметами, якi не призначенi для плавання.

    6. Правила культури поведінки(правила в громадських місцях)

    - Завжди прагнiть бути культурною людиною;

    - поступайтеся мiсцем людям похилого вiку;

    - поважайте старших, не будь грубим;

    - не гуляйте пiзнiше 21 години;-

    - не сидiть цiлодобово бiля телевiзора, комп’ютера;

    - бiльше читайте художньої лiтератури.

    7. Категорично забороняється

    - Ходити на територiї новобудов;

    - купатися без догляду дорослих;

    - розводити вогнище в лiсi, поблизу лiнiй електропередач;

    -їздити на велосипедi на тiй частинi дороги, де рухається транспорт.

    8. Суворо дотримуйтесь правил:

    - дорожнього руху;

    - користування газовими, електричними приладами;

    - поведiнки дiтей на водi;

    - користування пасажирським лiфтом;• протипожежної безпеки.

    Гарного вам відпочинк

    /Files/images/medetsina/Медосмотр 1.png

    Роз'яснення Служби Здоров'я Щодо Медоглядів Школярів!

    Уже зовсім скоро батьки першокласників подаватимуть документи до школи. Національна служба здоров'я України підготувалароз’яснення, які саме медичні документи мають подавати батьки у такому випадку, а також надала відповіді на найпоширеніші питання щодо традиційних медоглядів для учнів 2-11 класів.

    Батьки майбутніх першокласників разом з іншими документами мають подати медичні довідки № 086-1 / 0. У цих довідках міститься висновок про стан здоров’я дитини, діагноз, групу за якої дитина відноситься по фізкультурі , та рекомендації відповідно до клінічного протоколу медичного догляду за дітьми віком від 3 до 17 років. А також довідку про наявність щеплення ( необхідних за віком). Зробленної реакції Манту (до 15 років ) 1 раз на рік, флюрогріфії (з 15 років) 1 раз на рік

    Такі довідки видає сімейний лікар або педіатр, із яким удитини укладена декларація. Також цей лікар направляє учня до вузьких спеціалістів, чиї висновки також потрібні для огляду.

    Медогляд дітей, які вперше підуть у школу

    Перед вступом до першого класу дитині потрібно відвідати таких лікарів:

    • дитячий хірург;
    • дитячий ортопед-травматолог;
    • дитячий офтальмолог;
    • стоматолог;
    • інші спеціалісти за показаннями.

    Також необхідноздати такі аналізи:

    • аналіз крові на гемоглобін;
    • інші аналізи за показаннями.

    Детальніше про медогляд для учнів 2-11 класів

    Діти, які вже навчаються в школі, мають проходити медичний огляд один раз на рік, але не обов’язково робити це перед самим навчальним роком. Можна перенести похід до лікаря на будь-який інший час, щоб не утворювати черг перед першим вересня.

    Із 7 до 17 років вузьких спеціалістів та аналізи потрібно проходити лише за необхідністю. Потрібні консультації та аналізи для кожного віку підкаже педіатр чи сімейний лікар, який направляє на огляд.

    Медичні огляди учнів входять до Програми медичних гарантій і є безоплатними. Для консультації вузьких спеціалістів педіатр чи сімейний лікар створить електронне направлення. З ним потрібно звернутись до будь-якого медичного закладу, який має договір з НСЗУ на надання амбулаторної допомоги.

    Слід пам’ятати, що направлення не потрібне для гінеколога дитячого та підліткового віку, підліткового психіатра, нарколога, дитячого стоматолога та лікаря, у якого під наглядом перебуває дитина з хронічними захворюваннями.

    Схему періодичності обов'язкових медичних профілактичних оглядів учнів загальноосвітніх навчальних закладів також можна знайти унаказіМіністерства охорони здоров’я України.

    Увага! Харківська область з 06.05.2021 року

    у " жовтій зоні " епідемічної небезпеки !

    /Files/images/medetsina/images.jpg

    /Files/images/medetsina/unnamed.jpg

    /Files/images/medetsina/unnamed.jpg

    /Files/images/medetsina/Картинки.jpg

    Відповідно достатті 29 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб"Кабінет Міністрів Українипостановляє:

    1. Установити з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі - COVID-19), з 19 грудня 2020 р. до30червня2021 р. на території України карантин, продовживши дію карантину, встановленогопостановами Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. N 211 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2"

    Державна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій (Держкомісія ТЕБ та НС) на позачерговому засіданні у п'ятницю, 9 квітня, вирішила встановити з 11 квітня "червоний" рівень епідемічної небезпеки поширення COVID-19на території Харківської області. Про відповідне рішення за підсумками засідання комісії у своєму Telegram-каналі повідомив міністр Кабінету Міністрів Олег Немчінов. На території Харківської області мають запровадити обмежувальні протиепідемічні заходи, передбачені для "червоного"рівня, зазначив урядовець.

    Адаптивний карантин продовженно до 30 квітня.

    Відповідно до постанови Уряду №104, з 24 лютого до 30 квітня 2021 року на всій території України запроваджено адаптивний карантин. Залежно від епідемічної ситуації, на території України в цілому або на території окремих регіонів встановлюється "зелений", "жовтий", "помаранчевий" або "червоний" рівень епідемічної небезпеки поширення COVID-19, кожен з яких має чіткі обмеження та критерії визначення.

    Коронавірус: профілактика інфікування і поширення

    Рекомендації для батьків:

    Ось кілька важливих кроків, щоб захистити себе і інших від зараження респіраторними вірусами в школі:

    1. Тримати дітей вдома, якщо вони захворіли (це стосується лише легких форм захворювання, при погіршенні стану обов’язково зверніться до свого сімейного лікаря)

    Чому це важливо?

    Дітям потрібен відпочинок, щоб одужати. Без достатнього відпочинку вашій дитині може знадобитися більше часу, щоб відчути себе краще. Людям з ослабленою імунною системою часто потрібно ще більше часу, щоб відновитися.

    1. Тримати хворих і здорових дітей окремо

    Уникати контакту із особами з проявами респіраторного захворювання, тримайтеся на відстані не менше 1 -2 м від хворих людей.

    Шукати альтернативні способи участі дітей в зборах, наприклад дивитися їх по телевізору або в Інтернеті, щоб вони могли уникнути особистого контакту. Це особливо важливо для дітей з високим ризиком ускладнень грипу

    Чому це важливо?

    Краплі, що містять вірус грипу, можуть переміщатися не менше ніж на 1-2 м, тому залишаючись на такій відстані від хворих людей, можна знизити ймовірність того, що ваша дитина захворіє.

    1. Навчіть своїх дітей завжди прикривати рот під час кашлю і чхання

    Переконайтеся, що ваші діти прикривають ніс і рот серветкою коли вони кашляють або чхають. Попросіть їх викинути використану серветку і негайно вимити руки.

    Чому це важливо?

    Прикривання носа і рота під час кашлю і чхання серветкою допомагає запобігти поширенню вірусу грипу через повітря і на ваших руках.

    1. Навчіть дітей правильно мити руки

    Переконайтеся, що ваші діти ретельно і часто миють руки з милом і водою.

    Якщо мило і вода недоступні, дайте їм дезінфікуючий засіб для рук з вмістом спирту не менше 60% для очищення рук.

    Навчіть їх, як важливо мити руки, перш ніж торкатися їх очей носа або рота.

    Чому це важливо?

    Миття рук знижує кількість респіраторних вірусів, які можуть поширюватися, коли ви торкаєтеся рук інших людей або торкаєтеся поверхонь і предметів, таких як столи і дверні ручки.

    З 24 лютого по 30 квітня 2021 року введенокарантинні заходи "жовтого" рівняпо теріторії України.Рекомендації МОНшколам для роботи під час адаптивного карантину з 24 лютого 2021р.

    Як зробити для родини комфортний простір?

    У період пандемії важливо слідкувати не лише за фізичним здоров’ям, а й ментальним. Якщо вам доводиться проводити багато часу з близькими у спільному просторі, варто використовувати деякі правила. Це допоможе комфортному співіснуванню та знизить рівень стресу.

    Дві години тиші.Домовтеся з близькими про зменшення джерел шуму.

    Особиста зона для кожного.Це може бути письмовий стіл, ліжко, кут кімнати, де інші члени родини не докучатимуть.

    Справедливий розподіл обов’язків.Не потрібно обслуговувати інших, якщо вони можуть самі про себе подбати.

    Потреба у визнанні.Частіше дякуйте одне одному за зроблену роботу чи доручення.

    Вибачайтеся.Намагайтеся не тягти за собою конфлікти в новий день.

    З 24 лютого на території України встановлюється "жовтий" рівень епідемічної небезпеки, відповідно до якого, зокрема, забороняється:

    · відвідувати заклади освіти здобувачами освіти у разі, коли на самоізоляції через контакт з пацієнтом з підтвердженим COVID-19 перебуває більш як 50% здобувачів освіти та персоналу закладу;

    · проводити в закладах освіти масові заходи (вистави, свята, концерти) за участю здобувачів освіти з більш ніж однієї групи (класу) та за присутності глядачів (відвідувачів);

    · проводити масові (культурні, спортивні, наукові, освітні, професійні тематичні та інших) заходи за участю більше однієї особи на 4 кв. м. площі будівлі або території (якщо захід проводиться на відкритому повітрі) або наповненістю залів понад 50% місць у кожному окремому залі.

    У разі встановлення на території регіону "червоного" рівня забороняється відвідувати заклади освіти незалежно від форми власності її здобувачами, крім здобувачів закладів дошкільної освіти, спеціальних закладів освіти та учнів 1-4 класів закладів загальної середньої освіти.

    МОН рекомендує вжити невідкладних заходів, спрямованих на збереження здоров’я дітей та належну організацію освітнього процесу.

    Три кроки для профілактики грипу

    1. Вакцинуйтесь

    Найперший та найважливішй крок для профілактики грипу – вакцинація. Щорічне щеплення проти грипу вбереже від зараження вірусами та значно зменшить ризик захворіти на грип. Сьогодні існує багато штамів вірусу грипу. Закономірно, що вакцина не може захистити від усіх. Проте щеплення захищає від найбільш поширених штамів.

    Що дає щеплення проти грипу:

    • знижує ризик захворювання на грип,
    • зменшує кількість візитів до лікаря,
    • зменшує кількість пропущених у зв’язку із хворобою робочих або навчальних днів,
    • попереджує розвиток серйозних ускладнень.

    Кому треба робити профілактичні щеплення проти грипу

    Щорічна вакцинація проти грипу рекомендується усім людям, крім немовлят до 6 місяців.

    Найважливіше провести вакцинацію людей із групи високого ризику: дітей молодшого віку, вагітних та осіб, які страждають від певних хронічних захворювань (астма, діабет, серцево-судинні захворювання та захворювання органів дихання), а також людей похилого віку (старших 65 років). Крім того, профілактична вакцинація є досить важливою для медичних працівників та осіб, які живуть із або доглядають за людьми групи підвищеного ризику захворювання.

    Немовлята віком до 6 місяців також відносяться до групи підвищеного ризику серйозних ускладнень і наслідків грипу, але є ще надто маленькими для вакцинації. Однак особи, які доглядають за немовлятами, обов’язково повинні зробити профілактичне щеплення проти грипу.

    Найкращий час для вакцинації – до початку епідемії грипу.

    2. Дотримуйтесь профілактичних заходів

    Дуже прості профілактичні заходи допоможуть запобігти поширенню вірусів грипу і зберегти ваше здоров’я.

    • Уникайте близького контакту з хворими.
    • Якщо захворіли ви, то намагайтеся якнайрідше перебувати поряд із іншими людьми, щоб не заразити їх.

    Якщо у вас є симптоми грипу, то залишайтеся вдома щонайменше добу після того, як спаде висока температура. Звісно, виключення із цих правил - візит до лікаря. Висока температура повинна нормалізуватися протягом першої доби без застосування жодних жарознижуючих препаратів.

    • При кашлі чи чханні прикривайте ніс та рот серветкою.

    Не нагромаджуйте використані серветки у кишенях чи на столах. Одразу після використання викидайте їх у смітник.

    • Часто мийте руки з милом.

    Якщо поруч немає води та мила, використовуйте антисептики для рук (спреї або гелі на спиртовій основі).

    • Намагайтеся не торкатися обличчя, особливо зони очей, носа та рота.

    Саме через ці органи мікроби найшвидше проникають в організм.

    • Протирайте та дезінфікуйте поверхні та предмети, які можуть переносити мікроби та вірус грипу.

    3. Приймайте противірусні препарати тільки за призначенням лікаря

    Якщо Ви захворіли на грип, можете приймати противірусні препарати, але тільки за призначенням лікаря.

    Противірусні засоби – це не антибіотики. Противірусні препарати сприяють пом’якшенню симптомів та прискоренню процесу одужання. Вони також зменшують ризик розвитку серйозних ускладнень та наслідків грипу. Для груп людей високого ризику захворювання противірусні препарати призначають для більш легкого протікання хвороби, в порівнянні із випадками розвитку дуже серйозних ускладнень, які вимагають негайної госпіталізації.

    Щоб лікування було ефективним, дотримуйтесь усіх вказівок лікаря щодо застосування таких препаратів.

    Як правильно сидіти за комп`ютером.

    /Files/images/medetsina/zamonitorom.jpg

    /Files/images/medetsina/posadka-comp.jpg

    /Files/images/medetsina/unnamed (1).jpg

    /Files/images/medetsina/unnamed.jpg

    /Files/images/Батьки.jpg

    /Files/images/маска.jpg

    /Files/images/карантин5.jpg

    /Files/images/COVID 19.jpg

    Оперативна інформація про поширення коронавірусної інфекції COVID-19

    Загалом в Україні 256 266 лабораторно підтверджених випадків COVID-19, із них 4 887 летальних, 112 570 пацієнтів одужали. Проведено 2 555 887 тестувань методом ПЛР. За добу одужало 1 920 пацієнтів.Наразі коронавірусна хвороба виявлена:
    • Вінницька область — 7 466 випадків;
    • Волинська область — 9 527 випадків;
    • Дніпропетровська область — 8 580 випадків;
    • Донецька область — 5 599 випадків;
    • Житомирська область — 8 024 випадки;
    • Закарпатська область — 10 761 випадок;
    • Запорізька область — 5 346 випадків;
    • Івано-Франківська область — 15 000 випадків;
    • Кіровоградська область — 1 288 випадків;
    • м. Київ — 26 995 випадків;
    • Київська область — 10 892 випадки;
    • Львівська область — 22 386 випадків;
    • Луганська область — 1 712 випадків;
    • Миколаївська область — 4 394 випадки;
    • Одеська область — 16 445 випадків;
    • Полтавська область — 4 206 випадків;
    • Рівненська область — 14 259 випадків;
    • Сумська область — 6 633 випадки;
    • Тернопільська область — 15 590 випадків;
    • Харківська область — 23 852 випадки;
    • Херсонська область — 1 806 випадків;
    • Хмельницька область — 8 464 випадки;
    • Чернівецька область — 16 137 випадків;
    • Черкаська область — 5 479 випадків;
    • Чернігівська область — 5 425 випадків.

    З 29 березня Україна працюєза оновленими медичними стандартами надання медичної допомоги хворим на COVID-19. Зокрема, МОЗ Україн оновив алгоритми амбулаторно-поліклінічної допомоги пацієнтам з підозрою на COVID-19.

    Відповідно до цих алгоритмів, пацієнтів з легкою формою захворювання, які не мають ризику ускладнень, а також пацієнтів, що одужують та вже не потребують цілодобового нагляду лікарів, рекомендовано лікувати амбулаторно, тобто в домашніх умовах.

    При цьому лікарі забезпечують постійний контроль поточного стану пацієнта і його контактних осіб за телефоном та/або можуть здійснювати виїзні консультації з дотриманням правил інфекційного контролю. Медичні працівники, які надають медичну допомогу за місцем проживання, і контактні особи пацієнта обов'язково мають використовувати засоби індивідуального захисту.

    Амбулаторне (домашнє) лікування суворо заборонене у разі, якщо пацієнт перебуває в групі ризику щодо розвитку ускладнень або має симптоми, що характеризують середньо-тяжкий і тяжкий перебіг.

    До таких симптомів відносяться: ядуха; утруднене дихання; збільшення частоти дихальних рухів більше фізіологічної норми; кровохаркання; шлунково-кишкові симптоми (нудота, блювання, діарея); зміни психічного стану (сплутаність свідомості, загальмованість).

    Зазначаємо, що ускладнення дихання при COVID-19 зазвичай розвиваються на другому тижні хвороби, тому медпрацівникам рекомендовано особливо активно спостерігати за хворими саме в цей період.

    Відповідні державні положення затвердженінаказом МОЗ України про "Організацію надання медичної допомоги хворим на коронавірусну хворобу (COVID-19)".Вони ґрунтуються на рекомендаціях Всесвітньої організації охорони здоров'я, оновлених після поширення хвороби за межі Китаю, та є адаптованими до потреб системи охорони здоров'я України.

    Також за дорученням керівника робіт з ліквідації наслідків медико-біологічної надзвичайної ситуації державного рівня Віктора Ляшка, у всіх областях України створені мобільні бригади, які виїжджають на виклик сімейного лікаря, екстреної медичної допомоги та інших медичних працівників до пацієнтів з підозрою на COVID-19 для забору зразків на проведення досліджень у лабораторії. Це значно зменшить мобільність людей, які мають симптоми гострого вірусного захворювання та потребують здачі відповідних аналізів.

    Про випадки відмови від проведення дослідження на коронавірусну інфекцію, за наявності симптомів та підпадання під визначення випадок, просимо повідомляти навизначену гарячу лінію вашої області.

    Критерії за якими людина може вважатися контактною:

    • Особа проживає в одному домі з хворим на COVID-19.

    • Особа мала прямий фізичний контакт з хворим на COVID-19 (наприклад, через рукостискання).

    • Особа мала контакт із слизовими виділеннями з дихальних шляхів хворого на COVID-19 (наприклад, перебування в зоні пацієнта під час кашлю, чи доторкування руками до використаних серветок) та не використовувала засоби індивідуального захисту.

    • Особа контактувала із хворим на COVID-19 на відстані до одного метру протягом 15 хвилин і більше, за умови не використання відповідних засобів індивідуального захисту або з підозрою щодо неправильного їх використання (наприклад, порушення цілісності рукавичок).

    • Особа перебувала у закритому середовищі (наприклад, аудиторія, кімната для засідань, зал очікування закладу охорони здоров’я) із хворим на COVID-19 протягом 15 хвилин і більше на відстані менше одного метру.

    • Медичний працівник або інша особа, яка надає медичну допомогу або проводить догляд за хворим на COVID-19.

    • Працівники лабораторій, які обробляють зразки з дихальних шляхів отримані від хворих на COVID-19.

    • Працівники патологоанатомічних/судово-медичних бюро/відділень, які

    безпосередньо приймали участь у розтині тіла, в тому числі взятті зразків для

    проведення ПЛР-дослідження навіть за умови використання відповідних засобів індивідуального захисту.

    • Контакт в літаку в межах двох сидінь (у будь-якому напрямку) з хворим на

    COVID-19, супутники подорожі.

    • Члени екіпажу, які проводили обслуговування в салоні літака, де знаходився хворий.

    • Якщо тяжкість симптомів (наприклад, частий кашель) або переміщення особи вказують на більш велику зону ризику щодо зараження, пасажири, які сидять у всій секції, або всі пасажири повітряного судна можуть вважатися контактними.

    Затверджені рекомендації щодо безпечного поховання померлих від COVID-19

    • до обрядів перед похованням, у разі крайньої необхідності, може допускатись не більше ніж 10 осіб за умови одночасного перебування у приміщенні;

    • не більше 1 особи на 10 квадратних метрів;

    • під час обряду між присутніми має бути безпечна дистанція у 1,5 метра;

    • поцілунки тіла померлої особи забороняються, оскільки існує пряма можливість інфікування.

    • поховання або кремація тіла мають здійснюватися у щільно закритій труні;

    • органи місцевого самоврядування здійснюють облік осіб, які були присутні під час поховання.

    Для медичних працівників, які безпосередньо контактують з тілами, діють наступні правила:

    • Обов'язкове використання засобів індивідуального захисту: рукавичок, водостійкого ізоляційного халата із довгими рукавами.

    • Під час розтину тіла обов'язкове використання водостійкого ізоляційного халата із довгими рукавами або комбінезону, окуляр або захисного щитка, респіратору з класом захисту не нижче FFP2, медичної одноразової шапочки.

    • Під час транспортування тіла до моргу обов'язкове використання засобів індивідуального захисту, які унеможливлюють можливість інфікування через контакт з фізіологічними рідинами. Контакти з тілом мають бути мінімізовані.

    • При транспортуванні до крематорію або місця поховання рекомендується застосовувати непроникні герметичні пакети-мішки для тіла.

    • Для приміщення де перебувала померла особа рекомендується звичайне прибирання приміщень з подальшим проведенням заключної дезінфекції.

    Під час підготовки до поховання чи кремації тіла померлої особи впроваджено наступні правила:

    • Медичні працівники мають провести інструктаж особам, які беруть участь в ритуальних діях, що передбачають контакт із тілом.

    • До ритуальних обрядів перед похованням, у разі крайньої необхідності, може допускатись не більше ніж 10 осіб за умови одночасного перебування у приміщенні не більше 1 особа на 10 квадратних метрів.

    • Під час обряду між присутніми має бути безпечна дистанція у 1,5 метри.

    • Тіла померлих мають бути оброблені дезінфекційним розчином та поміщені у непроникний герметичний пакет-мішок.

    • Поцілунки тіла померлої особи забороняються, оскільки існує пряма можливість інфікування.

    • Поховання або кремація тіла мають здійснюватися у щільно закритій труні.

    • Органи місцевого самоврядування здійснюють облік осіб, які були присутні під час поховання.

    Детально про рекомендації для медичних працівників та учасників ритуальних обрядів читайте уПостанові.

    25 березня Уряд запровадив режим надзвичайної ситуації на всій території України на 30 днів, до 24 квітня 2020 року. Також на засіданні Кабінету Міністрів України заступника Міністра охорони здоров'я, головного державного санітарного лікаря призначено керівником робіт з ліквідації наслідків медико-біологічної надзвичайної ситуації природного характеру державного рівня.

    З появою вірусу COVID-19 залишається багато невизначеностей щодо певних епідеміологічних, сероепідеміологічних (пов'язаних з ідентифікацією антитіл в популяції), клінічних і вірусологічних характеристик вірусу і пов'язаних з ним захворювань. Дослідження для оцінки цих характеристик в різних умовах мають вирішальне значення для поглиблення розуміння епідемічного процесу COVID-19. Вони також нададуть надійну інформацію, необхідну для уточнення моделей прогнозування та інформування про заходи громадської охорони здоров'я.

    Таким чином, ВООЗ у співпраці з технічними партнерами адаптувала протоколи ранніх епідеміологічних досліджень по пандемічному грипу та MERS-CoV, щоб краще зрозуміти ці характеристики і то, як вони можуть використовуватися для інформування про заходи охорони здоров'я.

    На сьогоднішній день п'ять ранніх основних сероепідеміологічних протоколів і форм збору даних доступні на веб-сайті Технічного керівництва ВООЗ COVID-19Early investigations protocols.

    Всі протоколи пропонують стандартизовану методологію, що дозволяє систематично збирати дані і біологічні зразки з урахуванням місцевих умов і характеристик спалаху і швидко обмінюватися ними в форматі, який можна легко систематизувати, табулювати і аналізувати в багатьох різних умовах по всьому світу.

    З самого початку спалаху COVID-19 IPC грає важливу роль в профілактичних і пом'якшуючих заходах. Щоб забезпечити засноване на фактичних даних керівництво за якістю і оперативне реагування на глобальний попит, ВООЗ скликала Спеціальну консультативну групу експертів з профілактики та інфекційного контролю у рамках Програми ВООЗ з надзвичайних ситуацій в області охорони здоров'я (WHE), в якій беруть участь члени Глобальної мережі з профілактики та інфекційного контролю (GIPCN), члени відповідних установ і держави-члени уражені COVID-19. Ця консультативна група підтримує компонент WHE IPC, надаючи своєчасні рекомендації по готовності та реагуванню на COVID-19 на основі наявних даних. Вони проводять щотижневі обговорення технічних аспектів заходів IPC і обмінюються досвідом в постраждалих країнах. Наступні рекомендації / інструменти були випущені із допомогою з цією глобальною консультативною групою IPC:

    1. Оцінка і контроль ризику впливу на працівників охорони здоров'я в контексті вірусу COVID-19Health workers exposure risk assessment and management in the context of COVID-19 virus. Цей інструмент повинен використовуватися медичними установами, які обслуговували або пацієнтів з COVID-19; він повинен бути заповнений для всіх працівників охорони здоров'я (HCW), які контактували із підтвердженим випадком у пацієнта з COVID-19 в медичній установі. Він допомагає визначити ризик зараження вірусом COVID-19 медпрацівників, які були схильні до дії пацієнта з COVID-19, і надає рекомендації щодо належного лікування цих медпрацівників.

    2. Міркування, що стосуються карантину окремих осіб в контексті стримування від COVID-19.Considerations for quarantine of individuals in the context of containment for coronavirus disease (COVID-19) Мета цього документа - запропонувати державам-членам керівництво по карантинним заходам для окремих осіб в контексті COVID-19. Він призначений для тих, хто відповідає за встановлення місцевої або національної політики в галузі карантину окремих осіб і дотримання заходів профілактики і контролю інфекцій у цих умовах.

    3. У співпраці з колегами WASH, включаючи ЮНІСЕФ, група розробила брифінг з водопостачання, санітарії, гігієни та управління відходами для COVID-19.

    Оцінка ризиків за даними ECDC:

    • ризик, пов'язаний з інфікуванням COVID-19 для людей в Європі, в даний час оцінюється від середнього до високого;
    • ризик зараження цією хворобою для людей з країн Європи, які подорожують / проживають в районах, де немає випадків захворювання, або декілька імпортованих випадків, або з обмеженим місцевим поширенням, в даний час оцінюється від низького до середнього;
    • ризик для людей з країн Європи, які подорожують / проживають в районах з більш поширеною місцевою передачею, в даний час вважається високим;
    • ризик виникнення кластерів, пов'язаних з COVID-19, в інших країнах Європи в даний час вважається помірним або високим;
    • ризик широко поширення і стійкою передачі COVID-19 в Європі в найближчі тижні від середнього до високого, і все більше країн повідомляють про більшу кількість випадків і кластерів;
    • ризик для потенціалу системи охорони здоров'я в Європі в найближчі тижні вважається від середнього до високого.

    Оскільки спалах COVID-19 продовжує розвиватися, ВООЗ проводить його порівняння з грипом. Обидва викликають респіраторні захворювання, але між цими двома вірусами і тим, як вони поширюються, є важливі відмінності. Це має важливе значення для прийняття заходів охорони здоров'я громадськості для реагування на кожен вірус.

    Чим схожі COVID-19 і віруси грипу?

    По-перше, COVID-19 і віруси грипу мають подібну клінічну картину захворювання. Тобто вони обидва викликають респіраторне захворювання, яке представляє собою широкий спектр захворювань від безсимптомного або легкого до важкого захворювання і смерті.

    По-друге, обидва віруси передаються при контакті, краплях і фомітах. В результаті ті ж заходи громадської охорони здоров'я, як гігієна рук і дотримання дихального етикету (кашель в лікоть або в одноразову серветку), є важливими діями, які все можуть попередити інфекцію.

    Чим відрізняються COVID-19 і віруси грипу?

    Швидкість передачі є важливою відмінністю між двома вірусами. Грип має більш короткий середній інкубаційний період (час від зараження до появи симптомів) і більш короткий послідовний інтервал (час між послідовними випадками), ніж у вірусу COVID-19. Послідовний інтервал для вірусу COVID-19 оцінюється в 5-6 днів, в той час як для вірусу грипу послідовний інтервал становить 3 дні. Це означає, що грип може поширюватися швидше, ніж COVID19.

    Крім того, передача в перші 3-5 днів хвороби або потенційно предсимптомна передача - передача вірусу до появи симптомів - є основною причиною передачі грипу. Хоча ми маємо дані про поширення вірусу SARS-CoV-2 за 24-48 годин до появи симптомів, в даний час це не є основною причиною передачі.

    Передбачається, що репродуктивне число Ro - число осіб, яких може інфікувати одна захворіла людина - для вірусу SARS-CoV-2 становить від 2 до 2,5, що вище, ніж для грипу. Проте, оцінки як SARS-CoV-2, так і вірусів грипу дуже контекстні і специфічні для часу, що ускладнює прямі порівняння.

    Діти є важливими факторами передачі вірусу грипу в суспільстві. Для вірусу SARS-CoV-2 початкові дані показують, що діти страждають менше, ніж дорослі, і що частота випадків у віковій групі 0-19 років низька.

    Додаткові попередні дані, отримані в домашніх господарствах в Китаї, показують, що діти заражаються від дорослих, а не навпаки.

    У той час як спектр симптомів для цих двох вірусів однаковий, частина з важким захворюванням, схоже, відрізняється.

    Для COVID-19 дані на сьогоднішній день припускають, що 80% інфекцій є легкими або безсимптомними, 15% є тяжкими інфекціями, які вимагають кисневої терапії, і 5% є критичними випадками, які вимагають штучної вентиляції легень. Ці важкі і критичні випадки інфекції більш серйозніші, ніж спостерігається для при грипі.

    Найбільш схильні до ризику важкої грипозної інфекції діти, вагітні жінки, люди похилого віку, люди з хронічними захворюваннями і люди з імунодефіцитом. Для COVID-19 поточні дослідження показують, що старший вік і наявні супутні захворювання підвищують ризик розвитку важкої інфекції.

    Смертність від SARS-CoV-2 вище, ніж від грипу, особливо від сезонного грипу. Хоча для повної розуміння справжньої смертності від COVID-19 буде потрібно якийсь час, наявні у нас дані показують, що коефіцієнт летальності (число зареєстрованих смертей, поділене на зареєстровані випадки) становить 3-4%, частота смертей від інфекції (число зареєстрованих смертей, поділене на кількість інфекцій) буде нижче. Для сезонного грипу летальність зазвичай значно нижча 0,1%. Однак летальність в значній мірі визначається від доступності та рівня надання медичної допомоги.

    CDCоприлюднило тимчасові рекомендації для підприємств та роботодавців щодо реагування на COVID-19:

    • Працівники із симптомами гострих респіраторних захворювань мають повідомити свого керівника та залишатися вдома.
    • Якщо на роботу вийшла людина з гострим респіраторним захворюванням, її слід відокремити від інших працівників та негайно направити додому.
    • Варто регулярно проводити прибирання на робочому місці: очищати поверхні, стільниці та дверні ручки відповідними засобами для чищення.
    • Працівники мають обробляти руки дезінфекційними спиртовмісними засобами або мити руки з милом не менше 20 секунд.
    • При плануванні відряджень варто дотримуватися рекомендаційhttps://bit.ly/2HCKKW0

    Детальніше за посиланням:https://bit.ly/39PsC7E

    МОЗУкраїни до мережі обласних лабораторних центрів та закладів охорони здоров'ябули направлені алгоритми дій:

    • лікарів клініцистівпри зверненні особи, яка відповідає визначенню випадку 2019-nCoV, зокрема особливостей ведення пацієнта та дотримання вимог інфекційного контролю;
    • лікарів-епідеміологівпри виявленні особи, яка відповідає визначенню випадку 2019-nCoV, зокрема порядку інформування та епідеміологічного розслідування;
    • лабораторного обстеження осіб у вірусологічних лабораторіях, які відповідають визначенню випадку 2019-nCoV длялікарів вірусологів,зокрема порядку проведення цих досліджень та направлення відібраних зразків;
    • для населення, у разі підозри у них захворювання викликаного 2019-nCoV, з метою розміщення у громадських місцях.

    Для профілактики захворювання слід дотримуватись стандартних рекомендацій:

    1. часто мийте руки або обробляйте дезінфікуючими засобами;
    2. під час кашлю та чхання прикривайте рот і ніс паперовою хустинкою. уникайте тісного контакту з усіма, хто має гарячку та кашель;
    3. якщо маєте підвищену температуру тіла, кашель й утруднене дихання, якнайшвидше зверніться до лікаря та повідомте йому попередньою історією подорожей;
    4. не споживайте сирих чи недостатньо термічно оброблених продуктів тваринного походження;
    5. Джерела з актуальною інформацією щодо випадків захворовання спричинених новим коронавірусом:

    Декілька порад як розпізнати та оберегтися від грипу!!!!



    /Files/images/lisak/поради.png

    ОСНОВНІ ПРАВИЛА ПРОФІЛАКТИКИ!!!

    /Files/images/lisak/uvaha_gryp.png

    Медична допомога

    1. Термінова медична допомога по м. Харків, тел.. 103, (057) 715-33-39 («Швидка медична допомога»), тел.(057) 734-91-12 (довідкове бюро «Швидкої медичної допомоги»)

    2. Харківський обласний центр планування сім’ї та репродукції людини, вул. Алчевських (Артема), 47, тел.(057) 715-60-29, а також кабінет планування сім’ї у найближчій до вас районній поліклініці

    3. Харківський обласний центр профілактики та боротьби зі СНІДом, вул. Боротьби, 6, тел. (057) 392-29-83 (а також кабінети довіри при ХОЦПБС, Харківської міської студентської лікарні та при поліклініках у районах області)

    4. Харківська обласна організація Товариства Червоного Хреста України, тел. (057) 701-11-10 (медико-соціальна допомога)

    5.Національна ліга психотерапії, психосоматики та медичної психології України (медико-психологічна допомога), тел.(057) 731-26-80

    6. Харківське обласне відділення Всеукраїнської організації «Всеукраїнська мережа людей, що живуть з ВІЛ», вул. Харківських дивізій, 9/2, тел. (057) 751-20-03

    7.Харківський обласний клінічний шкірно-венерологічний диспансер, вул. Благовіщенська (К.Маркса), 17, тел. (057) 725-10-51, (057) 725-10-50 (а також кабінет дерматовенеролога у найближчий до вас районній поліклініці)

    Китайський коронавірус – нова небезпечна хвороба, епідемія якої загрожує світу. Які причини, ознаки та симптоми коронавірусу, як розпізнати це захворювання і як можна захистити себе, щоб не заразитись.

    Коронавірус 2019-2020 року, або китайський коронавірус– це новий вид вірусу, що вперше був зафіксований серед людей у Китаї в місті Ухань наприкінці 2019 року та став сьогодні причиною масштабного спалаху респіраторних захворювань із важкими ускладненнями і високою смертністю. Вірус належить до родини коронавірусів і ще недостатньо вивчений.

    Що таке коронавірус та коронавірусна інфекція?/Files/images/КОРОНАВІРУС.jpg

    Коронавірус – це родина вірусів, що станом на січень 2020 року налічує 39 видів. Коронавірус містить позитивну одноланцюгову РНК, а оболонка вірусу під мікроскопом має вигляд корони – звідси й назва родини. Коронавірус викливає коронавірусну інфекцію.
    Коронавірусні інфекції проявляються як звичайна гостра респіраторна інфекція (ГРВІ), так і діареєю (проносом) та утрудненим диханням (дихальна недостатність), що характерні для так званого «близькосхідного респіраторного синдрому (MERS-CoV)», а також можуть бути причиною важкої пневмонії (запаплення легенів) при тяжкому гострому респіраторному синдромі SARS-CoV.

    Як передається коронавірус?

    Відомо, що коронавіруси присутні в ареалі тварин, деякі з них мутували і стали заразними для людини. Відповідно, коронавірусна інфекція є зооантропонозом, тобто можливе зараження від тварини та від людини.
    Отже, імовірна передача коронавірусу від тварини до людини та поміж людьми:
    • при контакті з хворим на коронавірусну інфекцію – через краплі його слини;
    • при безпосередньому контакті із зараженими тваринами – через немиті руки;
    • привживанні сирих або недостатньо термічно оброблених м’ясних і рибних продуктів, яєць– якщо ці тварини чи птахи були уражені коронавірусом.
    Оскільки новий китайський коронавірус ще перебуває у процесі дослідження, ученими достеменно ще не виділено всіх тварин групи ризику. Проте вже зрозуміло, що значно більшу епідеміологічну небезпеку становить поширення вірусу самевід людини до людини–через респіраторний механізм передачі.

    Увага, міф про посилки з Китаю!

    Злим жартом є історія про китайські посилки АліЕкспресу з коронавірусом(або коронавіруси АліЕкспресу), адже коронавірус є нестійким у зовнішньому середовищій точно не може бути надісланим у конверті чи посилці, включно через банани!
    Для передачі коронавірусної інфекції вірус має бути або в краплинах слини чи виділень із носа хворого, або безпосередньо через споживання погано термічно обробленого м’яса інфікованих коронавірусом тварин чи риби, наприклад, через суші.

    Поширеннякоронавірусу в Китаї та у світі станом на січень 2020 року:

    Станом на 28 січня 2020 року зафіксовано понад 4 500 людей, хворих у 12 країнах світу, переважно це жителі Китаю. Практично всі випадки коронавірусної інфекції, які діагностовано в інших людей (не з Китаю), були пов’язані з мандрівкою до Китаю напередодні спалаху хвороби. Тому важливим заходом призупинення розвитку інфекції є робота санітарно-епідеміологічних служб в аеропортах, вокзалах і на кордоні країни, особлива увага до людей із гарячкою та ознаками гострої респіраторної інфекції. У період розвитку спалаху коронавірусної інфекції рекомендовано тимчасово утриматися від поїздок в Китайську народну республіку, особливо у провінцію Хубей, місто Ухань, де існує найбільший ризик зараження.

    Ознаки та симптоми коронавірусу

    Коронавірусні інфекції можуть мати клінічні прояви різного перебігу та різного ступеня важкості.

    Прояви звичайноїгострої респіраторної інфекції (ГРВІ):

    • гарячка;
    • головний біль;
    • кашель;
    • закладеність носа;
    • біль у горлі;
    • порушення дихання.

    Прояви, визначені якБлизькосхідний респіраторний синдром (MERS-CoV):

    • гарячка;
    • кашель;
    • діарея;
    • порушення дихання;
    • можлива смертність (у третини хворих, особливо на тлі супутніх хвороб).

    Прояви, визначені якТяжкий гострий респіраторний синдром (SARS-CoV):

    • грипоподібні прояви, гарячка понад 38°C;
    • біль у м’язах;
    • слабкість, сонливість;
    • головний біль;
    • біль у горлі;
    • проблеми з диханням, розвиток дихальної недостатності;
    • розвиток вірусної пневмонії, що швидко переходить у бактеріальну;
    • висока ймовірність смерті.

    Як уже повідомляє ВООЗ,інкубаційний період,тобто період від зараженнякитайським коронавірусомдо появи перших ознак хвороби, триває від 2 до 10 днів, хворі в інкубаційний період є потенційно заразні.Цей коронавірус найчастіше спричиняє стрімкий розвиток пневмонії (запалення легенів), що має важкий перебіг і може спричинити смерть.

    Коли йти (звертатися) до лікаря?

    • Висока температура, понад38°C;
    • сильний головний біль, ознаки інтоксикації, сонливість;
    • блювання;
    • важка діарея (пронос), ознаки зневоднення (слабкість, запаморочення);
    • проблеми з диханням, задишка;
    • кашель, що важко стримати;
    • вологий кашель із виділеннями зеленого кольору, можливі прожилки крові
    • загострення супутніх хвороб, наприклад, поява ознак порушення роботи серця (сильна задишка), нирок (зміна кількості, кольору, прозорості сечі).

    Правильне лікування коронавірусу

    Ліки від коронавірусу є симптоматичними, тобто вони не діють на сам вірус, лише допомагають організмові подолати прояви хвороби, і в такий спосіб організм, його імунна система, може виявитися здатною впоратися з хворобою. Лікують коронавірусну інфекцію, як і рештагострих респіраторних вірусних інфекцій, особливу увагу приділяють запобіганню розвитку гострої вірусної пневмонії.

    Профілактика коронавірусу. Як захистити себе від хвороби

    Існуючі вакцини не є ефективні для профілактики нового виду коронавірусу. Вчені тільки-но розпочали роботу в цьому напрямку.

    Проте захистити себе від хвороби, спричиненої коронавірусом, можна, дотримуючись таких рекомендацій:

    • утриматися від поїздок до Китаю на момент спалаху інфекції;
    • уникати контакту з будь-яким хворим на ГРВІ (карантинні заходи);
    • регулярно мити руки з милом – ретельно, до 1 хвилини, особливо після контакту з будь-яким хворим на ГРВІ;
    • при контакті з будь-яким хворим на ГРВІ уникати потрапляння капель слини хворого на слизові оболонки та інші поверхні тіла;
    • не торкатися немитими руками очей, носа, рота – вірус може проникати через слизові оболонки;
    • користуватися деззасобами; провітрювати і здійснювати вологе прибирання приміщень, де перебував хворий;
    • правильно використовувати медичні маски (хворі та близьке оточення, що контактує з ними, медперсонал) – доцільно у приміщенні, міняти через кожні 30 хвилин;
    • хворому з будь-якими ознаками ГРВІ обов’язково користуватися одноразовими хустинками, прикривати рот і ніс при кашлі, чханні;
    • не вживати погано термічно оброблені м’ясні, рибні продукти, яйця; правильно приготовані страви з м‘яса та яєць можна безпечно вживати.

    Зрештою, рекомендовані профілактичні заходи єсхожими для попередження гострої респіраторної вірусної інфекції будь-якого походження. Докладніше про це читайте в нашій статті«Як не захворіти: профілактика застуди та ГРВІ».

    У період сезонних респіраторних інфекцій також актуальними будуть знання про те,як швидко діагностувати грип.

    Література за темою:

    https://www.who.int/docs/default-source/coronaviruse/situation-reports/20200127-sitrep-7-2019--ncov.pdf

    https://www.who.int/health-topics/coronavirus

    https://moz.gov.ua/article/news/operativna-informacija-pro-poshirennja-koronavirusnoi-infekcii-2019-ncov

    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6295324/

    https://en.wikipedia.org/wiki/2019%E2%80%9320_Wuhan_coronavirus_outbreak

    Поради батькам

    ЯК ПОПЕРЕДИТИ ІНФЕКЦІЙНІ ЗАХВОРЮВАННЯ

    Внаслідок недотримання правил гігієни найчастіше розвиваються гострі та хронічні захворювання шлунково-кишкового тракту з проявами діареї та закрепів, гельмінтози, педикульоз, дерматити, фолікуліт, грибкові враження шкіри ніг та нігтів, захворювання слизоворї оболонки ротової порожнини, ясен та зубів, горла (стоматит, гінгівіт, карієс, ангіна), паразитарні захворювання.

    Вчіть дітей не торкатися обличчя, волосся, носа, рота, очей та вух забрудненими руками. Патогенні організми часто поширюються, коли дитина торкається предмета, забрудненого мікроорганізмами, а потім торкається власного обличчя, очей, носа або рота.

    Попередити розповсюдження респіраторних інфекційних хвороб допоможе дотримання правил гігієни при чханні та кашлі. Вчіть дітей під час чхання або кашлю прикривати рот та ніс одноразовою паперовою серветкоюабо паперовимносовичкомта викидати їх у смітник одразу після використання. Якщо серветки немає, не можна закривати обличчя руками, краще зробити це за допомогою рукава чи зігнутої в лікті руки. Не варто користуватися носовичками з тканини, оскільки на них мікроорганізми можуть накопичуватися та розмножуватися. Після чхання та кашлю потрібно регулярно мити руки. В разі відсутності такої можливості, використовувати одноразові серветки з антисептичними розчином або розчин розпилити безпосередньо на руки та витерти сухою паперовою серветкою, а за відсутності - сухою і чистою тканиною.

    При появі у дитини перших симптомів інфекційних захворювань, особливо грипу, її необхідно залишати вдома, щоб попередити можливі ускладнення та передачу збудника іншим. Батькам варто якомога швидше проконсультуватися з лікарем та забезпечити дитині належний догляд, згідно з рекомендаціями фахівця. У школу можна повертатися після повного одужання.

    Деякі віруси та бактерії можуть виживати на твердих поверхнях до 2 діб. Тому, у разі підтвердження діагнозу інфекційного захворювання, потрібно повідомити вчителя чи іншого представника навчального закладу про те, що дитина захворіла, щоб вони провели відповідне прибирання та профілактичні заходи.

    В Україні створена група з протидії поширення коронавіруса

    При апараті РНБО створили оперативну групу з питань моніторингу та аналізу ситуації щодо поширення коронавірусу.

    При апараті РНБО створили оперативну групу з питань моніторингу та аналізу ситуації щодопоширення коронавірусу.

    Як пише пресслужба РНБО, група почала роботу з 20 січня.

    Секретар РНБО Олексій Данилов зазначив, що ситуація з поширенням нового коронавірусу знаходиться на постійному контролі, і апарат РНБО України володіє в повному обсязі всією необхідною інформацією щодо питання. За його словами, моніторинг поширення нового коронавірусу здійснюється щодо країн Азії, Європи, США та країн СНД, з якими Україна має спільний кордон.

    Зокрема, в цілодобовому режимі аналізуються і вивчаються заходи, що вживаються органами влади іноземних держав для запобігання подальшого поширення вірусу, і статистика випадків пневмонії, викликаної новим коронавірусом. Українські органи влади реалізують планові заходи щодо недопущення розповсюдження коронавіруса.

    Раніше в МОЗ заявили, що коронавірусу в Україні немає.

    Поради медичного працівника

    У шкільному навчальному закладі діти проводять значну частину часу в той період життя, коли відбувається їх:

    - інтенсивний розвиток,

    - становлення особистості,

    - формування багатьох корисних звичок;

    - коли вони набирають нових знань та уявлень;

    - коли закладаються основи здоров*я.

    Зміни, що відбуваються в Україні, створюють нові можливості для зміцнення здоров*я молодого покоління. Система шкільної освіти є ідеальною базою для розв*язання цього завдання, і дуже важливо, щоб медичний працівник разом з педагогічним колективом навчального закладу визнав свою провідну роль у розв*язанні таких питань:
    1. яким чином освітнє середовище навчального закладу може сприяти формуванню здорового способу життя та навичок культури здоров*я;
    2. як це середовище може сприяти забезпеченню та підтримці здоров*я, формування культури здоров*я у дітей, персоналу закладу;
    3. які умови необхідно змінити, щоб створити соціальне і фізичне середовище, яке б сприяло зміцненню фізичного, психічного, соціального та духовного здоров*я всіх учасників виховного процесу.

    У зв'язку з цим медичний працівник навчального закладу разом із педагогічним колективом та батьківською громадськістю повинні прагнути забезпечити здоровий спосіб життя для всього контингенту дітей шляхом створення середовища, що сприяє загальному зміцненню здоров*я, поліпшує фізичний, психічний, соціальний, духовний стан.

    Основою середовища охорони здоров'я в навчальному закладі є перш за все створення сприятливих гігієнічних, педагогічних та естетичних умов і комфортної естетичної обстановки в колективі. Медично-педагогічні вимоги, що висуваються до умов перебування дітей в колективі однолітків, базуються на результатах фізіолого-гігієнічних досліджень взаємодії організму і середовища у віковому аспекті. Слід створити оптимальні умови, що найкраще забезпечать життєдіяльність дитячого організму. Вони характеризуються раціональним чергуванням фізичних вправ, прогулянок, ігор, розумових навантажень, сну, приймання їжі, що сприяє формуванню динамічних стереотипів і перебіг фізіологічних процесів в організмі, необхідних для нормального фізичного та психічного розвитку дитини.

    Пам,ятка "Безпечні зимові прогулянки" (у вкладенні)

    Презентація "Необхідність медичних оглядів учнів" (у вкладенні).

    Обережно! Тонкий лiд

    Правила безпеки на льоду

    Знайдіть для початку стежку або сліди на льоду. Якщо їх немає, продумайте з берега маршрут свого руху.

    Подивіться заздалегідь, чи немає підозрілих місць:

    - лід може бути неміцним біля стоку води (наприклад, із ферми або фабрики);

    - тонкий або крихкий лід поблизу кущів, очерету, під кучугурами, у місцях, де водорості вмерзли у лід;oобминайте ділянки, покриті товстим прошарком снігу - під снігом лід завжди тонший;oтонкий лід і там, де б'ють джерела, де швидкатечія або струмок впадає в річку;

    - особливо обережно спускайтеся з берега: лід може нещільно з'єднуватися із сушею, можливі тріщини, під льодом може бути повітря.

    Візьміть з собою палицю для того, щоб перевіряти міцність льоду. Якщо після першого удару палицею на ньому з'являється вода, лід пробивається, негайно повертайтеся на те місце, звідки ви прийшли. Причому перші кроки треба робити, не відриваючи підошви від льоду.

    Ні в якому разі не перевіряйте міцність льоду ударом ноги.

    Пошукайте, чи немає вже прокладеної лижні, якщо ви на лижах. Якщо немає і вам треба її прокладати, кріплення лиж відстебніть (щоб, у крайньому випадку, швидко від них позбутися), палиці тримайте в руках, але петлі лижних палиць не накидайте на кисті рук. Рюкзак повісьте лише на одне плече, а краще волочіть на мотузці на 2-3 метра позаду. Якщо ви йдете групою, відстань між лижниками (та й пішоходами) не скорочуйте менше, ніж на 5 метрів.

    Пробийте лунки по різні боки переправи, щоб виміряти товщину льоду, (рекомендується відстань між ними п'ять метрів) і проміряйте їх. Майте на увазі, що лід складається з двох прошарків -верхнього (каламутного) і нижнього (прозорого і міцного).

    Безпечним вважається лід: для одного пішоходу -лід товщиною не менше 7 сантиметрів; для обладнання ковзанки -не менше 10-12 сантиметрів (масове катання -25 сантиметрів); масова переправа пішки може бути організована при товщині льоду не менше, ніж 15 сантиметрів.

    Катайтеся на ковзанах лише у перевірених та обладнаних місцях.

    Якщо лід почав тріщати та з'явилися характерні тріщини - негайно повертайтеся. Не біжіть, а відходьте повільно, не відриваючи ступні ніг від льоду.

    Твердо засвойте, що зимова підлідна ловля риби потребує особливо суворого дотримання правил поводження:

    - не пробивайте поруч багато лунок; не збирайтеся великими групами на одному місці;oне пробивайте лунки на переправах;

    - не ловіть рибу поблизу вимоїн та занадто далеко від берега, яке б клювання там не було;

    - завжди майте під рукою міцну мотузку 12-15 метрів;

    - тримайте поруч з лункою дошку або велику гілку.

    Якщо ви провалилися на льоду річки або озера

    Широко розкиньте руки по крайкам льодового пролому та утримуйтеся від занурення з головою. Дійте рішуче і не лякайтеся.

    Намагайтеся не обламувати крайку льоду, без різких рухів вибирайтеся на лід. Головне - пристосовувати своє тіло для того, щоб воно займало найбільшу площу опори.

    Вибравшись із льодового пролому, відкотіться, а потім повзіть в той бік, звідки ви прийшли і де міцність льоду перевірена.

    Як допомогти

    Якщо на ваших очах на льоду провалилася людина, негайно сповістіть, що йдете на допомогу. Підкладіть під себе лижі, дошку, фанеру (це збільшить площу опори) і повзіть на них. Наближайтесь до ополонки тільки повзком, широко розкидаючи при цьому руки. До самого краю ополонки не підповзайте, інакше у воді опиняться вже двоє. Ремені, шарфи, дошка, жердина, санки або лижі допоможуть врятувати людину. Кидати пов'язані ремені, шарфи або дошкитреба за 3-4 метра.

    Якщо ви не один, тоді узявши один одного за ноги, лягайте на лід ланцюжком і рухайтеся до пролому. Дійте рішуче і швидко - постраждалий швидко мерзне в крижаній воді, мокрий одяг тягне його донизу.

    Подавши постраждалому підручний засіб порятунку, витягайте його на лід і повзіть з небезпечної зони. Потім укрийте його від вітру і якнайшвидше доставте в тепле місце, розітріть, переодягніть в сухий одяг і напоїть чаєм.

    Менінгіт: симптоми і застереження

    За походженням менінгіту можна виділити первинний – безпосереднє ураження головного мозку, вторинний – виникаючий на тлі іншого захворювання.

    Перш ніж інфекція потрапляє в мозок, вона долає гематоенцефалічний бар’єр, що захищає сіру речовину від різних «шкідників». На жаль, ця перешкода може бути ослаблена під час високої температури, зниження імунітету, виснаження організму. Потрапляючи в порожнину черепа по кровоносних судинах, інфекція призводить до набряку мозку, дисфункції нервових закінчень.

    Менінгіт у дітей: симптоми

    Існує поняття менінгіальна тріада, що позначає провідні симптоми хвороби: блювота, головний біль і температура. Саме вони супроводжують хворобу в інкубаційний період.

    Перші години розвитку захворювання у дітей швидко піднімається температура і тримається на високому рівні – від 39 до 40. Температура тіла дитини падає за 3-4 доби, якщо швидко виявити вогнище захворювання і почати негайне лікування. Часто з цим симптомом з’являється слабкість, млявий стан, сонливість.

    Головний біль з’являється також в перші години прояви хвороби, як правило, не має певного місця розташування. Натискання на лобову частину, очні яблука з закритими повіками, крила носа супроводжується хворобливими відчуттями.

    Блювота як симптом з’являється у дітей після попередніх ознак. Однак від звичайної вона відрізняється відсутністю нудоти, що не приносить полегшення дитині. Також блювота є рясною, з’являється через набряк блювотного центру головного мозку.

    Наявність цих трьох симптомів не говорить про захворювання на менінгіт. Щоб бути впевненим на 100% в діагнозі, потрібно визначитися з наявністю інших ознак хвороби.

    По-перше, заціпеніння потиличних м’язів. Притисніть підборіддя дитини до грудей і виміряйте відстань, якщо вона є – значить, м’язи не можуть розслабитися після скорочення.

    По-друге, напруга м’язів задньої поверхні стегна. З положення лежачи на спині із зігнутими колінами випрямити ногу і покласти на поверхню. У здорових дітей це виходить легко, для хворих на менінгіт подібну дію зробити неможливо.

    По-третє, наявність щокового симптому. Спробуйте натиснути в області щоки з обох сторін, при менінгіті мимоволі піднімуться плечі. Також через напругу спинних м’язів дитина не може сидіти без опори на руки.

    По-четверте, характерна поза «зведеного курка». Хворий лежить на боці, голова закинута назад, а ноги підігнуті до живота. Крім цього будь-які подразники, наприклад, світло, різкий звук, підсилюють головний біль. При важких формах захворювання з’являються судоми, втрата свідомості, галюцинації. У грудних дітей, а також від року до п’яти років судоми, як правило, є звичайним симптомом при менінгіті у дітей.

    Як уникнути захворювання на менінгіт

    Щоб запобігти захворюванню на вірусний менінгіт потрібно дотримуватися деяких правил.

    Отже, профілактика полягає в наступних п’яти пунктах.

    По-перше, пити і давати дітям від року або молодше воду слід тільки бутильовану або кип’ячену, так як безліч вірусів, бактерій та інших інфекцій міститься у воді.

    По-друге, уникайте водних процедур з дітьми в стоячих водоймах: ставках, озерах, водосховищах та інших. Такі місця є улюбленими для розмноження бактерій.

    По-третє, зверніть увагу на споживану сім’єю їжу. Вона повинна бути обов’язково ретельно вимита перед вживанням, найкраще фрукти, овочі і ягоди обдавати окропом. М’ясо і риба потребує ретельної прожарювання або проварювання.

    По-четверте, важливо дотримуватись особистої гігієни. По приходу додому з вулиці, після туалету потрібно мити руки з милом не менше 20 секунд. Дітям до року і старше, які не можуть проводити таку процедуру самостійно, потрібно як слід промивати долоньки під час купання.

    По-п’яте, зміцнюйте свій імунітет і імунітет дитини. Приймайте полівітаміни, загартовуйтесь, проводьте більше часу на свіжому повітрі, не нехтуйте відпочинком. Також стежте за харчуванням, нехай воно буде збалансованим і здоровим.

    Дотримання цих приписів допоможе уникнути як симптомів хвороби, так і самого менінгіту.

    Зміцнюємо імунітет дитини восени: поради батькам

    Осінь не тільки радує око барвами, а й дарує різноманітні застуди та захворювання. Екрани телевізорів рясніють рекламами чудодійних пігулок, напоїв котрі подарують здоров'я та сили. Чи це правда та чим же краще зміцнювати імунітет - читайте далі.

    Загартовування

    Восени його припиняти не потрібно, варто адаптуватися до прохолодної погоди. Якщо влітку дитина гуляє на вулиці босоніж, вікна у квартирі відкриті, то вже восени таке не повторити, проте ходити у квартирі босоніж можна, так само обов'язковим ритуалом повинне бути провітрювання. Обливання прохолодною (не крижаною!!) водою після купання - також чудовий спосіб тримати себе у тонусі.

    Спорт

    Чим більше рухаємося - тим міцніший організм. Лазьте на гірках, бігайте, катайтеся на велосипедах - активно проводьте час. Для дітей це"плюс" розвитку м"язів, розвиток скелету та загальнозміцнюючі вправи для організму.

    Відпочинок та сон

    Відновлення сил та відпочинок уночі - так потрібен малюкам. Вчені довели, фізіологічне зміцнення імунітету під час сну відбувається на порядок швидше, аніж у період неспання.

    Правильне харчування

    Овочі та фрукти, біле м"ясо та рослинні жири, клітковина та білки - варто надавати перевагу не солодощам та зайвому цукру, і пам"ятати - імунітет хороший, якщо стан кишківника у нормі. У дитячому меню обов'язкові м'ясо, риба, яйця, зернові, овочі, фрукти, горіхи.

    Будьте здорові та насолоджуйтеся осінньою погодою!

    Як захистити себе від грипу та ГРВІ?

    Зима – це пора, яка характеризується сезонною хвилею грипу та гострими респіраторними вірусними інфекціями (ГРВІ). Щороку на грип хворіють до 500 млн людей, два з яких помирають.
    Серед інфекційних захворювань, які офіційно реєструються в Україні, грип та ГРВІ в загальній сукупності становлять понад 90%. Щороку, практично кожний шостий мешканець України, хворіє на грип та ГРВІ.

    Грип – це вірусне захворювання, з можливістю тяжких ускладнень та ризиком смерті.
    Грип має симптоми, схожі з іншими гострими респіраторними вірусними інфекціями (ГРВІ), але є набагато небезпечнішим. Тому перші ж симптоми ГРВІ вимагають особливої уваги.
    Найчастішим ускладненням грипу є пневмонія, яка іноді може лише за 4-5 діб призвести до смерті хворого. Серцева недостатність також нерідко розвивається внаслідок ускладнень грипу.
    Грип дуже легко передається повітряно-крапельним шляхом – коли хвора людина кашляє, чхає чи просто розмовляє. У зоні зараження перебувають усі в радіусі 2 метрів навколо хворого.
    Хвора людина, навіть із легкою формою грипу, становить небезпеку для оточуючих протягом усього періоду прояву симптомів – це, в середньому, 7 днів.
    Симптоми, що вимагають лікування вдома
    При появі перших симптомів грипу хвора людина обов'язково повинна залишатися вдома, щоб не провокувати ускладнення власної хвороби і не наражати інших людей на небезпеку.
    Такими симптомами є:
    - підвищена температура тіла;
    - біль у горлі;
    - кашель;
    - нежить;
    - біль у м'язах.
    З будь-якими з цих симптомів не варто виходити з дому, навіть заради візиту до лікаря – його слід викликати додому. Призначене лікарем лікування у домашніх умовах може бути достатнім для одужання.
    Якщо стан хворого не погіршується, необхідно продовжувати лікування вдома до повного одужання.
    Симптоми, що вимагають термінової госпіталізації
    Якщо стан хворої людини погіршується, не можна зволікати з госпіталізацією, адже тепер під загрозою – її життя.
    Викликайте «швидку» чи терміново звертайтеся безпосередньо до лікарні, якщо наявні наступні симптоми:
    - сильна блідість або посиніння обличчя;
    - затруднене дихання;
    - висока температура тіла, що довго не знижується;
    - багаторазове блювання та випорожнення;
    - порушення свідомості, надмірна сонливість чи збудженість;
    - болі у грудній клітці;
    - домішки крові у мокроті;
    - падіння артеріального тиску.
    Продовжувати лікування вдома за наявності цих симптомів – небезпечно. Затримка з госпіталізацією може призвести до смерті хворого.
    Профілактика грипу
    Вірус грипу небезпечний, але не всесильний. Можна уникнути зараження грипом навіть під час епідемії, якщо дотримуватися кількох простих правил.
    Навіть, якщо ознак хвороби немає:
    - потрібно уникати скупчень людей – аби зменшити вірогідність контактів із хворими людьми;
    - користуватися одноразовими масками при необхідності, щоб захистити себе та оточуючих від зараження. Так, маскою повинна користуватися людина, яка доглядає за інфекційним хворим чи просто спілкується з ним. Хвора людина повинна використовувати маску лише в одному випадку: якщо їй доводиться перебувати серед здорових людей, які не захищені масками. Важливо пам'ятати, що вона ефективна тільки тоді, коли прикриває рот і ніс. Її потрібно замінити, як тільки стає вологою чи забрудниться. Використані маски ні в якому разі не можна розкладати по кишенях чи сумках – їх потрібно одразу викидати у смітник;
    - регулярно провітрювати і робити вологе прибирання як вдома, так і в робочих приміщеннях, щоб не розмножувати навколо себе живі віруси й бактерії, що можуть залишатися активними впродовж кількох годин після перебування у приміщенні хворої людини;
    - повноцінно харчуватися, висипатися, уникати перевтоми для підвищення опірної здатності організму. Це збільшить шанси запобігти як зараженню, так і важким формам хвороби та її ускладненням;
    - мати чисті руки – інфекція потрапляє в організм через рот, ніс та очі, яких ви час від часу торкаєтеся руками. Тими ж руками ви тримаєте гроші чи тримаєтесь за поручні, де кілька годин зберігаються в активному стані віруси і бактерії, що залишились від дотиків рук інших людей. Тому необхідно, часто мити руки з милом або обробляти їх дезінфікуючим гелем із вмістом спирту;
    - користуватися тільки одноразовими паперовими серветками і рушниками як після миття рук, так і для того, щоб прикрити обличчя під час кашлю, а також при нежиті. Використані серветки необхідно одразу викидати у смітник, оскільки вони також можуть стати джерелом зараження. Багаторазові серветки та рушники, особливо у громадських місцях, суттєво підвищують ризик зараження і широкого розповсюдження інфекції. У таких умовах, в якості одноразових серветок, можна використовувати туалетний папір.
    Пам’ятайте, що будь-яке вірусне захворювання, перенесене «на ногах», може погано відбитися на вашому здоров'ї у майбутньому. При перших ознаках захворювання постарайтеся відправитися до лікаря, здати всі необхідні аналізи й отримати рекомендації фахівця щодо стратегії лікування.
    Пам'ятайте про те, що самолікування може призвести до небажаних наслідків і ускладнень. Будьте здорові!

    Всесвітній День боротьби з туберкульозом 24 березня: як уберегти себе від страшної хворобистрашної хвороби

    Всесвітній День боротьби з туберкульозом 24 березня: як уберегти себе від страшної хвороби

    Всесвітній день боротьби з туберкульозом щорічно проводиться 24 березня. Саме в цей день німецький мікробіолог Роберт Кох заявив про відкриття збудника туберкульозу. До сторіччя цього відкриття ВООЗ заснувала день, в який люди згадують загиблих від страшної хвороби і проводять акції по інформуванню населення.

    У Всесвітній день проводяться освітні акції та заходи по боротьбі з хворобою.

    Туберкульоз – інфекційне захворювання, що викликає утворення вогнищ запалення в легенях. Хвороба передається повітряно-крапельним шляхом, аліментарно, контактно і внутрішньоутробно.

    Туберкульоз щорічно забирає життя близько 1,6 мільйонів людей, більшість яких – це жителі країн, що розвиваються.

    В Україні на обліку перебуває 34 966 хворих на туберкульоз,з них близько 8000 - з лікарсько-стійким туберкульозом. Більшість з них - це молоді люди від 18 до 54 років. На жаль, в Україні стійкі форми туберкульозу вдається повністю вилікувати тільки в38,6% випадків.

    Однією з головних проблем є те, що туберкульоз часто не виявляють або виявляють надто пізно.

    Для боротьби з епідемією туберкульозу, ще в 1993 році ВООЗ офіційно рекомендувала стратегію DOTS, яка полягає в суворому контрольованому лікуванні короткими безперервними курсами хіміотерапії при виявленні МБТ через обстеження мокротиння. Завдяки їй вдалося збільшити вилікування від туберкульозу до 85%.

    Звернутися до лікаря варто при таких симптомах: підвищена температура більше двох тижнів, кашель протягом двох тижнів, підвищена слабкість, зниження маси тіла, пітливість вночі.

    Нагадаємо,в Україні хворих на туберкульоз найбільше в таких областях,як Одеська, Миколаївська, Херсонська і Дніпропетровська.

    Раніше Знай.uа повідомляв, експерти розповіли, що людство назавжди забуде про туберкульоз у найближчі 25 років.

    КІР: з початку 2019 року в Україні від кору померли п’ятеро людей, захворіли – 8,5 тисяч. Про це повідомляє офіційний сайт МОЗ України.

    У міністерстві вже заявили про підготовку документів для скликання спеціальної комісії, яка розгляне питання щодо оголошення епідемії кору в Україні. Наразі, МОЗ епідемію не оголошував: «зараз є спалах кору». Як вберегти себе від кору, чому варто зробити вакцинацію та хто у зоні ризику? Радіо Свобода підготувало разом з дитячим інфекціоністом (м. Мелітополь) Надією Дребот підказку про хворобу, яка може призвести до серйозних ускладнень, а також до інвалідності та смерті.

    Як можна захворіти на кір?

    Вірус кору (Morbillivirus) передається повітряно-крапельним шляхом, причому може жити в повітрі до двох годин після того, як у приміщенні його залишила хвора людина. За статистикою, якщо 10 людей, які не мають імунітету до кору, проконтактували із хворим, то щонайменше 9 з них будуть інфіковані.

    Які симптоми кору?

    Кір дуже легко сплутати зі звичайною респіраторною інфекцією, а вже висипку сприймають як прояв алергії. Хвороба має два періоди. Інкубаційний триває мінімум тиждень, симптоми ще не проявляються. У цей час відбувається «накопичення» вірусу в організмі. Далі – катаральний – проявляється сухий кашель, температура до 38-39°, кон’юнктивіт, склерит, світлобоязнь, нежить, може бути пронос та блювота.

    Який висип під час кору?

    Висип можна помітити на слизовій оболонці ясен, щік та губ ще до проявів висипів на тілі. На 4-5 день хвороби з’являється червоний висип. Починається класично за вухами, потім обличчя, протягом кількох днів розповсюджується на тулуб та кінцівки. Кір характеризується тим, що після висипу на цих місцях залишається пігментація.

    Як довго триває хвороба?

    Хвороба із симптомами триває до 4 тижнів і більше. Людина вважається вже заразною в останні 24-48 годин інкубаційного періоду, тобто до появи висипу, а також 4 доби після його появи.

    Які ускладнення викликає кір?

    Захворювання на кір може може призвести до серйозних ускладнень – пневмонії, стенозуючого ларинготрахеобронхіту, енцефаліту (запалення мозку), ентероколіту (запалення товстої та тонкої кишок), міокардіту, а також до інвалідності та смерті.
    Кір – дуже
    Надія Дребот
    «Кір – дуже небезпечна хвороба. Адже після неї людина дуже довго має імуносупресію, тобто зниження імунітету. Пацієнт ослаблений та не може тривалий час відновитися. Віддалені наслідки, які можуть проявитися через 5-6 років, це ураження структур центрально-нервової системи, втрата когнітивних функцій. І це не залежить від того, як кір було перенесено – легко чи важко», – каже Надія Дребот.
    Кiлькiсть переглядiв: 2549

    Коментарi

    Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.