• Ви знаходитесь тут:

 • Головна
 • Робота соціально-психологічної служби

Вас вітає практичний психолог

/Files/images/lisak/фото.jpg

Лисак Дар'я Олегівна

/Files/images/lisak/karantin/unnamed.jpg

/Files/images/lisak/діти.jpg

У 2011 році отримала повну вищу освіту, закінчивши Національний аерокосмічний університет ім. М.Є. Жуковського "Харківський авіаційний інститут", за спеціальністю "Психологія".

У КЗ "ЗЕЛЕНОГАЙСЬКИЙ ЛІЦЕЙ ВИСОЧАНСЬКОЇ СЕЛИЩНОЇ РАДИ ХАРКІВСЬКОГО РАЙОНУ ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ" працюю з листопада 2019 року.

Життєве кредо:

Вміння знаходити обдарованих та здібних дітей -
талант,
вміння їх вирощувати - мистецтво.
Але найважливішим є любов до дитини!
Бернард Шоу


Професійне кредо:

"Любов до дітей,
безмежна віра в їх можливості ,
безперервний пошук найбільш ефективних прийомів навчати"

/Files/images/lisak/зупининасильс.jpg

/Files/images/lisak/byling.jpg

/Files/images/lisak/127454113_3740093139388823_1491973212493199924_o (1).jpg

/Files/images/lisak/стоп буллінг.png

/Files/images/lisak/stop-bullying.jpg

/Files/images/lisak/unnamed (2).png

ГРАФІК РОБОТИ ПРАКТИЧНОГО ПСИХОЛОГА

Дні тижняІнтервали робочого часуКонсультації
з 08.00 годпо 16.30 годпо 14.00 год
Понеділок08:0016:30С 11.00 до 14.00
Вівторок08:0016:30С 11.00 до 14.00
СередаМетодичний день
Четверг08:0016:30С 11.00 до 14.00
П’ятниця08:0016:30С 11.00 до 14.00

Служби у справах дітей та сім’ї Височанської селищної ради - 0935035582 (начальник –Руденко Тетяна Вікторівна).

Телефони довіри та гарячі телефонні лінії, що доступні мешканцям Харкова!

Назва організації На які номери можна телефонувати 3 яких питань
Всеукраїнська безкоштовна дитяча лінія «телефон довіри» 0-800-500-21-80 цілодобово Екстрена психологічна допомога
Національна «гаряча лінія» з питань насильства та захисту прав дітей 0-800-500-33-50 цілодобово Попередження насильства в сім'ї
Спеціалізована служба психологічної допомоги «Телефон довіри» Харківського Обласного центра соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді 705-04-69 Щодня, цілодобово Екстрена психологічна допомога
«Телефон довіри» Харківського міського центра соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді «Довіра» 771-84-57 По буднях з 9-00 до 17-45 Екстрена психологічна допомога
Телефон довіри ХОО ВБО «Всеукраїнська мережа людей, що живуть із ВІЧ» 751-20-03, 752-74-38 По буднях з 9-00 до 15-00 Все, що стосується ВІЧ/СНІДу
Національна лінія телефону довіри з питань ВІЧ/СНІДу 800-500 45-10 (безкоштовно зі стаціонарних телефонів) Де пройти діагностику, як захистити себе від інфікування, як допомогти собі та своїм близьким, якщо така проблема вже існує і т.д.
Національна гаряча лінія з попередженню торгівлі людьми Міжнародного правозахисного центра La Strada-Україна 500-22-50 (безкоштовно зі стаціонарних телефонів) Попередження торгівлі людьми, у тому числі безпечного виїзду й працевлаштування за рубежем
Національна «ГАРЯЧА ЛІНІЯ» з питань запобігання насильству 0-800-500-335 та 116-123 (безкоштовно з міських телефонів), 386 – для абонентів Київстар, Водафон 0-800-500-225 та 116-111

Консультації юриста, психолога, соціального педагога


/Files/images/lisak/карантин.jpg

/Files/images/lisak/1/08.10.jpg

/Files/images/lisak/1/b976e83-kiberbuling-original.jpg

06.10.2021 відбувся семінар для практичних психологів та соціальних педагогів в ліцеї "Промінь"на тему - "Кризове втручання"

Всеукраїнський тиждень протидії булінгу у ліцеї

/Files/images/lisak/1633422470371.jpg

/Files/images/1/Без названия.jpg

2 жовтня – Міжнародний день ненасильства

До речі, дата Міжнародного дня ненасильства була зовсім не випадково. Саме 2 жовтня 1869 року народився Махатма Ганді. Він був не просто лідером руху за незалежність Індії, але й основоположником ненасильства в усьому світі.

У резолюції ООН сказано, що Міжнародний день ненасильства служить додатковим приводом для того, щоб «пропагувати ненасильство, в тому числі шляхом освітньої і суспільно-роз’яснювальної роботи». Тому не дивно, що у 2 жовтня, коли відзначається це свято, проходить величезна кількість інформативних заходів.

Коли сам акт, про створення такого свята, як Міжнародний день ненасильства вносили на розгляд в ООН, було сказано наступне: “широкий і різноманітний спектр творців документа є відображенням почуття глибокої поваги до Махатми Ганді, а також неминущого значення його філософських поглядів”. Це лише підкреслює, наскільки Міжнародний день ненасильства важливий у наш час.

ЮНІСЕФ та UNFPA в 2019 році запустили в Україні інформаційну кампанію «Говори проти насильства». Її мета – навчити людей розпізнавати «невидимі» форми домашнього насильства та реагувати на його прояви у своїй родині. За даними нового дослідження в Україні 65% громадян вважають себе обізнаними про проблему домашнього насильства. При цьому кожен другий стверджує, що шльопнути дитину по сідницях не є проявом насильства у певних ситуаціях. Тільки третина сприймають як насильство демонстративне ігнорування дитини. А кожен другий не вважає проявами насильства нав’язливі ревнощі чи контроль за стилем і одягом партнера.

/Files/images/1/unnamed (4).jpg

30 вересня – Всесвітній день усиновлення

Указом Президента України від 27.11.2008 року в Україні щорічно 30 вересня відзначається День усиновлення – свято України, яке щороку співпадає із днем християнського Свята Віри, Надії, Любові та їхньої матері Софії.

Доброта і любов — головне, що ми повинні дарувати нашим дітям. Адже діти – це наша надія і наше майбутнє. Щоб ця надія здійснилася, ми, дорослі, повинні пам’ятати про свою відповідальність, піклуватися про кожну дитину. Особливо про дітей, які залишилися без батьківського піклування. Діти – найдорожче багатство кожної людини. Заради їхнього щастя ми готові долати всі труднощі і перешкоди. У дітях – щасливе майбутнє наших сімей, всього українського роду.

Усиновлення – це особлива дорога батьківства. Благородна і складна, переповнена емоціями, очікуваннями, тривогами і обов’язково надбаннями і дитини і дорослого. І тому саме напередодні такого свята хочеться від щирого серця привітати тих відважних батьків, які здійснили цей відповідальний крок і взяли дитину у свою родину, побажати їм розуміння, доброти, терпіння та здоров’я. Адже бути батьками – це один із найважливіших обов’язків, який доводиться виконувати у житті, але водночас цікавий та гідний старань.

Щастя Вам, шановні усиновлювачі, найкращої долі Вам і Вашим дітям!

/Files/images/1/6141fa03033d3855403641.jpg

Уряд затвердив новий Порядок організації інклюзивного навчання в закладах загальної середньої освіти. Відповідна постанова набуде чинності з 1 січня 2022 року.

«Для забезпечення рівного доступу до якісної освіти за найкращими світовими стандартами у школах почнуть впроваджуватися рівні підтримки відповідно до індивідуальних потреб та можливостей учнів з особливими освітніми потребами. Такий диференційований підхід змінює філософію надання освітніх послуг дітям з ООП на індивідуальну модель підтримки, командне визначення освітньої траєкторії, тісну взаємодію з сервісами інклюзивно-ресурсних центрів, а згодом і фінансування за принципом "за реальною потребою". Це позитивно вплине на підвищення якості інклюзивного навчання осіб з особливими освітніми потребами в закладах загальної середньої освіти та допоможе школам покращити процес організації та якість такого навчання», – зазначив Міністр освіти і науки України Сергій Шкарлет.

Умови для здобуття освіти на рівні з іншими здобувачами освіти створюють органи державної влади, органи місцевого самоврядування та заклади освіти шляхом:

 • належного фінансового, кадрового, матеріально-технічного, методичного забезпечення закладів освіти;
 • підвезення учнів до закладів освіти і у зворотному напрямку;
 • забезпечення доступності території закладів освіти, будівель, споруд та приміщень для учнів, а також універсального дизайну закладів освіти;
 • забезпечення необхідними допоміжними засобами для навчання, що дають змогу опанувати освітню програму;
 • облаштування та обладнання ресурсної кімнати та медіатеки;
 • залучення фахівців (з-поміж працівників закладу освіти та/або додатково залучених фахівців) для надання корекційно-розвиткових та психолого-педагогічних послуг (допомоги) відповідно до потреб учнів;
 • забезпечення доступу учнів до інтернету, а також за потреби до термінального та спеціального допоміжного обладнання.

Порядком передбачено, що за наявності в закладі освіти кількох класів із здобувачами освіти одного року навчання учні розподіляються пропорційно між такими класами з урахуванням обсягу тимчасової або постійної підтримки учнів з ООП (усі рівні підтримки):

 • не більше одного учня, який потребує четвертого чи п’ятого рівня підтримки;
 • не більше двох учнів, які потребують третього рівня підтримки;
 • не більше трьох учнів, які потребують другого рівня підтримки.

Якщо в учнів виникають незначні, поодинокі труднощі, які можна подолати зусиллями закладу освіти, їм може надаватися підтримка першого рівня. Якщо зусиль закладу освіти буде недостатньо, батькам буде рекомендовано звернутися до інклюзивно-ресурсного центру для проведення комплексної психолого-педагогічної оцінки розвитку особи з метою визначення її особливих освітніх потреб. Вже тоді визначатиметься, який рівень підтримки під час освітнього процесу може надаватися такому учню. Зокрема, другий рівень надається учням, які мають труднощі ІІ ступеня прояву (труднощі легкого ступеня прояву). Третій – надається учням, які мають труднощі ІІІ ступеня прояву (труднощі помірного ступеня прояву). Відповідно, четвертий – особам з ООП, які мають труднощі тяжкого ступеня прояву. Учням із найважчими ступенями прояву надається п’ятий рівень.

Учні, які потребують першого рівня підтримки, розподіляються між класами без урахування кількості таких осіб.

До з’єднаного класу (класу-комплекту) учні зараховуються без урахування кількості таких осіб.

За наявності в населеному пункті одного закладу освіти учні розподіляються між класами такого закладу освіти без урахування кількості таких осіб.

/Files/images/1/unnamed (3).jpg

/Files/images/lisak/2/unnamed (2).jpg

/Files/images/1/1600276548_bigg-2-71328-1568109649.jpg

10 вересня — Всесвітній день запобігання самогубствам

Щороку 10 вересня відзначається Всесвітній день запобігання самогубствам. Ключова мета цієї міжнародної дати – підвищити обізнаність людей про значення самогубств як глобальної моральної проблеми; поліпшити знання про те, як можна запобігти суїциду; зменшити стигматизацію

Сьогодні відбулася зустріч практичних психологів щодо актуальних питань психологічної служби у системі освіти 2021/2022

/Files/images/1/изображение_viber_2021-09-08_14-06-56-314.jpg

/Files/images/1/images (2).jpg

Пам’ятка для батьків як припинити третирування дитини у навчальному закладі та допомогти їй?

1.Перш завсе необхідно вдома ліквідувати атмосферу, щосприяє перетворенню дитини на«жертву». Ніякої надмірної опікичи, навпаки деспотизму, покарань тапобиття запровину.

2.Окрім того необхідно обов’язково питати дитину, яксправи унеї унавчальному закладі, маючи наувазі нетільки оцінки, айвідносини зодногрупниками. Обережно задавайте питання, оскільки цькування може бути нетільки відкритим, айприхованим, пасивним, наприклад: небажання сидіти підлітки заоднією партою, грати водній команді, ігнорування тощо. Якщо вивідчули певні негаразди, поговоріть здитиною таїїкласним керівником.

3.Якщо булінг уже відбувся, зважте його масштаби. Якщо цепроблема між двома дітьми, яка може бути залагоджена власними силами, краще надати дитині можливість самостійно розібратись танавчитись відстоювати власні інтереси.

4.Якщ ож третирування набуло вже великих розмірів, проаналізуйте разом здитиною, чизможе вона сама захистити себе тавідновити свій авторитет угрупі. Наприклад, якщо дитину дражнять з-за надмірної ваги варто записати їїуспортивну секцію.

5.Якщо ваша дитина дуже скромна та не впевнена усобі— допоможіть їй стати більш впевненою, адже підвищення самооцінки робить людину більш врівноваженою татерпимою доцькувань оточуючих. З’ясуйте, які гуртки відвідують їїоднолітки, чим займаються упозаурочний час. Можливо вашій дитині теж захочеться відвідувати якусь ізцих секцій, урезультаті чого вона зможе встановити контакт здеякими одногрупниками. Заохочуйте дитину доактивної участі узаходах, які зближують підлітків тадопомагають імнабути впевненості усобі.

6.Уособливо важких випадках, якщо ваша дитина, зпевних причин, стала ізгоєм угрупі, приверніть увагу класного керівника тапсихолога допроблеми. Вцьому випадку вам конче необхідною буде допомога фахівців.

7.Іпам’ятайте: ваша любов тапідтримка допоможуть дитині впоратися зіскладною ситуацією.

Як батьки можуть допомогти дітям?

1. Якщо дитина розповідає вам про бешкетника, зосередьте увагу накомфорті тапідтримці, непоказуючи, наскільки визасмучені. Підлітки часто нехочуть розповідати дорослим про залякування, тому щовідчувають себе ображеними таприниженими або турбуються проте, щобатьки будуть дуже перейматись іхвилюватись.

2. Іноді підлітки думають, ніби цеїхвласна провина, що, якби вони виглядали або вели себе по-іншому, тоцьогоб несталось. Іноді вони бояться, що, якщо розбишака дізнається, щовони комусь усе розповіли, тобуде щегірше. Інші побоюються, щоїхні батьки неповірять їмчинеробитимуть жодних дій уцьому напрямі. Абож підлітки хвилюються, щобатьки змусять їхдати відсіч бешкетнику, якого вони бояться. Хваліть дитину зате, щовона набралася сміливості порозмовляти проце. Переконайтеїї, щовона несамотня— багато людей отримують свою порцію знущань упевний момент. Підкресліть, щопогано робить бешкетник, анесама дитина. Переконайте сина чидоньку втому, щовипридумаєте, якправильно вчинити вцій ситуації, разом врахуєте всі тонкощі.

3. Іноді старший брат, сестра або друг можуть допомогти впоратися ізситуацією. Вашій дитині може бути корисно почути, якїїстаршу сестру, яку вона обожнює, дражнили через їїзубні брекети іяквона впоралася зцим. Старший брат або друг може також дати деяке уявлення проте, щовідбувається унавчальному закладі або там, детрапляються знущання, ідопоможе придумати краще рішення.

4. Сприймайте серйозно побоювання дитини, щознущання будуть щегіршими, якщо задирака дізнається, щоваша дитина розповіла про них. Впершу чергу варто зв’язатися зкласним керівником. Іноді корисно звернутися добатьків агресора. Вінших випадках Якщо вивже випробували ціметоди івсе щехочете порозмовляти збатьками дитини-булера, краще зробити цевофіційних умовах, наприклад, уприсутності адміністрації навчального закладу.

5. Унашій країні єзакони іправила, щозахищають від знущань насильства. Кривдники або їхні батьки несуть відповідальність заскоєні порушення. Удеяких випадках, якщо увас єсерйозні побоювання ізприводу безпеки вашої дитини, вам буде потрібно звернутись доорганів поліції.

6. Удома виможете знизити негативний вплив знущань. Навчайте підлітків спілкуватися зтакими друзями, які допомагають розвивати їхупевненість усобі. Допоможіть їмзнайомитися зіншими однолітками, відвідуючи різні гуртки чиспортивні секції. Ізнайдіть такі заняття для підлітків, які допоможуть їмпочуватись упевненими йсильними. Можливо, цебуде секція самооборони, карате або тренажерний зал.

7. Під впливом емоцій удорослих може виникнути пропозиція дитині дати відсіч агресору. Зрештою, вигніваєтеся, щоваша дитина страждає, і, можливо, удитинстві ваші батьки радили вам «постояти засебе», щовиуспішно зробили. Івипереймаєтеся, щоваша дитина все щепотерпає від рук розбишаки. Але важливо порадити дітям невідповідати назнущання бійкою або відповідними знущаннями. Цеможе швидко перерости внасильство, помсту, травмувати когось ізних. Замість цього найкраще відсторонитися від ситуації, поспілкуватися зіншими однолітками йрозповісти про все дорослим.

І пам’ятайте: якими б прикрими небули знущання для вас і вашої родини, є багато фахівців і способів, які допоможуть вам вирішити цю проблему.

Дії батьків при вербальному булінгу: перш завсе, вчіть своїх підлітків поваги. Наприкладі власної моделі поведінки зміцнюйте їхню думку проте, щокожний заслуговує доброго ставлення: дякуйте викладачам, хваліть дитину таїїдрузів, виявляйте добре ставлення допрацівників магазинів, бібліотек, транспорту, будь-яких закладів. Розвивайте самоповагу підлітків івчіть їхцінувати свої сильні сторони. Найкращий захист, який можуть запропонувати батьки,— цезміцнення почуття власної гідності йнезалежності своєї дитини таїїготовності вжити заходи вразі потреби. Обговорюйте іпрактикуйте безпечні, конструктивні способи реагування вашої дитини наслова або дії булера. Разом придумуйте основні фрази, які ваш підліток може сказати своєму кривднику переконливим, але неворожим тоном, наприклад: «Твої слова неприємні», «Дай мені спокій» або «Відчепись», «Тиробиш мені боляче, яможу зробити тобі так само», «Янебуду терпіти знущання».

Дії батьків при фізичному булінгу: якщо випідозрюєте, щовашу дитину піддають фізичному насильству, почніть випадкову розмову— спитайте, яксправи унавчальному закладі, щовідбувалось під час обіду чинаперерві, подорозі додому. Наоснові відповідей з’ясуйте вдитини, чивів хто-небудь себе образливо уставленні донеї. Намагайтеся стримувати емоції. Підкресліть важливість відкритого, постійного зв’язку дитини звами, викладачами або психологом. Документуйте дати йчас інцидентів, пов’язаних зізнущаннями, відповідну реакцію залучених осіб таїхдії. Незвертайтесь добатьків розбишак, щоб розв’язати проблему самостійно. Якщо фізичне насильство над вашою дитиною продовжується йвам потрібна додаткова допомога замежами навчального закладу, зверніться домісцевих правоохоронних органів. Існують закони про боротьбу іззалякуванням ідомаганнями, які передбачають оперативні коригувальні дії.

Дії батьків при кібербулінгу: повідомлення образливого характеру можуть поширюватись анонімно ішвидко, щопризводить доцілодобового кіберзалякування, тому спочатку встановіть домашні правила користування Інтернетом.. Будьте обізнаними щодо популярних іпотенційно образливих сайтів, додатків іцифрових пристроїв, перш ніж ваша дитина почне використовуватиїх. Скажіть їйпроте, щоколи вона піддається кіберзалякуванню, тонеповинна втягуватись, реагувати або провокувати кривдника. Замість цього їйнеобхідно повідомити про все вам, щоб визмогли роздрукувати провокаційні повідомлення, включаючи дати тачас їхотримання. Повідомте про цеунавчальний заклад таІнтернет-провайдера. Якщо кіберзалякування загострюється ймістить погрози таповідомлення явного сексуального характеру, зверніться доправоохоронних органів.

Якщо дитина повідомляє вам, щовона або щехтось піддається знущанням, булінгу, підтримайтеїї, похваліть зате, щовона набралася сміливості йрозповіла вам проце, зберіть інформацію (при цьому неварто сердитись ізвинувачувати саму дитину). Підкресліть різницю між доносом зметою просто завдати комусь неприємностей тавідвертою розмовою здорослою людиною, яка може допомогти. Завжди вживайте заходи проти знущань, булінгу, особливо якщо насильство набуває важкі форми або постійний характер, зв’яжіться звикладачем, соціальним педагогом, психологом або директором навчального закладу вашої дитини, щоб контролювати ситуацію доти, доки вона неприпиниться.

У вкладенні

ПЛАН невідкладних заходів із запобігання та
протидії домашньому насильству, насильству
за ознакою статі, захисту прав осіб, які
постраждали від такого насильства

У вкладенні

/Files/images/lisak/1614189328487.jpg

4 травня – Міжнародний день протидії булінгу

День протидії булінгу присвячений боротьбі з однією з найбільш поширених проблем, з якими доводиться зіштовхуватися учням, вчителям і батькам у всьому світі. Цькування з боку однолітків є однією з найбільш поширених причин суїциду серед дітей і підлітків.

Організація Об’єднаних Націй визнала епідемію залякування і цькування і в 2012 році оголосила 4 травня – U.N. Anti-Bullying Day. З цього часу кампанію боротьби з булінгом встигли підтримати 25 країн. Нещодавно до них приєдналася і Україна. Адже наша країна входить до 10-ти європейських країн з найвищим рівнем булінгу. Зважаючи на серйозність і масштаб проблеми, Україна почала робити рішучі кроки для її вирішення.Істотно сприяє цьому наявність і доступність різноманітних ресурсів, зокрема, інформаційних.

Ресурси з питань запобігання та протидії булінгу:

 • Статистичні дані щодо булінгу серед підлітків України
 • веб-сайтwww.stopbullying.com.ua;
 • КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ ЩОДО ТЕМИ АНТИБУЛІНГУ;
 • Методичні рекомендації щодо запобігання та протидії насильству(лист МОН від 18.05.2018 № 1/11-5480);
 • Безкоштовний онлайн- курс «Протидія та попередження булінгу (цькуванню) в закладах освіти»;
 • Методичний посібник «Кодекс безпечного освітнього середовища»;
 • Освітній серіал про кібербулінг для підлітків;
 • Відео “Як зупинити булінг: поради для батьків“;
 • Інформаційний довідник«Про булінг для дітей»;
 • Інформаційний довідник “Про кібербулінг для дітей“;
 • Відео “Твоє право. Відповідальність за булінг“;
 • Відео “Викресли Булінг”;
 • Відео “Булінг у школі. Види булінгу у школі.”;
 • Відео“Булінг очима дітей”;
 • БЕЗПЕЧНА ШКОЛА – НІК ВУЙЧИЧ (ВІДЕО);
 • Короткометражний фільм “Цирк метеликів”
 • Відео“Як боротися з булінгом: поради для дітей”;
 • Соціальний ролик проти знущання в школі;
 • alyona alyona – відеокліп “Булiнг”;
 • Відеокліп«Все Що Тебе Не Вбиває»відPianoбой;
 • Марія Бурмака – відеокліп “Не смійся з мене”;
 • Інфоматеріали з протидії булінгувід ГО “Ла-Страда Україна”;
 • Мультфільм “Про пташок”;
 • Мультфільм “Жив собі чорний кіт”;
 • Мультфільм “Вірте у любов, вірте у різдво”;
 • Мультфільм-казка “Гидке каченя”;
 • Мультфільм “Курка, яка несла всяку всячину”.

ОРГАНІЗАЦІЇ, ЯКІ ЗАЙМАЮТЬСЯ ПРОБЛЕМАМИ БУЛІНГУ В УКРАЇНІ

Контактні телефони:

 • Гаряча телефонна лінія щодо булінгу–116000;
 • Дитяча лінія–116 111або0800 500 225(з 12.00 до 16.00);
 • Гаряча лінія з питань запобігання насильству–116 123або0800 500 335;
 • Уповноважений Верховної Ради з прав людини–0800 501 720;
 • Уповноважений Президента України з прав дитини–044 255 76 75;
 • Центр надання безоплатної правової допомоги–0800 213 103;
 • Національна поліція України–102.

Міністерство освіти і науки України

Протидія булінгу в закладах освіти - системний підхід.

КНИГА У ВКЛАДЕННІ

/Files/images/lisak/JpVWvVANPi2e04uSOb0F.jpg

Ця ініціатива була розроблена Docudays UA спільно з Міністерством освіти і науки в межах Всеукраїнської кампанії проти кібербулінгу. Учні, батьки та вчителі шукали рішення: як попередити агресію в школі, як допомогти постраждалим від булінгу й тим, хто його вчинив. А також вчилися співпереживати й сприймати інакшість.

У межах DOCU/ТИЖНЯ учням 5–7 класів показали документальну стрічку «Джованні та балет на воді» Астрід Буссінк, а для 8–11 класів підготували фільм «Булер» Лі Гірша.«Ми не можемо просто сказати, що булінг – це погано, і що не варто нікого ображати. Шаблонні фрази не вчать нас співпереживати, бо не дають відчути біль іншого. Зрозуміти – означає пропустити крізь себе, прожити, отримати досвід. І документальне кіно дозволяє зробити це все, залишаючись на безпечній дистанції», – вважає координаторка проєкту Олена Шульга.Після кожного перегляду фільмів з програми в класі відбувалося обговорення за спеціально розробленим для цього сценарієм. У класах дискусії інколи тривали не на один урок. «Були і сльози, і гострі суперечки. Були учні, які після проведених уроків зрозуміли, що їхня поведінка стосовно інших є булінгом», – відгукувалися викладачі про DOCU/ТИЖДЕНЬ.

Завдяки проєкту учні не просто поговорили про булінг, для декого це була можливість переосмислити своє ставлення до однокласників і навіть змінити поведінку. Ось як зрезонував DOCU/ТИЖДЕНЬ учню 5-го класу зі Світловодська. З розповіді його вчительки: «Хлопчик з 5-го класу за моделями своєї поведінки був булером і сам зізнався, що йому не хочеться когось постійно ображати, просто в нього такий характер, і він не знає, як впоратися з агресією. Разом з батьками ми запропонували йому записатися на секцію бойових мистецтв (ми попередили тренера, щоб проводив бесіди про вміння долати агресію, тримати себе в руках)».Враження від шкільного DOCU/ТИЖНЯ ми отримували від викладачів протягом цих двох місяців майже щодня:

«Після перегляду фільму «Булер» учень сказав, що ніколи не думав, що, коли ображаєш одну дитину, страждає вся сім’я. Думаю, це дуже важливе усвідомлення, що образа одного зачіпає інших».

«DOCU/ТИЖДЕНЬ дав можливість і учням, і викладачам побачити, що таке документальне кіно. Враження різні, але одне залишилося спільним: фільми змусили замислитися. Думаю, що така методика дуже ефективна».

«Найяскравіше та найтяжче пройшло спілкування з батьками, яких треба виховувати більше, ніж дітей. Питання булінгу для багатьох було новим, не зовсім зрозумілим явищем. Тому доводили, що батьки теж є невід’ємною частиною процесу боротьби з булінгом».

«Формат «кіно» ефективніше впливає на усвідомлення дітьми проблеми, ніж стандартні завчені тексти чи презентації. Діти жваво обговорюють, висловлюють власну думку, уявляють себе на місці героя, надихаються».

Організовуючи DOCU/ТИЖДЕНЬ, ми не ставили перед собою завдання вирішити повністю проблему булінгу, бо це довгий процес і кропітка щоденна робота всіх учасників освітнього процесу. Але, зважаючи на відгуки, кількість шкіл, учасників та учасниць, області, у яких пройшов шкільний DOCU/ТИЖДЕНЬ, ми впевнені – це важливий крок у потрібному напрямку. Цьогоріч школи брали участь у проєкті на конкурсній основі. Але ми хочемо, щоб матеріали DOCU/ТИЖНЯ стали доступними для всіх. Тож, як і обіцяли, готуємо звіт для Міністерства освіти і науки України, щоб наші напрацювання стали дієвим інструментом у боротьбі з булінгом. А також, щоб мати змогу в повсякденній практиці використовувати колекцію документальних фільмів Docudays UA, ми запропонували школам-учасницям відкрити кіноклуб медіапросвіти з прав людини - DOCU/КЛУБ.

/Files/images/lisak/Yfc4se5il1EQ3XYoebzl.jpg

Постраждалим від кібербулінгу безкоштовно надають правову допомогу

Docudays UA спільно з Українською Гельсінською спілкою з прав людини (УГСПЛ) продовжують Кампанію проти кібербулінгу та пропонують кваліфіковану юридичну допомогу дітям та/чи батькам дітей, які опинились у ситуації кібербулінгу.

Docudays UAспільно зУкраїнською Гельсінською спілкою зправ людини (УГСПЛ) пропонують кваліфіковану юридичну допомогу дітям та/чи батькам дітей, які опинились уситуації кібербулінгу.

Увітчизняному законодавстві встановлена адміністративна відповідальність забулінг. Але запропоновані законодавством заходи зпротидії кібербулінгу недостатньо захищають дітей від психологічного таемоційного насильства через Інтернет.

Тепер, щоб протидіяти кібербулінгу йзахиститися від нападників вонлайн, удитини таїїбатьків єальтернатива: незалишитися сам насам ізпроблемою, азвернутися поправову допомогу.Якщови:

 • страждаєте від постійних образ вІнтернеті;
 • ваш акаунт зламали тапоширили особисті дані;
 • умережі вас шантажують тапогрожують оприлюднити інформацію чидані, які виб нехотіли поширювати;
 • вважаєте, щовас несправедливо визнали відповідальним запереслідування когось умережі;
 • чивинаразилися наінші небезпеки вІнтернеті тапотребуєте юридичної підтримки —

16.02.2021

План заходів із запобігання та протидії булінгу (цькування)

у КЗ «ЗЕЛЕНОГАЙСЬКИЙ ЛІЦЕЙ»на 2021 рік

№ з/п Завдання Заходи Цільова аудиторія Термін виконання Відповідальні
1. Нагадування батьківській громаді про ознаки, види булінгу (цькування) та його прояви в учнівському серед͔͕овищі та способи попередження цього явища Оновлення інформації – пам'ятки на сайті закладу освіти для батьків «Шкільний булінг (цькування). Як припинити третирування дитини в школі та допомогти їй» Батьківська громада учнів закладу освіти Січень Заступник директора з ВР
2. Формування у членів педагогічного колективу вміння запобігати негативним явищам та освоєння методів налагодження взаємодії «Профілактика негативних явищ у учнівському середовищі. Як поліпшити ефективну співпрацю в шкільному колективі» Педагогічні працівники Січень Адміністрація школи, практичний психолог, соціальний педагог
3. Актуалізація знань та практичних навичок розпізнавання ситуації булінгу (цькування) та своєчасно і правильно реагувати на його прояви в освітньому середовищі Проходження навчання за програмою курсу «Протидія та попередження булінгу (цькуванню) в закладах освіти» на платформі масових відкритих онлайн-курсів Prometheus Новоприбулі до школи педагогічні працівники Січень Педагогічні працівники
4. Актуалізація проблеми булінгу (цькування), висвітлення особливості даного явища в учнівському колективі, ознайомлення та розширення знань учнів закладу освіти з поняттям «булінг (цькування)», «шкільний булінг», його прояви Тренінги-диспути «Булінг це… Види та способи його недопущення» Учні 2-11-х класів Протягом року Соціальний педагог, класні керівники
№ з/п Завдання Заходи Цільова аудиторія Термін виконання Відповідальні
5. Створення позитивного емоційного настрою в колективі, почуття комфорту Перегляд відео-презентацій, відеороли- ків «Толерантність. Толерантне спілкування» Учні 5-11-х класів Протягом року Класні керівники 5-11-х класів
6. Профілактика негативної поведінки у дітей та підлітків, визначення проявів булінгу (цькування) вдома та в учнівському середовищі Індивідуальні консультації для учнів і батьків із проблеми попередження булінгу вдома та в освітньому середовищі Учні 1-11-х класів та батьки Протягом року Практичний психолог, соціальний педагог
7. Усвідомлення та дотримання Правил поведінки здобувачів освіти в закладі освіти учасниками освітнього процесу Повторення Правил поведінки здобувачів освіти в закладі освіти Учасники освітнього процесу Січень-лютий Адміністрація, учасники освітнього процесу
8. Формування доброзичливих стосунків та ефективної взаємодії в класному колективі Перегляд відеороликів, години спілкування з теми «Дружба – це…», «Я вмію дружити», «Ми дружній клас» Учасники освітнього процесу Січень-лютий Адміністрація, учасники освітнього процесу
9. Створення позитивного емоційного настрою в колективі, почуття комфорту, згуртованості учасників освітнього процесу Просвітницька робота «Як бути однією командою» Учні 4-11-х класів Січень-лютий Практичний психолог, соціальний педагог, класні керівники 4-11-х класів
10. Формування навичок зняття емоційного напруження, розуміння емоційного стану оточуючих людей Години спілкування «Емоції, які вони бувають?», «Як подолати негативні емоції», «Конфлікти та шляхи їх вирішення» Учні 3-11-х класів Протягом року Практичний психолог, соціальний педагог, класні керівники 3-11-х класів
11. Формування в учнів ключових компетентностей, необхідних для успішної життєдіяльності та самореалізації особистості, формування соціальних навичок та позитивного емоційного настрою Залучення здобувачів освіти до гуртків, факультативів, різноманітних секцій Учні 1-11-х класів Протягом року Класні керівники 1-11-х класів, заступник директора з ВР, соціальний педагог
12. Актуалізація власних побоювань, стереотипів поведінки та усвідомлення прав і обов’язків, відповідальності за своє життя та вчинки Години спілкування «Правова свідомість, правова поведінка, відповідальність за своє життя» Учні 1-11-х класів Березень, жовтень Соціальний педагог, класні керівники 1-11-х класів
№ з/п Завдання Заходи Цільова аудиторія Термін виконання Відповідальні
13. Усвідомлення прав та обов’язків учнями закладу освіти, відпрацювання навичок спілкування в можливих конфліктних ситуаціях Залучення Шкільного офіцера поліції та представників ювенальної поліції до спільних заходів проти булінгу «Не допускай проявів булінгу над собою та іншими» Учні 7-11-х класів Протягом року Заступник директора з ВР, соціальний педагог
14. Вивчення рівня згуртованості учнівських колективів закладу освіти, сформованості соціальних навичок та прийняття відмінностей однокласників Спостереження за поведінкою учнів під час освітніх занять та на перерві Учні 1-2-х класів Листопад Соціальний педагог, класні керівники 1-2-х класів
15. Вивчення рівня згуртованості учнівських колективів закладу освіти, сформованості соціальних навичок та прийняття відмінностей однокласників Соціометричне дослідження класних колективів Учні 3-11-х класів Березень, жовтень Соціальний педагог, класні керівники 3-11-х класів
16. Створення позитивного емоційного настрою в колективі, почуття комфорту, згуртованості класних колективів Тренінгові заняття на згуртованість класних колективів Учні 1-11-х класів Квітень Соціальний педагог, класні керівники 1-11-х класів
17. Формування толерантного ставлення один до одного та повага до своїх особистих кордонів та кордонів інших Лекція-диспут «Особисті кордони: як їх окреслити та зберегти» Учні 5-11-х класів Травень Практичний психолог, соціальний педагог
18. Поширення знань та практичних навичок щодо збереження фізичного та психічного здоров’я Проходження навчання за програмою «Фізична безпека та протидія насиллю» у рамках комплексного курсу з безпеки «Курс-100» Міжнародного освітнього центру Safety Park Учасники освітнього процесу Травень-вересень Класні керівники 1-11-х класів
19. Нагадування про формулу дружнього спілкування в освітньому колективі, в основі якого повага та толерантність Години спілкування «Повага та толерантність-основа дружнього спілкування» Учні 1-11-х класів Вересень Соціальний педагог, класні керівники 1-11-х класів
20. Актуалізація та обговорення проблеми домашнього насильства з батьківською громадою щодо проявів та способів недопущення цього явища Батьківські збори «Ми є прикладом для наших дітей ( профілактика домашнього насильства)» Батьки учнів 1-11-х класів Вересень Практичний психолог, соціальний педагог, класні керівники 1-11-х класів
№ з/п Завдання Заходи Цільова аудиторія Термін виконання Відповідальні
21. Ознайомлення батьківської громади з видами булінгу (цькування), його проявами в учнівському середовищі та способами недопущення явища Оновлення інформації щодо профілактики булінгу (цькування) на сайті школи Батьки та учні 1-11-х класів Вересень Заступник директора з ВР, практичний психолог, соціальний педагог
22. Створення позитивного емоційного настрою в колективі, почуття комфорту, згуртованості класних колективів Загальношкільна акція «Долоньки толерантності» Учні 1-11-х класів Жовтень Практичний психолог, соціальний педагог, класні керівники 1-11-х класів
23. Висвітлення поняття «булінгу (цькування)», «види булінгу», «шкільний булінг»; оптимізація стосунків у освітньому середовищі Оформлення інформаційних стендів для батьків Учні 9-11-х класів Жовтень-Листопад Практичний психолог, соціальний педагог
24. Розвиток навичок безконфліктного спілкування серед учасників освітнього процесу Тренінгові заняття «Як налагодити взаємодію в колективі» Учні 1-11-х класів Грудень Практичний психолог, соціальний педагог
25. Профілактика негативних проявів поведінки у дітей та підлітків, визначення проявів булінгу (цькування) вдома та в учнівському середовищі та способи недопущення Загальношкільна акція «День рожевої сорочки» Учні 5-11-х класів Грудень Практичний психолог, соціальний педагог

Директор Є.ЯЩУК

/Files/images/lisak/1/images (1).jpg

/Files/images/lisak/1547895824-5471.jpg

Як реагувати на глузування

Глузування, кпини, обзивання— один знайбільш неприємних аспектів дорослішання, але істина полягає втому, щодеякі діти отримують образ, насміхань насвою адресу значно більше, ніж повинні булиби. Миузмозі вжити певні заходи, щоби знизити ймовірність того, щостанемо мішенню для насмішок ісловесних образ.

Найкращий спосіб— це навчитися реагувати на глузування таким чином, щоб відбити взадираки все бажання знову дражнити.

У цій статті пропонуються деякі знайбільш ефективних стратегій дотепних і гідних реакцій наглузування йобзивання. При цьому завдання полягає втому, щоби вибрати найбільш комфортну для себе. Пам’ятайте: те, щодопомагає одному, може недопомогти іншому. Необхідно навчитися грамотно йефективно доносити свою стратегію доопонента.

Виберіть стратегію реакції наобрази тавидаляйте жало знасмішок
 • Ставте глузування під питання. «Чому ти так кажеш?», «Чому ти кажеш, що я тупий або товстий, і цим ображаєш мене?»
 • Надішліть своєму кривдникові переконливе послання «я хочу». «Я хочу, щоб ти залишив мене у спокої» або «Я хочу, щоб ти перестав дражнити мене». Хитрість полягає в тому, щоб висловити це твердим упевненим голосом, не мимрить, щоби слова не прозвучали, мов якесь ниття.
 • Перетворіть образу на комплімент. «Спасибі тобі величезне!», «Як добре, що ти це помітив», «Спасибі за комплімент».
 • Погоджуйтесь. «Ти маєш рацію», «Це правда, на сто відсотків!», «Люди часто помічають за мною подібне».
 • Кажіть «Ну і що?» Або «Яка різниця». «Ну і що?.. Кому яке діло?», «І що далі?.. Що ти хочеш цим сказати?»
 • Демонструйте хороші манери. Кажіть «Спасибі». «Дякую за коментар», «Я ціную твою думку». Кажіть так, щоб це звучало щиро, а потім розвертайтесь та йдіть звідти.
 • Використовуйте сарказм. «Неначе мені не все одно?!», «Ой, не сміши мене!», «О, це просто чудово». Зовнішній вигляд і вираз обличчя повинні відповідати ситуації, тобто закочуйте очі та йдіть геть.
 • Ігноруйте глузування. Йдіть, не звертаючи уваги на насмішника, уявіть, що він невидимий, киньте погляд на щось інше й засмійтеся, прикиньтеся, що вам абсолютно не цікава тема розмови, або зробіть вигляд, що ви не чуєте кривдника. Ця стратегія допомагає краще всього в тому випадку, якщо складно відповідати словами. Її краще використовувати там, де можна піти від кривдника, наприклад, у парку.
 • Продемонструйте подив, здивування. «Справді? А я й не знав». «Спасибі, що сказав». Це повинно прозвучати з іронією, нібито насправді ви так не думаєте.
 • Проявіть своє невдоволення. «Ти дійсно виводиш мене із себе своїми насмішками» або «Мені не подобається, що ти висміюєш мене перед іншими . Мені зовсім не смішно». «Якщо ти хочеш, щоб ми залишалися друзями, припини мене дражнити».
Як доносити свою реакцію ефективно й зупиняти кривдника.
 • Визначте, це дружній жарт чи недружня насмішка. У першому випадку, якщо ви просто жартуєте, не звертайте уваги на колючі слова. Якщо має місце недружня насмішка, намагайтесь не гарячкувати.
 • Подумайте, чи хочете ви піти на конфронтацію із кривдником. Якщо він виглядає здатним зробити вам боляче, кличте на допомогу.
 • Дивіться насмішнику в очі. Не дивіться вниз. Високо тримайте голову й розправте плечі.
 • Зберігайте спокій. Не дайте кривднику задоволення бачити, як він вивів вас із себе. Не гарячкуйте. Зробіть глибокий вдих, щоб залишатися спокійним, накажіть собі розслабитись або порахуйте до десяти.
 • Реагуйте на глузування твердим і впевненим голосом за допомогою стратегії, яку ви відрепетирували. «Угамуйся!», «Спустись на землю!», «Дякую, але мені це вже казали», «О, ти помітив, це була проблема всього мого життя».
 • Не ображайте й не дражніть кривдника у відповідь. Просто йдіть по своїх справах

/Files/images/lisak/karantin/Без названия (1).jpg

Арт-терапія або «лікування мистецтвом»

- досить новий, проте популярний засіб психотерапії. Особливо актуальною арт-терапія є для дітей. Мистецтво – це чудова можливість для малюка «відкритися», поділитися своїми емоціями та страхами. Адже іноді так важко висловити словами всі ті емоції, що вирують у дущі. Саме арт-терапія допоможе віднайти душевну гармонію.

Арт-терапія може використовуватись як окрема форма лікування при нервово-психічних розладах або стати доповненням до основної терапії. Вона є невід’ємним елементом лікування дітей з особливими потребами. А також виступає як один із засобів розвитку малюка. Відповідно до мети та цілей арт-терапії виокремлюють індивідуальну та групову.

Проведення арт-терапії як засобу самовираження не вимагає особливих вмінь, тому батьки можуть займатися з дітьми вдома. Важливо враховувати вік дитини, її потреби та вподобання. Для наймолодших підійде малювання пальчиковими фарбами, старшим сподобається аплікація та піскова терапія. Школярі зможуть займатися літературною чи музичною терапією, рукоділлям.

Загальні правила арт-терапії

1. Заняття не повинно тривати довше двох годин. Початковий етап передбачає підготовку «інструментарію»: фарби, олівці, папір, тканини, бісер, музичні інструменти, книжки тощо. Запропонуйте дитині якомога більший вибір матеріалів. Нехай вона сама вирішить, чим хоче зайнятися;
2. Основна частина – мистецтво. Пам’ятайте, що арт-терапія суттєво відрізняється від власне заняття мистецтвом, адже зорієнтована не на результат, а на процес. Тому не спішіть виправляти малюка чи робити щось за нього;
3. Підштовхуйте дитину до обговорення. Якщо спершу доведеться запитувати в дитини, що вона намалювала чи що зіграла на музичному інструменті, то згодом малюк аналізуватиме свій твір сам. Відповідно з дій та результату терапії зробіть висновки про психологічний стан дитини.
А

В Україні запустили чат-бот про кібербулінг

Міністерство цифрової трансформації у співпраці з ЮНІСЕФ та за інформаційної підтримки Міністерства освіти і науки України, Координаційного центру з надання правової допомоги та Міністерства юстиції України випустило чат-бот “Кіберпес”, у якому можна дізнатись про те, як діяти дітям, батькам і вчителям у випадку кібербулінгу.

Чат-бот уTelegramіViberдопоможе дізнатись, як визначити кібербулінг, як самостійно видалити образливі матеріали з соціальних мереж, а також куди звертатись за допомогою.

У чат-боті “Кіберпес” можна знайти інформацію про те:

що таке «кібербулінг» та як він проявляється;

як визначити контент, що містить кібербулінг;

що робити, якщо вас кібербулять;

як видалити матеріали, що містять кібербулінг;

як попередити кібербулінг;

як не бути кібербулером.

УРОК-АКЦІЯ «16 ДНІВ ПРОТИ НАСИЛЬСТВА» ЩОДО ПИТАНЬ ПРОБЛЕМ У СІМ’Ї

Щорічно в Україні з 25 листопада до 10 грудня включно проводиться Всеукраїнська акція «16 днів проти насильства». Мета акції – привернення уваги суспільства до проблем подолання насильства у сім’ї, жорстокого поводження з дітьми, протидії торгівлі людьми та захисту прав жінок.

Під час підготовки до уроку використані матеріали, які було підготовлено та адаптовано у межах проєкту Ради Європи «Боротьба з насильством щодо дітей в Украіни

/Files/images/lisak/1/изображение_viber_2020-12-03_10-10-38.jpg

/Files/images/lisak/1/Без названия (2).jpg

18 листопада відзначається Європейський день захисту дітей від сексуальної експлуатації та сексуального насильства.

Сексуальна експлуатація та сексуальне насильство щодо дітей досі є трагічною реальністю для всіх суспільств. Це порушення прав дітей, що завдає довготривалих та часто згубних наслідків на все їхнє життя.

Завданнями проведення Європейського дня захисту дітей від сексуальної експлуатації та сексуального насильства є:

 • підвищення обізнаності громадськості про сексуальну експлуатацію та сексуальне насильство щодо дітей і потребу в запобіганні таким діям;
 • сприяння відкритій дискусії про захист дітей від сексуальної експлуатації та сексуального насильства,
 • недопущення стигматизації жертв і надання їм допомоги.

Кожного року відзначення цього дня має певну тематичну спрямованість та є приводом для розробки та впровадження інноваційних інструментів, присвячених обраній темі.

Так, цьогоріч, з метою захисту дітей від сексуальних ризиків в Інтернеті Міністерство освіти і науки України рекомендує закладам загальної середньої освіти доєднатись до відзначення Європейського дня захисту дітей від сексуальної експлуатації та сексуального насильства 18 листопада

/Files/images/lisak/1/изображение_viber_2020-10-28_14-55-55.jpg

Практичний психолог школи Лисак Дарина Олегівна успішно пройшла навчання на тренінгу за темою - Роль та діяльність психологічної служби у протидії домашньому насильству...

Порядок реагування на випадки булінгу

/Files/images/lisak/1/1.png /Files/images/lisak/1/2.png

Закон України«Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)»

Зокрема, вказаним нормативно-правовим актом внесено зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Закону України "Про освіту", які направлені на удосконалення у сфері протидії булінгу.

Про створення безпечного освітнього середовища в закладі освіти та попередження і протидії булінгу (цькуванню)

ПОСТАНОВА від 01.06.2020 КАБІНЕТА МІНІСТРІВ УКРАЇНИ

Про забезпечення соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах та ПОРЯДОК організації надання соціальних послуг

ПОРЯДОК подання та розгляду (з дотриманням конфіденційності) заяв про випадки булінгу (цькування) в навчальному закладі

Загальні питання

1. Цей Порядок розроблено відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)».

2. Цей Порядок визначає процедуру подання та розгляду заяв про випадки булінгу (цькуванню).

3. Заявниками можуть бути здобувачі освіти, їх батьки/законні представники, працівники та педагогічні працівники закладу та інші особи.

4. Заявник забезпечує достовірність та повноту наданої інформації.

5. У цьому Порядку терміни вживаються у таких значеннях:

Булінг (цькування)– діяння (дії або бездіяльність) учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особита (або)такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого.

Типовими ознаками булінгу (цькування) є:

- систематичність (повторюваність) діяння;

- наявність сторін – кривдник (булер), потерпілий (жертва булінгу), спостерігачі (за наявності);

- дії або бездіяльність кривдника, наслідком яких є заподіяння психічної та/або фізичної шкоди, приниження, страх, тривога, підпорядкування потерпілого інтересам кривдника, та/або спричинення соціальної ізоляції потерпілого.

Подання заяви про випадки булінгу (цькуванню)

1. Здобувачі освіти, працівники та педагогічні працівники, батьки та інші учасники освітнього процесу, яким стало відомо про випадки булінгу (цькування), учасниками або свідками якого стали, або підозрюють його вчинення по відношенню до інших осіб за зовнішніми ознаками, або про які отримали достовірну інформацію від інших осіб зобов’язані повідомляти керівнику закладу.

2. Розгляд та неупереджене з’ясування обставин випадків булінгу (цькування) здійснюється відповідно до поданих заявниками заяв про випадки булінгу (цькування) (далі – Заява).

3. Заяви, що надійшли на електронну пошту закладу отримує секретар, яка зобов’язанатерміново повідомитикерівника закладу та відповідальну особу.

4. Прийом та реєстрацію поданих Заяв здійснює відповідальна особа, а в разі її відсутності – керівник закладу або його заступник.

5. Заяви реєструються в окремому журналі реєстрації заяв про випадки булінгу (цькування).

6. Форма та примірний зміст Заяви оприлюднюється на офіційному веб-сайті закладу.

7. Датою подання заяв є дата їх прийняття.

8. Розгляд Заяв здійснює керівник закладу з дотриманням конфіденційності.

Відповідальна особа

1. Відповідальною особою призначається працівник закладу освіти з числа педагогічнихпрацівників.

2. До функцій відповідальної особи відноситься прийом та реєстрація Заяв, повідомлення керівника закладу.

3. Відповідальна особа призначається наказом керівника закладу.

4. Інформація про відповідальну особу та її контактний телефон оприлюднюється на офіційному веб-сайті закладу.

Комісія з розгляду випадків булінгу (цькування)

1. За результатами розгляду Заяви керівник закладу видає рішення про проведення розслідування випадків булінгу (цькування) із визначенням уповноважених осіб.

2. З метою розслідування випадків булінгу (цькування) уповноважені особи мають право вимагати письмові пояснення та матеріали у сторін.

3. Для прийняття рішення за результатами розслідування керівник закладу створює комісію з розгляду випадків булінгу (цькування) (далі – Комісія) та скликає засідання.

4. Комісія створюється наказом керівника закладу.

5. До складу комісії можуть входити педагогічні працівники (у томі числі психолог, соціальний педагог), батьки постраждалого та булера, керівник закладу та інші заінтересовані особи.

6. Комісія у своїй діяльності керується законодавством України та іншими нормативними актами.

7. Якщо Комісія визначила що це був булінг (цькування), а не одноразовий конфлікт чи сварка, тобто відповідні дії носять систематичний характер, то керівник закладу освіти зобов’язаний повідомити уповноважені органи Національної поліції (ювенальна поліція) та службу у справах дітей.

8. У разі, якщо Комісія не кваліфікує випадок як булінг (цькування), а постраждалий не згодний з цим, то він може одразу звернутись до органів Національної поліції України із заявою, про що керівник закладу освіти має повідомити постраждалого.

9. Рішення Комісії приймаються більшістю її членів та реєструються в окремому журналі, зберігаються в паперовому вигляді з оригіналами підписів всіх членів Комісії.

10. Потерпілий чи його/її представник можуть звертатися відразу до уповноважених органів Національної поліції України (ювенальна поліція) та службу у справах дітей з повідомленням про випадки булінгу (цькування).

Терміни подання та розгляду Заяв

1. Заявники зобов’язані терміново повідомляти керівнику закладу про випадки булінгу (цькування), а також подати Заяву.

2. Рішення про проведення розслідування із визначенням уповноважених осіб видається протягом 1 робочого дня з дати подання Заяви.

3. Розслідування випадків булінгу (цькування) уповноваженими особами здійснюється протягом 3 робочих днів з дати видання рішення про проведення розслідування.

4. За результатами розслідування протягом 1 робочого дня створюється Комісія та призначається її засідання на визначену дату але не пізніше чим через 3 робочих дні після створення Комісії.

План заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькуванню) у Зеленогайській ЗОШ І-ІІІ ступенів

Харківської районної ради Харківської області

у 2020/2021 навчальному році

№ з/п Назва заходу Термін виконання Виконавці
Нормативно-правове та інформаційне забезпечення попередження насильства та булінгу
1. Наради з різними категоріями працівників з питань профілактики булінгу (цькування): ·педагогічний персонал; ·допоміжний персонал; ·технічний персонал. Вересень Адміністрація
2. Обговорення та прийняття правил поведінки в групах/класах, оформлення правил у вигляді наочного стенду Вересень Класні керівники, вихователі, старости класів (7–9 класи)
3. Організація механізмів звернення та встановлення інформаційних скриньок для повідомлень про випадки булінгу (цькування) Вересень Психолог, соціальний педагог Класні керівники
4. Створення (або оновлення) розділу про профілактику булінгу (цькування) і розміщення нормативних документів на сайті закладу освіти Вересень Відповідальний за роботу сайту школи
5. Підготовка методичних рекомендацій для педагогів: ·з вивчення учнівського колективу; ·з розпізнавання ознак насильства різних видів щодо дітей Жовтень Практичний психолог
6. Підготовка тематичних буклетів за участю старшокласників Листопад Класні керівники, вихователі 7 – 9 кл.
Робота з вчителями та іншими працівниками закладу освіти
7. Проведення навчальних семінарів для вчителів щодо запобігання булінгу (цькування) та заходів реагування. Жовтень Заступник директора з НВР, практичний психолог
8. Тренінг для вчителів щодо запобігання булінгу (цькування) у закладі освіти Січень Заступник директора з НВР, практичний психолог
9. Співбесіда з класними керівниками та вихователями за результатами діагностики класного колективу Щомісяця практичний психолог, класні керівники, вихователі
10. Консультування класних керівників та вихователів психологом, соціальним педагогом з проблемних ситуацій. Постійно практичний психолог, заступник директора з НВР
Робота з учнями
11. Диспут «Що псує стосунки між людьми» (8 – 9 кл.) вересень вихователі 8 – 9 кл.
12. Виховний захід до Дня ненасильства (5 – 9 кл.) жовтень вихователі 5 – 9 кл.
13. Година спілкування “Толерантність людини – найважливіша умова миру і злагоди в сім’ї, колективі, суспільстві” листопад вихователі 5 – 9 кл.
14. Година правової грамотності “Великі права маленької дитини” грудень вихователі 1 – 4 кл.
15. Міні-тренінг "Як навчити дітей безпечної поведінки в Інтернеті" (2 – 4 кл.) лютий практичний психолог
16. Бесіда –тренінг «Віртуальний терор: тролінг і кібербулінг» (8 – 9 кл.) березень практичний психолог
17. Дебати: «Право на приватне життя» квітень вихователі 8 – 9кл.
18. Перегляд відеороликів «Нік Вуйчич пробулінг у школі», «Булінгушколіта як з ним боротися – говоримо з Уповноваженим Президента України..», «Зупиніться!!! МОЯ Історія про Булінгі Кібербулінг». Протягом року вихователі 5 – 9 кл.
Робота з батьками
19. Тематичні загальношкільні батьківські збори Вересень Адміністрація
20. Підготовка пам'ятки для батьків про порядок реагування та способи повідомлення про випадки булінгу (цькування) щодо дітей, заходи захисту та надання допомоги дітям Жовтень Заступник директора з НВР
21. Консультування батьків щодо захисту прав та інтересів дітей Протягом року практичний психолог, соціальні педагоги
22. Проведення консультацій психолога з питань взаємин батьків з дітьми Протягом року практичний психолог, соціальні педагоги

/Files/images/lisak/karantin/imagefa60d4517cbe229fb172a2f2c81582ba-V.jpg

/Files/images/lisak/karantin/діти -різні.jpg /Files/images/lisak/karantin/д-р2.jpg

/Files/images/lisak/karantin/неб1.jpg

ГРАФІК РОБОТИ ПРАКТИЧНОГО ПСИХОЛОГА ОН –ЛАЙН!

Дні тижня Інтервали робочого часу ОН – лайн Консультації
з 08.00 год по 16.30 год по 14.00 год
Понеділок 08:00 16:30 С 10.00 до 12.00
Вівторок 08:00 16:30 С 11.00 до 14.00
Середа С 11.00-14.00
Четверг 08:00 16:30 С 10.00 до 13.00
П’ятниця 08:00 16:30 С 9.00 до 13.00
Номер телефону 093-028-36-73!
Viber и Telegram

/Files/images/lisak/inf_karantyn_1600x1200_rgb_72dpi.png

/Files/images/lisak/karantin/1.jpg /Files/images/lisak/karantin/2.jpg

/Files/images/lisak/karantin/3.jpg /Files/images/lisak/karantin/4.jpg

/Files/images/lisak/karantin/5.jpg /Files/images/lisak/karantin/6.jpg

/Files/images/lisak/секрети спокою.jpg

/Files/images/lisak/дит лінія.png

Робота гарячої лінії

 • організація роботи Національних „гарячих ліній” з питань запобігання торгівлі людьми, запобігання насильству та захисту прав дітей
 • надання консультацій з питань виїзду за кордон з метою працевлаштування, навчання, одруження тощо та з питань насильства й захисту прав дітей
 • надання психологічної допомоги потерпілим від торгівлі людьми та насильства
 • постійне ведення та оновлення бази даних для надання консультацій по проблемі торгівлі людьми
 • розробка та видання інформаційних та методичних матеріалів для консультантів телефонів довіри та „гарячих ліній”
 • організація та проведення тренінгів, круглих столів, семінарів, конференцій та інших заходів для консультантів телефонів довіри та „гарячих ліній”
 • надання консультацій по електронній пошті з питань виїзду за кордон з метою працевлаштування, навчання, одруження тощо та з питань насильства

Національна "гаряча лінія" з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та ґендерної дискримінації 0 800 500 335 або 116 123 (короткий номер з мобільного)

Нціональна дитяча “гаряча лінія” 0 800 500 225 або 116 111

Лист МОН № 1/9-302 від 04.06.20 року

Щодо надання психолого-педагогічних та корекційно-розвиткових послуг дітям з особливими освітніми потребами закладами освіти в літній період

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

№ 1/9-302 від 4 червня 2020 року

Керівникам департаментів (управлінь)освіти і науки обласних, Київськоїміської державних адміністрацій

Щодо надання психолого-педагогічнихта корекційно-розвиткових послуг дітям з особливими освітніми потребами закладами освіти в літній період

Шановні колеги!

Відповідно до постанови КМУ від 20.05.2020№ 392«Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та етапів послаблення протиепідемічних заходів» (далі – постанова КМУ № 392) у регіонах із сприятливою епідемічною ситуацією дозволяється відвідування закладів дошкільної освіти (далі - ЗДО) з 25 травня 2020 р. Послаблення протиепідемічних заходів застосовується та припиняється на території регіону на підставі рішення регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій (далі – Регіональна комісія).

Діяльність ЗДО в умовах карантину має здійснюватися з урахуванням Тимчасових рекомендацій щодо організації протиепідемічних заходів у закладах дошкільної освіти на період карантину у зв’язку з поширенням короновірусної хвороби (COVID-19), затверджених постановою Головного державного санітарного лікаря від 21.05.2020№ 25.

Міністерство освіти і науки України направило до регіональних органів управління освітою лист від 22.05.2020 № 1/9-269 «Щодо відновлення діяльності закладів дошкільної освіти», в якому викладено рекомендації щодо організаційних вимог та етапів відновлення діяльності ЗДО в умовах карантину.

Загальновідомо, що успішність корекційної роботи з дітьми з особливими освітніми потребами, особливо дошкільного віку, залежить від дотримання принципу системності.

Законом України «Про дошкільну освіту» передбачено, що ЗДО працюють повний календарний рік, а їх діяльність регламентується планом роботи, який складається, як правило, на навчальний рік (з 1 вересня до 31 травня) та оздоровчий період (1 червня до 31 серпня).

Враховуючи, що ЗДО у зв’язку з карантинними заходами не працювали в навчальний період понад 2 місяці, вважаємо можливим надання психолого-педагогічних та корекційно-розвиткових послуг дітям з особливими освітніми потребами, які здобувають освіту в інклюзивних групах, в літній оздоровчий період. Вищезазначені послуги надаються за згодою батьків та за умови наявності спеціалістів, з якими укладені цивільно-правові угоди.

Психолого-педагогічні та корекційно-розвиткові послуги надаються згідно з індивідуальною програмою розвитку, яку необхідно скоригувати, врахувавши результати роботи з дитиною під час карантину, динаміку її розвитку.

У зв'язку з епідемічною ситуацією, що склалася в Україні, з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (СОVID-19) корекційно-розвиткові заняття необхідно проводити індивідуально з дотриманням протиепідемічних вимог і рекомендацій, зазначених вище.

Проте, така норма не поширюється на учнів закладів загальної середньої освіти, оскільки корекційно-розвиткова робота є інваріантною складовою базового навчального плану для спеціальних закладів (класів) та здійснюється протягом навчального року (постанова Кабінету Міністрів України від 21.02.2018№ 87«Про затвердження Державного стандарту початкової загальної освіти»).

Психолого-педагогічні та корекційно-розвиткові послуги дітям з особливими освітніми потребами, які навчаються в інклюзивних класах, надаються відповідно до індивідуальної програми розвитку, розробленої на навчальний рік.

Таким чином, надання психолого-педагогічних та корекційно-розвиткових послуг дітям з особливими освітніми потребами, які навчаються в закладах загальної середньої освіти, у тому числі за цивільно-правовими угодами, в літній період не здійснюється.

Відновленню корекційно-розвиткової роботи у 2020/2021 навчальному році має передувати вивчення командою психолого-педагогічного супроводу дитини закладу загальної середньої освіти динаміки розвитку дитини, її особливих освітніх потреб, сильних сторін та позитивних змін, що є основою розроблення плану корекційно-розвиткової роботи як складової індивідуальної програми розвитку учня з особливими освітніми потребами.

Відповідно до п. 4 постанови КМУ № 392 та рішення Регіональної комісії з 1 червня можуть відновити роботу інклюзивно-ресурсні центри. Міністерство освіти і науки України направило до регіональних органів управління освітою лист від 26.05.2020№ 1/9-278«Щодо організації роботи інклюзивно-ресурсних центрів», в якому зазначено, що за рішенням засновника в центрах може бути відновлено надання психолого-педагогічних та корекційно-розвиткових послуг дітям з особливими освітніми потребами шляхом проведення індивідуальних занять з дотриманням протиепідемічних вимог і рекомендацій.

Водночас, звертаємо Вашу увагу на те, що першочерговим завданням інклюзивно-ресурних центрів після відновлення роботи є проведення комплексної психолого-педагогічної оцінки розвитку дитини, а саме обстеження дітей, які повинні розпочати здобуття початкової освіти в 2020/2021 н. р. та зараховуються до закладу освіти вперше.

Просимо довести зазначену інформацію до відома органів управління освітою, педагогів, батьків дітей.

З повагоюТ. в. о. Міністра Любомира Мандзій

Лист від 28.05.2020 про забезпечення інформування райдержадміністрації про вжиті заходи з організації допомоги дітям, які перебувають у складних життєвих обставинах

/Files/images/lisak/2020 004 (2).jpg

/Files/images/lisak/хеппинес.jpg

Позитивне мислення

У повсякденному житті ми часто чуємо твердження, пов’язані з наповненням наших думок: «що всередині і зовні», «думка матеріальна», «негативні думки притягують аналогічні події». Начебто— є внутрішній світ і зовнішній, кожен існує сам пособі і н езалежить один від одного. Однак, це не так.

Негативне мислення сприяє «притягуванню» негативних подій, завдяки тому, щомипросто непомічаємо позитиву, аакцентуємо увагу нанегативі.

Психологія відзначає, щолюди, які мислять позитивно, більш успішні, щасливі та здорові. Зними рідше трапляються неприємності івони менше схильні достресів.

Шлях допозитивного мислення

Свідома установка напозитив

Завжди налаштовуйте себе напозитивні емоції імислення, недозволяйте негативним думкам надовго залишатися увашій свідомості, якщо вони виникають— знайдіть час для внутрішнього діалогу, постарайтеся перевести мінус вплюс. Якщо вам єзащопохвалити себе— обов’язково зробітьце. Пам’ятайте, мислити негативно— значить притягувати такі події.

Забороніть собі розчаруватися

Якщо навашому шляху зустрічаються перешкоди іневдачі— сприймайте їхякжиттєвий досвід, можливість розвинути свої слабкі сторони імисліть зпозиції пошуку обхідних шляхів.

Ваше завдання— досягти рівноваги, сформувати позитивну картину світу чогоб вам ценекоштувало, арозчарування будуть тягнути вас назад інедадуть жити щасливо.

Спілкуйтеся з позитивно налаштованими людьми

Відповісти напитання «якнавчитися мислити позитивно» вам допоможуть такіж люди, яківи. Намагайтеся оточувати себе тими, хто вусьому намагається бачити плюси, не«залипає» наневдачах. Люди, які тримають образи, злопам’ятні або взагалі нелюблять життя— відбирають увас багато енергії ідушевних сил.

Вірте всвою особистість

При будь-яких обставин— зберігайте віру всебе іусвої можливості.

Кожен день впускайте усвоє життя щось нове— наприклад, добирайтеся дороботи іншою дорогою, або обідайте вновому місці.

Більше вивчайте життя тих людей, хто знає, щотаке успіх, його ціну, хто йшов домети, незважаючи наперешкоди, івчіться уних.

Будьте цілеспрямовані

Успіх приходить дотих, хто чітко бачить свої цілі іготовий рухатися доїхдосягнення. Завжди складайте плани подосягненню цілей ідотримуйтесяїх. Враховуйте навіть незначні досягнення— ваша свідомість буде запам’ятовувати позитивний досвід, щовкінцевому підсумку сприятиме вашій впевненості тапозитиву.

Пам’ятайте, щодумка— матеріальна

Звичка думати позитивно— допоможе вашому розумінню матеріальності думок. Негатив здатен отруїти ваше існування ібуде сприяти поганим подіям увашому житті. Кожен день думайте проте, щовищеможете зробити для того, щоб прийти дорозуміння, якмислити позитивно.

Шукайте позитив у негативі

Досягти душевної рівноваги психологія рекомендує задопомогою вашого особистого ставлення доситуації або проблеми: якщо виневзмозі змінити що-небудь, міняйте своє відношення доцієї події.

Радійте простому

Неварто прив’язувати своє відчуття щастя ізадоволення життям зглобальними речами: наприклад, ябуду щасливий, тільки якщо буду багатий, чистану зіркою. Вчіться насолоджуватися чимось простим: гарною погодою, приємним співрозмовником, хорошим фільмом. Виробити цюзвичку нескладно— згадуйте проте, якбагато людей позбавлені того, щовимаєте вдостатку.

Постійно розвивайтеся

Робота над собою приносить багато позитиву. Зкожним днем вибудете помічати, щостали розумнішими, успішнішими, азначить— щасливішими. Вкладення коштів ісил усвій розвиток єгарантом вашої впевненості всобі, щодозволить вам боротися знегативом ізмінювати своє життя вкращу сторону.

Прагніть жити повним життям

Цезначить— знаходити час, сили ікошти намаксимум життєвих областей— сім’я, особисте життя, друзі, робота, відпочинок, хобі, подорожі— все цеповинно бути присутнім увашому житті.

Зробіть ціправила принципами, заякими відтепер вибудете жити. Завдякиїм, визможете змінитися іжити вгармонії.

/Files/images/lisak/Logichne-myslennya-1024x640-1.jpg

Тренуємо логічне мислення

Хаотичність потоку інформації, яку ми отримуємо з інтернету, позбавляє нас здатності глибокого логічного аналізу та концентрації. Тому питання розвитку логічного мислення варто тримати під постійним контролем.

Погодьтеся, вміння мислити логічно завжди буде актуальним. Навички логічного мислення стануть упригоді дітям у будь-якій сфері життя: науроках, удома, при виборі майбутньої професії, аособливо— під час проходження ЗНО.

Можливості розвитку логічного мислення— безмежні. Використовую чи їх, ми не лише тренуємо свій інтелект, айудосконалюємо навички комунікації тавчимося допомагати іншим. Крім того, від рівня розвитку нашої логіки залежить ішвидкість реагування нажиттєві виклики. Ацечудово допомагає зберігати час ісили.

Способи розвитку логічного мислення:

1. Тренуємо увагу таспостережливість

2. Розв’язуємо логічні задачі тавправи

1.—Розгадуємо анаграми, метаграми, шифрограм;

2.—Вирішуємо логічні завдання зулюблених книг або знаходимо цікавинки зтематичних інтернет-ресурсів;

3.—Розгадуємо таскладаємо ребуси, кросворди, головоломки;

4.—Складаємо ейдетичні ланцюжки (асоціативні ряди) для розвитку пам’яті тауваги;

5.—Розгадуємо загадки логічного спрямування.

3. Вивчаємо іноземні мови

Вивчення нових мов дає людині величезну кількість можливостей, зокрема, стабільний розвиток логіки.

Цеабсолютно нова інформація, щоактивізує діяльність головного мозку. Сюди підключається йлогічне мислення, так якмозок обов’язково проводить асоціацію між рідною мовою таіноземною.

4. Граємо унастільні ігри

Існує багато ігор для розвитку логічного мислення. Декілька ідей, щопідходять якдітям, так ідорослим:

Шахи. Все просто: або винавчитеся логічно мислити тапрораховувати свої дії, або будете програвати уцій грі.

Монополія. Справжній дух суперництва тарозробка бізнес-стратегії.

«П’ятнашки». Складаємо послідовно цифри, які розміщені хаотично. Пересувати цифри можна тільки вгору-вниз/вправо-вліво. Вдосконаливши техніку, можна виконувати цезавдання нашвидкість.

Скрабл (Scrabble). Гра працює запринципом кросворду, лише слова складаємо наігровому полі, акількість букв, які можна додати натабло— обмежена.

Доббл (Dobble). Гра складається зкарток, накожній зяких зображено по8різних малюнків, відмінних закольором таформою. Кожні дві картки містять один однаковий малюнок, щовідрізняється лише зарозміром тамісцем розташування накартці. Коли починаєш грати уцюгру, здається, щооднакових малюнків НЕ-МА-Є. Але варто шукати уважніше .

Картки «Memory». Різноманітні варіанти гри зкартками сприяють розвитку пам’яті, покращують зорове сприйняття, увагу ташвидкість реакції.

5. Прості способи, які мивикористовуємо ущоденному житті:

• Читання книг. Для розвитку логічного мислення звертаємо увагу нахудожню, наукову тадетективну літературу.

Вправа: відкрийте книгу, прочитайте початок твору, спробуйте придумати кінець, апотім подивіться, щож трапилося насправді. У90% зі100 людина злегкістю може передбачити кінцівку, якщо тренує логічне мислення!

• Мобільні ігри злогічним навантаженням— можна грати всвоє задоволення іодночасно розвивати логічні навички

• Виконання дій лівою рукою, якщо виправша іправою— якщо шульга. Активізується робота обох півкуль головного мозку.

• Постійна зміна видів діяльності: наодну дію— небільше години. Цедопоможе тримати мозок втонусі тарозвивати логічне мислення.

Приклади ігор нарозвиток логічного мислення:

«Єконтакт»

Угрі повинно бути неменше трьох учасників. Ведучий загадує слово ікаже вголос першу літеру. Мета інших гравців— відгадати слово повністю.

Наприклад, ведучий загадав слово «ананас», тому називає літеру «а». Гравці починають придумувати слова, які починаються нацюлітеру. Припустимо, гравець загадав слово «Антарктида». Він починає пояснювати слово іншому гравцеві: «найпівденніший континент Землі» іт.д. Якщо другий гравець здогадався, про щойде мова, він вигукує «Єконтакт!».

Після чого гравці хором відраховують «один-два-три», апотім вигукують слово «Антарктида». Якщо ведучий здогадався, щозаслово збираються вигукнути гравці, він повинен сказати: «ні, ценеАнтарктида!». Але обов’язково цепотрібно сказати уперіод відліку.

Якщо ведучий незрозумів, щозагадав гравець, або невстиг сказати потрібну фразу зачас відліку, він називає дві перші букви СВОГО загаданого слова, тобто «ан». Тепер гравці повинні придумувати слова, які починаються налітери «ан», наприклад, «ансамбль» ітак поколу. Повторювати загадані слова неможна.

Рано чипізно гравці здогадаються, яке слово загадав ведучий. Той, хто першим його назве, стає новим ведучим.

Гра «Додаємо-віднімаємо»

Запропонуйте друзям цікаве інезвичайне заняття, яке поєднує елементи математики іфілології, атакож тренує логічне мислення. Замість звичних чисел тут використовуються слова. Ісаме зними потрібно здійснити математичні дії. Наприклад:

Додавання

Завдання: Бу + відтінок = квітка, яка щенерозпустилася.

Відповідь: Бу + тон = бутон.

Віднімання

Завдання: Вид транспорту— о = одиниця вимірювання.

Відповідь: Метро— о = метр.

Приклади завдань

 • ї + Жан … Руссо = тварина, яка має голки (їжак)
 • к + смугаста комаха = зачіска дівчини (коса)
 • у + ім’я єгипетського бога Сонця = переможний вигук (ура)
 • м + суп із риби = комаха (муха)
 • за + будинок за містом = потребує вирішення (задача)
 • ав + помідор = зброя (автомат)
 • ко + її грає актор = монарх (король)
 • посудина — а = там зберігають гроші (банк)
 • помідор — ат = окрема книга (том)
 • похід у гості — ит = кінний транспорт (віз)
 • новинне видання — ета = «блакитне паливо» (газ)
 • побиватися за кимось — ити = звук, який відтворює людина (голос)
 • ідол — ир = хрещений батько (кум)
 • суспільний — ний = мешканці країни (народ)

Якщо ви цікавитеся, як розвинути логіку, значить, розумієте, що без неї вам не прожити. А оскільки розумієте, що вам це необхідно, то, думаю, не будете лінуватися тренувати своє логічне мислення.

/Files/images/lisak/карантин з користю.jpg

Пам’ятка «Як займатися особистісним саморозвитком»

1.Проявляй у всьому неухильну наполегливість

2.Спробуй уявити які особистісні якості тобі будуть потрібні у самостійному житті. Подумай які якості ти можеш сформувати зараз, під час навчання.

3.Проаналізуй індивідуальні особливості виконання навчальних завдань. Дай собі відповідь натакі запитання:

 • для чого ти навчаєшся, які мотиви навчання?
 • чи вмієш ти ставити навчальні завдання і самостійно їх вирішувати?
 • як ти звично контролюєш себе?
 • чи довго можеш лишатися працездатним?
 • коли протягом дня працюєш продуктивніше?
 • чи вмієш ти зосереджуватися на навчальних завданнях?
 • яким чином ти запам’ятовуєш матеріал?
 • які недоліки твоєї навчальної діяльності тобі можуть заважати?

4. Формуй і тренуй в собі якості культури розумової праці.

5. Коли берешся забудь-яку справу подумай який результат повинен отримати.

6. Старайся наперед оцінювати свої можливості.

7. Навчися своїм примхам відповідати чітко ікоротко «ні».

8. Вчися нетільки виробляти свою думку, айвиказуватиїї.

9. Старайся самостійно виконувати завдання, щостосуються твого власного життя.

10. Небійся помилок, просто їхтреба своєчасно виправляти.

11. Чесно визнавай неправоту, пам’ятай щовпертість— самозахист слабкої людини.

/Files/images/lisak/карантин не конфлікт.jpg

Як не конфліктувати на карантині

Через карантин вся сім’я опиняється цілодобово водному просторі. Як тут співіснувати, поважати межі одне одного?

Карантин є справжнім випробуванням для багатьох родин. Адже, перебуваючи в замкненому просторі, люди починають конфліктувати.

«Знаходячись всередині одного приміщення, люди збільшують контакт зісвоїми близькими. Цезовсім непогано, але особистий простір ніхто нескасовував. Урезультаті цепризводить дотого, щолюди знаходять конфлікти всередині групи, зякою взаємодіють»,— йдеться уповідомлені МОЗу.

Про це своєму телеграм-каналі повідомляє Міністерство охорони здоров’я України зпосиланням на«Психологічну підтримку».

Тож, нижче наведені корисні поради, які допоможуть незашкодити стосунками танезруйнувати родину. МОЗ радить звернути увагу націрекомендації.

Найгірший варіант— шукати ворога серед членів родини.

Зараз інститут сім’ї упорівнянні втрачає свою важливість, але минеповинні ігнорувати той факт, щосім’я— цеважлива соціальна група, завдяки якій будується суспільство вцілому.

Пам’ятайте, щовідновити стосунки буде набагато складніше, ніж їхзруйнувати.

Щоб оцінити наслідки можливого конфлікту виможете спробувати техніку «квадрат Декарта»— цетехніка прийняття рішень. Багато хто їїігнорує, називаючи банальним прийомом виписати «за» і«проти». Але насправді цеодна зкогнітивних технік, яка впливає наякість нашого вибору.

Як працює квадрат Декарта? Поділіть листок паперу на4частини івкожній клітинці запишіть свої відповіді націпитання:

 • Що буде, якщо цестанеться? Перерахуйте якомога більше плюсів.
 • Що буде, якщо ценевідбудеться? Плюси ситуації, якщо нічого незміниться і ви не отримаєте бажаного.
 • Чого небуде, якщо цестанеться? Мінуси від отримання бажаного.
 • Чого небуде, якщо ценевідбудеться? Мінуси від неотримання бажаного.

Також, для того, щоб неконфліктувати зблизькими, перебуваючи зними водному приміщенні, важливо займатися нелише спільним дозвіллям, айобрати для себе щось особливе (читання книг, фізичне навантаження, медитації).

Намагайтесь знайти можливість ізолюватися всередині сім’ї. Цеозначає, щовам необхідно визначити свої особисті кордони щедотого, якпочнуться конфлікти.

У житті кожної людини є свої труднощі, які можуть стати причиною сварок усім’ї. Щоб їх недопустити, варто вдатися допевних превентивних заходів. Пам’ятайте: немає нічого кращого, ніж проявити свою самостійність, вміти сказати «ні» таокреслити особисті кордони, які небудуть порушуватися.

Рекомендації учасникам освітнього процесу з психологічної гігієни при споживанні інформації з медіа ресурсів під час карантину

Сьогодні медіа ресурси найбільше транслюють негативні новини про епідемію Коронавірусу усвіті. Кожному споживачу інформації потрібно навчитися обирати достовірну іправильно їїсприймати, без паніки, залишаючись вреальності. Цепередбачає простий алгоритм: людина дізналася— усвідомила— відреагувала. Усучасних умовахтак відбувається незавжди.

Пропоную 10 рекомендацій з психологічної гігієни при споживанні інформації з медіа ресурсів під час карантину:

1. Створюйте інформаційний режим. Тривалість споживання новин має бути контрольованою. Розробіть для себе правило: кількість разів ітривалість перегляду інформації зрізних джерел медіа ресурсу.

2. Намагайтесь дивитися новини впершій половині дня збудь-яких медіа ресурсів. Новини, отримані ввечірній час, підвишують тривожність ібільше впливають налюдський мозок.

3. Враховуйте, щопід час страху кожна істота реагує нападом, завмиранням або втечею. Людині здитинства найчастіше безпечніше форма реагування при страху— завмирання, тож вцей момент потрібно дихати іперемістити свою реакцію віншу площину. Тобто, фізично щось зробити (присідання, стрибки, біг…).

4. Якщо відчуваєте внутрішньо тремор, складність дихання, тривогу після отримання інформації змедіа джерел почніть фізично розкладати речі, книги, прибирати домівку, витирати пил тощо, тобто перевести психологічне напруження уфізичне вивільнення енергії.

5. Почніть відчувати своє тіло: холод читепло відчуваєте, чого торкаються частини тіла втеперішній момент, щовідчувають ступні, чивідчувається незручність утілі?

6. Зосередтесь наусвідомленості «тут ітепер». Концентруйте увагу назвуках, запахах ікольорах навколо, ставлячи запитання: «Щоябачу, чую, відчуваю?»

7. Важливо критично аналізувати інформаційний потік. Якщо отримуємо інформацію зінтернету, тонечитати коментарі, тільки статті, вяких євідповіді назапитання: що/хто, де, коли?

8. Пропоную робити дії йкорисні вчинки для когось. Пам’ятайте,що вскладні хвилини важливе об’єднання, анеізоляція (звичайно враховувати особисту безпеку) йбути корисними: покупки робити для людей поважного віку, скласти перелік номерів телефонів лікарів, які можуть знадобитись під час епідемії, грати разом всією сім’єю, атакож допомагати один одному похатніх справах.

9. Перевіряйте отриману від когось інформацію упершоджерелах. Цеубезпечить від хибних новин, які щебільше викликають тривогу йпсихофізичне напруження.

10. При емоційній реакції наотриману новину реко

Кiлькiсть переглядiв: 3119

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.