• Ви знаходитесь тут:

 • Головна
 • Життя профспілки

/Files/images/pk/20210917_061100.jpg

Вітання з Днем працівників освіти

ШАНОВНІ КОЛЕГИ!

Прийміть від профспілкового комітета Зеленогайського ліцею щирі вітання з професійним святом – Днем працівників освіти!

Бажаємо Вам і всім спілчанам міцного здоров’я, добра і благополуччя, плідної праці в справі розвитку національної школи соціального захисту освітян, відстоюванні їх прав та інтересів.

Нехай успіхи і перемоги окрилюють Вас на нові звершення і здобутки, а досягнуте стверджує віру на добро і любов. Нехай завжди рясніє щедрими сходами освітянська нива!

З повагою

Голова профспілки О. СОВА

Безпека працівників освіти на робочому місці в умовах карантину

Конституцією України визначено, що людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави (стаття 3 Конституції України).

Статтею 54 Закону України «Про освіту» педагогічним, науково-педагогічним і науковим працівників, іншим особам, які залучаються до освітнього процесу, гарантується право на безпечні і нешкідливі умови праці.

Забезпеченнябезпечних і нешкідливих умов праці покладається на власника або уповноважений ним орган (стаття 153 Кодексу законів про працю України).

Умови праці на робочому місці, безпека технологічних процесів, стан засобів колективного та індивідуального захисту, що використовуються працівником, а також санітарно-побутові умови повинні відповідати вимогам нормативних актів про охорону праці.

Організацією об’єднаних націй з питань освіти, науки і культури (ЮНЕСКО) на позачерговій сесії Глобальної наради з питань освіти на тему: «Освіта після COVID-19» 22 жовтня 2020 прийнято Декларацію, якою передбачено:

 • надавати підтримку всім педагогічним працівникам, консультуючись з їх представниками під час прийняття рішень і забезпечувати їх безпеку і належні умови праці;
 • захищати здоров’я і благополуччя всіх педагогічних працівників, викладачів закладів вищої освіти під час і після пандеміїCOVID-19, враховуючи особливі потреби вагітних жінок, літніх людей і працівників освіти які мають проблеми із здоров’ям.

Постановою Кабінету Міністрів України від 9.12.2020№ 1236на території Україниустановлено карантинз 19 грудня 2020 р. до 1 жовтня 2021 р. з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

Залежно від епідемічної ситуації на території України в цілому або на території окремих регіонів встановлюється «зелений», «жовтий», «помаранчевий» або «червоний» рівень епідемічної небезпеки поширення COVID-19 та визначаються відповідні обмежувальні заходи, зокрема, у закладах освіти.

На збереження життя та здоров’я учасників освітнього процесу під час проведення занять у закладах загальної середньої та професійної (професійно-технічної) освіти в умовах карантину, запровадженого з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), спрямована, зокрема,постанова Верховної Ради України від 18 вересня 2020 року № 922-ІХ.

Цією постановою рекомендовано Кабінету Міністрів України здійснити необхідні розрахунки перерозподілу видатків для забезпечення необхідними індивідуальними засобами захисту педагогічних працівників закладів загальної середньої та професійної (професійно-технічної) освіти під час освітнього процесу та необхідними технічними засобами для здійснення дистанційного навчання шляхом запровадження нової бюджетної програми «Безпека педагогічних працівників закладів загальної середньої та професійної (професійно-технічної) освіти під час пандемії коронавірусної хвороби (COVID-19)».

З 5 серпня 2021 року набрала чинностіпостанова Кабінету Міністрів України від 28 липня 2021 року № 787, якою внесенозміни до постанови КМУ від 9.12.2020 № 1236 в частині організації роботи закладів освіти в умовах погіршення епідемічної ситуації в Україні.

Передбачено, що у разі встановлення на території України або в окремих регіонах «жовтого», «помаранчевого» та «червоного» рівня епідемічної небезпекизабороняється відвідування закладів освіти здобувачами освіти та проведення в закладах освіти масових заходів (вистав, свят, концертів) за участю здобувачів освіти у разі відсутності у більш як 20 відсотків персоналу закладу освіти документа, що підтверджує отримання повного курсу вакцинації(пп. 15-1 п. 3 постанови від 9.12.2020 № 1236).

У зв’язку із запровадженням зазначеної норми виникає необхідність для керівників закладів освіти ведення обліку працівників, які отримали повний курс вакцинації, а працівники відповідно мають надати документ, що підтверджує проведення вакцинації.

Якщо в закладі освіти провакцинувалися менше 80 відсотків працівників – у регіонах, де встановлено «жовтий», «помаранчевий» або «червоний» рівні епідемічної безпеки такий заклад буде зобов’язаний працювати дистанційно.

Освітній омбудсмен України, коментуючи зазначену ситуацію, пояснює, що як громадянин, він підтримує вакцинацію і вважає, що вакцинуватися мають не лише якнайбільше педагогічних працівників, а всі громадяни загалом.

Провакцинований працівник закладу освіти не лише сам набагато менше ризикує і суттєво краще захищений від важкого перебігу хвороби,але й захищає інших працівників та учнів. Але цей захист не буде достатньо ефективним, якщо не провакцинується належна для створення колективного імунітету кількість працівників.

Разом з тим, освітній омбудсмен наголосив, щовакцинація педагогічних працівників не є обов’язковою як і для всіх інших громадян вона залишається добровільною, й тому керівник закладу освіти не має права обмежувати доступ до роботи у школі вчителя, який не отримав щеплення.

Юридичний відділ ЦК Профспілки

ШАНОВНІ ПЕДАГОГИ, УЧНІ, БАТЬКИ!


День Знань– чудове хвилююче свято!

Цей день завжди яскравий, насичений емоційністю та хвилюючою атмосферою. З нього починається дорога в майбутнє для кожного з нас.

Саме в День Знань з особливим теплом згадують своїх учителів, їх неоціненну роботу розуму й серця. І в цей чарівний час від усього серця вітаємо всіх освітян із традиційним святом Першого дзвоника.

Усім, хто в цей День прийде до нашого закладу здобувати знання, бажаємо досягти своєї мети у житті, знайти взаєморозуміння з педагогами та батьками, зустріти добрих і надійних друзів. А особливо, нашим дорогим першокласникам – ніколи не зупиняйтеся на дорозі Знань, адже вона цікава і по-справжньому нескінченна!

Колеги, Вашою працею, знаннями, добротою і любов’ю зростають нові й нові покоління юних українців. Це ви щоденно віддаєте школярам, студентам скарби своїх знань, прищеплюєте їм почуття любові до України, вселяєте віру в їхні сили, вчите долати труднощі та здобувати перемоги. Це від вашого професіоналізму та наполегливості залежить якість освіти. Це ви будуєте Нову українську школу, вкладаючи в учнів свою частинку душі. Адже тепло учительської доброти кожен із нас проносить через усе життя.

Педагогічний колектив, батьки та учні закладу вдячні Височанському селищному голові Олександру МОРОЗУ за покращення матеріально-технічної бази ліцею, здійснення різних видів ремонтних робіт, створення комфортного середовища для учасників освітнього процесу.

З новим 2021/2022 навчальним роком!

Профспілковий комітет КЗ Зеленогайський ліцей

З 1 липня зросли страхові виплати Фонду соцстраху

З 1 липня 2021 року в Україні планово збільшився розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб – з 2270 гривень до 2379 гривень.

Відповідно зросла сума пов’язаних з ним одноразових допомог, які фінансуються Фондом соціального страхування України для потерпілих внаслідок нещасних випадків на виробництві або професійних захворювань, а також членів їх родин, утриманців у разі смерті працівників внаслідок виконання посадових обов’язків.

Так,для осіб, у яких право на страхові виплати від Фонду настало з 1 липня цього року, розмір допомоги складе:

 • потерпілому внаслідок нещасного випадку на виробництві відповідно до ступеня втрати професійної працездатності (максимально 17 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, при 100% втрати працездатності) – 40 443 грн;
 • сім’ї у разі смерті потерпілого (100 розмірів прожиткового мінімуму) – 237 900 грн;
 • утриманцю у разі смерті потерпілого (20 розмірів прожиткового мінімуму) – 47 580 грн.

Раніше ці виплати становили 38 590 грн, 227 000 грн і 45 400 грн відповідно.

За матеріалами –Фонд соціального страхування України

Профспілка та МОН проти зменшення надбавки педагогам – звернення до голів рад територіальних громад

ЦК Профспілки та Міносвіти звернулися до голів обласних рад, голів міських, селищних, сільських рад територіальних громад спільним листом від 6 травня 2021 року № 1/9-236 та 02-5/344 щодо сприяння ними у забезпеченні трудових прав педагогічних працівників з метою виплати надбавки за престижність праців повному 30% розмірі та недопущення порушень норм законодавства про встановлення розміру такої надбавки керівником закладу за погодженням з виборним профспілковим органом, адже на сесіях декотрих місцевих рад приймаються рішення про зменшення відсотка надбавки з 30% - 20% до 5% від ставки заробітної плати (посадового окладу).

При цьому зазначено, що у Державному бюджеті на 2021 рік обсяги освітньої субвенції розраховано,виходячи з середнього розміру такої надбавки 25% від ставки заробітної плати вчителя вищої категорії.

Обсяг залишків освітньої субвенції станом на 1 січня 2021 року складав 5,3 млрд грн, а на 1 лютого збільшився до 7,0 млрд грн, на 1 березня становив 6,2 млрд грн, з них 1,6 млрд грн на рахунках обласних бюджетів, 4,6 млрд грн – на рахунках бюджетів територіальних громад та міста Києва.

Станом на 1 квітня залишки освітньої субвенції становили 6 млрд гривень.

У листі наголошено, що при забезпеченні оплати праці педагогічних працівників у повному розмірі у зв’язкуз нерівномірністю помісячного розподілу обсягів освітньої субвенції та його недостатністю на певні місяці бюджетного року, особливо на січень-квітень 2021 року, варто використовувати норми статті 115 КЗпП України, згідно з якою заробітна плата виплачується працівникам у строки, встановлені колективним договором, але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує 16 календарних днів,та не пізніше 7 днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 23.03.2011 № 373 надбавка встановлюєтьсякерівником закладув граничному розмірі 30% посадового окладу (ставки заробітної плати), але не менше 5% у межах фонду оплати праці.

Пунктом 3.4.6 Галузевої угоди на 2016-2020 роки передбачено використання освітньої субвенції за цільовим призначенням, зокрема для виплати надбавок «за престижність педагогічної праці»в максимальних розмірах, недопущення утворення її залишків.

Порядком та умовами надання освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам, затвердженими Урядовою постановою від 14.01.2015 № 6, встановлена норма про використання залишків коштів за освітньою субвенцією у наступному роцінасамперед з урахуванням цільового призначення субвенції – на оплату праці з нарахуваннями педагогічних працівників,а також передбачено можливість використання їх на оновлення матеріально-технічної бази закладу.

При цьому статтею 37 закону «Про повну загальну середню освіту»зобов’язання забезпечити утримання та розвиток заснованого закладу освіти, його матеріально-технічної бази на достатньому рівні покладено на засновника закладу(обласну, міську, селищну, сільську раду).

МОН та ЦК Профспілки привертають увагу органів місцевої влади на необхідність дотримання як зазначених вище норм, так і положень пункту 63 Інструкції про порядок обчислення заробітної плати, затвердженої наказом Міністерства освіти України від 15.04.1993 № 102, згідно з яким оплата праці педагогічних працівників закладів освіти провадиться виходячи із встановлених ставок заробітної плати (посадових окладів), фактичного обсягу педагогічної роботи, доплат танадбавок.

Відповідно до пункту 68 Інструкціївстановлена при тарифікації заробітна плата виплачується щомісячно незалежно від кількості тижнів і робочих днів у різні місяці року.

Управління соціально-економічного захисту ЦК Профспілки

Профспілка та МОН проти зменшення надбавки педагогам – звернення до голів рад територіальних громад

ЦК Профспілки та Міносвіти звернулися до голів обласних рад, голів міських, селищних, сільських рад територіальних громад спільним листом від 6 травня 2021 року № 1/9-236 та 02-5/344 щодо сприяння ними у забезпеченні трудових прав педагогічних працівників з метою виплати надбавки за престижність праців повному 30% розмірі та недопущення порушень норм законодавства про встановлення розміру такої надбавки керівником закладу за погодженням з виборним профспілковим органом, адже на сесіях декотрих місцевих рад приймаються рішення про зменшення відсотка надбавки з 30% - 20% до 5% від ставки заробітної плати (посадового окладу).

При цьому зазначено, що у Державному бюджеті на 2021 рік обсяги освітньої субвенції розраховано,виходячи з середнього розміру такої надбавки 25% від ставки заробітної плати вчителя вищої категорії.

Обсяг залишків освітньої субвенції станом на 1 січня 2021 року складав 5,3 млрд грн, а на 1 лютого збільшився до 7,0 млрд грн, на 1 березня становив 6,2 млрд грн, з них 1,6 млрд грн на рахунках обласних бюджетів, 4,6 млрд грн – на рахунках бюджетів територіальних громад та міста Києва.

Станом на 1 квітня залишки освітньої субвенції становили 6 млрд гривень.

У листі наголошено, що при забезпеченні оплати праці педагогічних працівників у повному розмірі у зв’язкуз нерівномірністю помісячного розподілу обсягів освітньої субвенції та його недостатністю на певні місяці бюджетного року, особливо на січень-квітень 2021 року, варто використовувати норми статті 115 КЗпП України, згідно з якою заробітна плата виплачується працівникам у строки, встановлені колективним договором, але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує 16 календарних днів,та не пізніше 7 днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 23.03.2011 № 373 надбавка встановлюєтьсякерівником закладув граничному розмірі 30% посадового окладу (ставки заробітної плати), але не менше 5% у межах фонду оплати праці.

Пунктом 3.4.6 Галузевої угоди на 2016-2020 роки передбачено використання освітньої субвенції за цільовим призначенням, зокрема для виплати надбавок «за престижність педагогічної праці»в максимальних розмірах, недопущення утворення її залишків.

Порядком та умовами надання освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам, затвердженими Урядовою постановою від 14.01.2015 № 6, встановлена норма про використання залишків коштів за освітньою субвенцією у наступному роцінасамперед з урахуванням цільового призначення субвенції – на оплату праці з нарахуваннями педагогічних працівників,а також передбачено можливість використання їх на оновлення матеріально-технічної бази закладу.

При цьому статтею 37 закону «Про повну загальну середню освіту»зобов’язання забезпечити утримання та розвиток заснованого закладу освіти, його матеріально-технічної бази на достатньому рівні покладено на засновника закладу(обласну, міську, селищну, сільську раду).

МОН та ЦК Профспілки привертають увагу органів місцевої влади на необхідність дотримання як зазначених вище норм, так і положень пункту 63 Інструкції про порядок обчислення заробітної плати, затвердженої наказом Міністерства освіти України від 15.04.1993 № 102, згідно з яким оплата праці педагогічних працівників закладів освіти провадиться виходячи із встановлених ставок заробітної плати (посадових окладів), фактичного обсягу педагогічної роботи, доплат танадбавок.

Відповідно до пункту 68 Інструкціївстановлена при тарифікації заробітна плата виплачується щомісячно незалежно від кількості тижнів і робочих днів у різні місяці року.

Управління соціально-економічного захисту ЦК Профспілки

Шановні колеги!

Харківська обласна організація профспілки працівників освіти і науки України на чисельні запити членів профспілки щодо можливості надання щорічної основної відпустки та продовження строкових трудових договорів з педагогічними працівниками пенсійного віку, яким виплачується пенсія за віком та з якими було переоформлено безстрокові трудові договори на строкові трудові договори, що закінчується до 30.06.2021 включно, повідомляє. У зв’язку з реалізацією п.п. 2 п. 3 Розділу Х Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про повну загальну середню освіту» № 463-ІХ від 16.01.2020 безстрокові трудові договори з педагогічними працівниками, яким виплачувалася пенсія за віком було переоформлено на строкові трудові договори строк чинності яких має закінчитися до 30.06.2021 включно (далі – педагоги-пенсіонери). Враховуючи необхідність проведення попередньої тарифікації педагогічних працівників на наступний навчальний рік, питання кадрового планування постає вже зараз. Тож, проаналізувавши положення законів України «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту», «Про відпустки», Кодексу законів про працю України та інших нормативно-правових актів, вбачається, що можливим є застосування декількох варіантів вирішення поставлених питань, враховуючи наміри працівника щодо продовження роботи та зацікавленості закладу освіти в працівникові: 1. Звільнення педагога-пенсіонера з виплатою компенсації за усі дні невикористаної щорічної основної відпустки. 2. Звільнення педагога-пенсіонера з наданням йому щорічної основної відпустки повної тривалості або її частини, що перевищує строк трудового договору, з виплатою допомоги на оздоровлення. 3. Продовження строкового трудового договору з педагогом-пенсіонером. Якщо педагог-пенсіонер не має наміру продовжувати працювати на займаній посаді та скористатися правом на щорічну основну відпустку, роботодавець має його звільнити у зв’язку з закінченням строку трудового договору в останній робочий день на підставі п. 2 ст. 36 КЗпП України з виплатою компенсації за усі дні невикористаної щорічної відпустки. Разом з цим, слід пам’ятати, що відповідно до ч. 1 ст. 57 Закону України «Про освіту» держава гарантує педагогічним працівникам виплату допомоги на оздоровлення у розмірі місячного посадового окладу (ставки заробітної плати) при наданні щорічної відпустки, а також щорічної грошової винагороди в розмірі до одного посадового окладу (ставки заробітної плати) за сумлінну працю, зразкове виконання покладених на них обов’язків. Виплата щорічної грошової допомоги в розмірі до одного посадового окладу (ставки заробітної плати) здійснюється відповідно до Порядку надання щорічної грошової винагороди педагогічним працівникам навчальних закладів державної та комунальної форми власності за сумлінну працю, зразкове виконання службових обов'язків затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.06.2000 № 898 та положенням закладу освіти, що затверджене керівником закладу за погодженням з профспілковим комітетом. Звертаємо увагу, що отримання допомоги на оздоровлення відповідно до ч. 1 ст. 57 Закону України «Про освіту» можливе лише за умови використання щорічної основної відпустки або її частини. Якщо ж працівник при звільненні отримує лише компенсацію за усі належні йому дні щорічної основної відпустки, то право на отримання зазначеної допомоги на оздоровлення він втрачає. Тож, для того щоб педагог-пенсіонер який вирішив не продовжувати трудові відносини з закладом освіти отримав допомогу на оздоровлення, відповідно до ч. 1 ст. 57 Закону України «Про освіту», він має використати щорічну основну відпустку повної тривалості або її частину. Бажано, щоб така відпустка починалася не пізніше дати закінчення строкового трудового договору. Право на отримання допомоги на оздоровлення не залежить від кількості днів щорічної основної відпустки, яка фактично надається працівникові. Відповідно до ст. 3 Закону України «Про відпустки» у разі звільнення працівника у зв'язку із закінченням строку трудового договору невикористана відпустка може за його бажанням надаватися й тоді, коли час відпустки повністю або частково перевищує строк трудового договору. Таким чином, якщо працівник бажає отримати відпустку повної тривалості або її частину, що перевищує строк трудового договору він, керуючись ст. 3 Закону України «Про відпустки», повинен звернутися з відповідною заявою до роботодавця. У цьому випадку чинність трудового договору продовжується до закінчення відпустки, а датою звільнення буде останній день відпустки. У разі подання працівником зазначеної заяви, роботодавець не має права відмовити у її задоволенні. Щодо розрахунку тривалості належних днів щорічної основної відпустки нагадуємо, що щорічна основна відпустка надається працівникам за відпрацьований робочий рік, який відлічується з дня укладення трудового договору (ст. 6 Закону України «Про відпустки»). Протягом всього періоду роботи працівника робочий рік не змінюється. У разі зміни трудового договору з педагогічним працівником пенсійного віку з безстрокового на строковий без звільнення, робочий рік не змінився. Якщо педагогічний працівник звільняється, пропрацювавши не менше як 10 місяців, компенсація за невикористану відпустку має бути виплачена з розрахунку повної її тривалості відповідно до п. 6 Порядку надання щорічної основної відпустки тривалістю до 56 календарних днів керівним працівникам закладів та установ освіти, навчальних (педагогічних) частин (підрозділів) інших установ і закладів, педагогічним, науковопедагогічним працівникам та науковим працівникам затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 квітня 1997 р. № 346. Щодо продовження строкового трудового договору з педагогом-пенсіонером, повідомляємо, що відповідно до ч. 2 ст. 22 Закону України «Про повну загальну середню освіту» педагогічні працівники державних і комунальних закладів загальної середньої освіти, які досягли пенсійного віку та яким виплачується пенсія за віком, працюють на основі трудових договорів, що укладаються строком від одного до трьох років. Таким чином, керуючись ч. 2 ст. 22 Закону України «Про повну загальну середню освіту», ст. 23 та 39-1 КЗпП України строковий трудовий договір з педагогічним працівником, якому виплачується пенсія за віком та з яким було укладено строковий трудовий договір, що закінчується до 30.06.2021 включно, може бути продовжений за угодою сторін (працівника та роботодавця) строком від 1 до 3 років. З метою продовження трудового договору на наступний строк педагог-пенсіонер повинен звернутися з заявою до роботодавця у якій зазначити бажаний строк продовження трудових правовідносин. Конкретний строк продовження визначається за угодою сторін трудового договору. Продовжуючи строк трудового договору на рік чи два, вважаємо за доцільне, визначити датою закінчення строку трудового договору, відповідно, 31.08.2022 чи 31.08.2023. Якщо ж буде досягнута згода сторін трудового договору щодо продовження його на три роки то датою його закінчення, відповідно до вимог Закону України «Про повну загальну середню освіту», буде 30.06.2024 (за умови, якщо діючий строковий трудовий договір було укладено до 30.06.2021 включно). Чинна редакція ч. 2 ст. 22 Закону України «Про повну загальну середню освіту» не передбачає можливості укладати строкові трудові договори з педагогами-пенсіонерами строком менше одного року. У випадку продовження строкового трудового договору, педагогічний працівник, якому виплачується пенсія за віком має піти у відпустку в термін визначений графіком відпусток у період літніх канікул з обов’язковою виплатою матеріальної допомоги на оздоровлення. Щодо керівників закладів загальної середньої освіти, які отримують пенсію за віком та з якими укладені строкові трудові договори, то відповідно до п.п. 1 п. 3 розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про повну загальну середню освіту» такі особи мають право обиратися на посаду керівника того самого закладу освіти на ще один строк (шість років) відповідно до ст.39 цього Закону. Слід зазначити, що обмеження стосовно перебування особи на посаді керівника одного і того ж закладу загальної середньої освіти більше ніж два строки підряд не стосується тих закладів, що розташовані в населених пунктах з одним закладом загальної середньої освіти (ч.12 ст. 39 Закону України «Про повну загальну середню освіту»). Звертаємо увагу, що відповідно до чинного законодавства, як з педагогамипенсіонерами (у разі продовження трудових правовідносин), так і з керівниками закладів загальної середньої освіти, за результатами конкурсу, мають укладатися строкові трудові договори, а не контракти. Щодо педагогічних працівників, які досягли пенсійного віку та яким виплачується пенсія за віком після 01.07.2020, повідомляємо, що законодавчо визначений механізм переоформлення укладених з ними безстрокових трудових договорів на строкові, відсутній. Тож зміна безстрокового трудового договору на строковий, з такою категорією працівників, можлива лише за їх бажанням відображеним в письмовій заяві. Просимо довести інформацію зазначену в цьому листі до керівників закладів загальної середньої освіти та педагогічних працівників.

Голова Харківської обласної організації профспілки Лідія ДУЛУБ

Топ-5 порад – як зберегти зір працюючи за комп’ютером

Сьогодні майже кожна а друга професія пов’язана з проведенням значної кількості часу перед екраном комп’ютера. Сюди додалося онлайн-навчання і дистанційна робота. Це дає можливість налагоджувати процеси і працювати в умовах пандемії, але й має свої мінуси. І один із них – погіршення зору.

Проте, це не відбувається миттєво, і при виконанні елементарних правил можна якомога довше утримувати очі здоровішими. Отож, що потрібно врахувати при роботі за ноутбуком, щоб очі не втомлювались, а їх напруження не мало руйнівного впливу на зір?

Якісне освітлення і яскравість монітору

Важливе значення має рівень яскравості монітору. Екран не повинен бути яскравішим, ніж освітлення довкола. Якщо ви часто працюєте в таких умовах, краще або збільшити кількість світла в кімнаті, або зменшити яскравість дисплею.

Яскравість монітора породжує ще одну проблему. Навіть нові та сучасні моделі з часом починають мерехтіти та стають менш яскравими. Цей процес майже непомітний для неозброєного ока, тому користувач дуже часто ні про що не здогадується, але його можна помітити через камеру смартфона. Це мерехтіння має негативний вплив: воно може викликати свербіж в очах, головний біль, запаморочення чи відчуття втоми, що шкідливо впливає на загальний стан людини. На щастя, останні кілька років виробники стали боротися з цією проблемою, випускаючи все більше моніторів з технологією Flicker-Free.

Дистанція між вами та монітором

Недостатньо просто купити монітор, який підтримує функції зменшення навантаження на зір, важливо також правильно його розмістити.

Серед користувачів популярна хибна думка, що екран потрібно встановлювати максимально далеко від очей, ледве не на відстані витягнутої руки. Це було вірно за часів старих ЕЛТ-моніторів з електромагнітним випромінюванням, але не сьогодні.

Сміливо розташовуйте монітор на комфортній для вас відстані, так, щоб не доводилось мружитися, вдивляючись в дрібний шрифт. Особливо це важливо для дисплеїв з високою роздільною здатністю та маленькою діагоналлю.

Відстежуйте стан своїх очей

Очі – головний показник комфорту при роботі за ПК чи ноутбуком. Якщо під час роботи ви регулярно відчуваєте певний дискомфорт (сухість в очах, свербіж, сльози), зверніться до лікаря-окуліста. Якщо патологічних відхилень немає, потрібно змінити робоче місце: пересісти ближче до вікна, підкоригувати освітлення в кімнаті, вручну налаштувати або, можливо, навіть повністю замінити монітор.

Робіть перерви в роботі

Немає повністю підтвердженої інформації, що тривала робота за комп’ютером псує зір. Проте, тривале напруження очей, робота з екраном понад 3 години на день можуть викликати сухість слизової оболонки ока та головний біль. Але якщо дозувати навантаження з відпочинком, самопочуття буде кращим.

Очам потрібні перерви. Через кожні півгодини закривайте їх на кілька хвилин або подивіться вдалину, наприклад у вікно. Це допоможе розслабити м’язи ока. Раз на 2 години варто вставати з-за столу та влаштовувати каву-брейк на 15 хвилин. І частіше кліпайте – очі будуть довше залишатися зволоженими.

Це далеко не всі фактори, які впливають на зір під час роботи за ПК чи ноутбуком. Проте, виконуючи ці прості правила можна домогтися гарних результатів для збереження зору та для загального самопочуття.

Будьте здорові!

За матеріалами – Інтернет-видань

Зменшення надбавки педпрацівникам у 2021 році за престижність праці є некоректним

На звернення ЦК Профспілки до Міністерства щодо ініціювання питання внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 23.03.2011 № 373 «Про встановлення надбавки педагогічним працівникам закладів» про встановлення фіксованого розміру надбавки у розмірі 30% посадового окладу (ставки заробітної плати) педагогічним та іншим працівникам надійшла відповідь, в якій зокрема зазначається, що при обрахунку обсягу освітньої субвенції як на 2020, так і на 2021 рік, враховано однаковий середній відсоток надбавки за престижність праці (25 відсотків від ставки заробітної плати вчителя вищої категорії).

Тобто позиція стосовно зменшення відсотку надбавки за престижність у 2021 році у зв’язку із підвищенням посадових окладів (ставок заробітної плати) на 20 відсотків, є некоректною.

При цьому Профспілка наголошує, що неприпустимо зменшувати надбавку тим педагогічним працівникам, яким вона виплачувалася у граничному розмірі, оскільки пунктом 6.3.20 Галузевої угоди між Міністерством освіти і науки України та ЦК Профспілки працівників освіти і науки України на 2016-2020 роки Сторони Угоди рекомендують керівникам закладів освіти встановлювати її в максимальному розмірі.

Згідно з пунктом 1.4 Угоди її положення діють безпосередньо та поширюються на працівників закладів освіти, які перебувають у сфері дії сторін Угоди, і є обов'язковими для включення до колективних договорів, угод нижчого рівня.

Згідно з пунктом 63 Інструкції № 102 оплата праці педагогічних працівників установ і закладів освіти провадиться виходячи із встановлених ставок заробітної плати (посадових окладів) з урахуванням підвищень, фактичного обсягу педагогічної роботи, доплат та надбавок.

Відповідно до пункту 68 Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом Міністерства освіти України від 15.04.1993 № 102, місячна заробітна плата педагогічних працівників установ освіти, в т.ч. педучилищ, визначається шляхом множення ставки заробітної плати на їх фактичне навантаження на тиждень і ділення цього добутку на встановлену норму годин на тиждень.

Встановлена при тарифікації заробітна плата виплачується щомісячно незалежно від кількості тижнів і робочих днів у різні місяці року.

Відтермінування проходження періодичних медоглядів

/Files/images/pk/сайт1.jpg

На запити з місць щодо проходження періодичних медичних оглядів працівниками закладів освіти Управління соціально-економічного захисту ЦК Профспілки інформує, що підпунктом 4 пункту 24 постанови Кабінету Міністрів України від 9.12. 2020 № 1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», передбачено, що на період дії карантину тимчасово дозволяється залучення до роботи без проходження попереднього (під час прийняття на роботу) та періодичних (протягом трудової діяльності) медичних оглядів. Це стосується, зокрема працівників окремих професій, виробництв та організацій, діяльність яких пов’язана з обслуговуванням населення, визначених у переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним медичним оглядам, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2001 № 559.

До введення в дію постанови № 1236 дозвіл на роботу без проходження періодичних медичних оглядів працівників окремих професій, виробництв та організацій, діяльність яких пов’язана з обслуговуванням населення, зокрема закладів освіти, передбачався підпунктом 3 пункту 37 постанови Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 № 641 «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», а також підпунктом 3 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 20.05.2020 № 392 «Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» та постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2».

Постановою Кабінету Міністрів України від 22.04.2020 № 291 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України» доповнено постанову № 211 пунктом 3-1, згідно з яким на період встановлення карантину та протягом 30 днів після закінчення такого періоду дозволялося залучення працівників окремих професій, виробництв та організацій, діяльність яких пов’язана з обслуговуванням населення, визначених переліком професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним медичним оглядам, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2001 № 559, строк періодичного профілактичного медичного огляду яких припав на період карантину, без проходження відповідного профілактичного медичного огляду.Управління соціально-економічного захисту ЦК Профспілки

З 1 січня 2021 року посадові оклади освітян збільшаться на 20%. Порівняно з 1 квітня 2020 року, станом на 1 грудня 2021 року, збільшення становитиме 30%.

Про це повідомив Міністр освіти і науки України Сергій Шкарлет в інтерв’ю для Українського радіо.

Сергій Шкарлет розповів, що МОН підготувало законопроєкт щодо соціальних гарантій педагогічним і науково-педагогічним працівникам у разі захворювання на коронавірус.

«Ця пропозиція погоджена і ми чекаємо від президента внесення її до парламенту. Я думаю, що коли парламент запрацює, президент внесе цю пропозицію», – підкреслив Міністр.

Окрім того, Сергій Шкарлет повідомив, що розроблено проєкт постанови Уряду, яким передбачається збільшити зарплати медичним працівникам закладів освіти на 20%. Він надісланий на погодження до центральних органів виконавчої влади.

«Із профспілками абсолютно тісна взаємодія щодо поступового збільшення коштів на оплату праці. Ми – виконавча влада, і ми не маємо права робити в суспільство закиди, які необґрунтовані джерелами. Тому ми намагаємось бути чесними», – наголосив Міністр.

Також Сергій Шкарлет розповів, що бюджет освіти на 2021 рік у першому читанні був найбільшим із 2012 року.

«Ми отримали плюс 50-100% за всіма показниками, статтями й субвенціями. Ті скорочення, які відбулись між першим і другим читанням, залежать не від того, що в нас забрали кошти. А від того, що збільшення мінімальної заробітної плати з 1 липня було перенесено на 1 грудня. Тобто це операційна різниця. В освіти майже нічого не забрали. Забрали 500 мільйонів, тобто капітальні видатки. Але я впевнений, що впродовж 2021 року зможемо дещо надолужити, певним чином перерозподілити бюджет, і ми за це будемо боротися», – наголосив Міністр освіти і науки України.

За матеріалами – МОН

Підбито підсумки роботи за п’ять років – відбувся ІХ З’їзд Профспілки

/Files/images/pk/сайт 1.jpg

17 грудня 2020 року у режимі онлайн відбувся ІХ З’їзд Профспілки працівників освіти і науки України. Вперше в історії, через пандемію COVID-19, ця важлива подія була організована та проведена в режимі відеоконференції за допомогою програми ZOOM, проте це не завадило побудувати роботу у діловому та конструктивному руслі.

У роботі заходу взяли участь Георгій Труханов – Голова Профспілки, Григорій Осовий – Голова Федерації профспілок України, Сергій Романюк, Любов Гарбаренко, Володимир Цвих, Ольга Чабанюк, Сергій Пугачов – заступники Голови Профспілки, делегати з’їзду, які були обрані від обласних організацій, запрошені. Загалом онлайн захід зібрав понад 160 учасників.

Виступаючи на з’їзді Профспілки Голова ФПУ Григорій Осовий наголосив, що Профспілка освітян України, одна з найчисельніших та найактивніших у складі ФПУ і подякував за конструктивну та згуртовану роботу.

Голова ФПУ підкреслив, що загрози проти прав працівників у вигляді антисоціальних законопроектів, нині є, і щоб гідно їм протистояти, треба бути сильними і солідарними!

«Звітний період роботи Профспілки працівників освіти припав на складний період суспільного життя. Ми підтримуємо освітян у їх справедливих вимогах. Федерація профспілок буде співорганізатором ваших перемог», – підсумував голова ФПУ Григорій Осовий.

На порядок денний з’їзду було винесено наступні питання:

затвердження Статуту Профспілки працівників освіти і науки України в новій редакції;

звіт ЦК Профспілки за період з 2015 року до 2020 року та Основні напрями діяльності Профспілки на 2021-2025 роки;

звіт Контрольно-ревізійної комісії Профспілки;

вибори голови Профспілки, заступників голови Профспілки;

формування Центрального комітету Профспілки;

вибори Контрольно-ревізійної, Статутної та Мандатної комісій ЦК Профспілки та затвердження Положень про них.

Діловий тон обговоренню актуальних проблем, що зараз турбують членів Профспілки, задав Голова Профспілки Георгій Труханов, окресливши проблематику своєї доповіді навколо основних векторів діяльності організації за період із 2016 до 2020 року.

Профспілка працівників освіти і науки України – найчисельніша громадська профспілкова організація, яка об’єднує в своїх рядах 1 мільйон 440,7 тисяч спілчан. Серед членів профспілки понад 934 тисячі працівників, більше ніж 400 тисяч студентів, 25 тисяч учнів закладів професійно-технічної освіти та 70 тисяч пенсіонерів – ветеранів педагогічної праці.

Георгій Труханов підкреслив, що соціально-економічні інтереси та трудові права освітян представлялися та відстоювалися на всіх щаблях владних структур, використовуючи усі законні форми і методи: від сотень звернень, заяв, зауважень та доповнень до законодавчих документів, спільних робочих заходів – аж до активних дій. Загалом за звітній період було організовано або взято солідарну участь у більш як 20 акціях протесту та профспілкових пікетах.

Впродовж останніх років ЦК Профспілки розглянуто та внесено пропозиції до більш як 530 законопроектів, понад 600 проектів постанов Кабінету Міністрів України, понад 500 проектів наказів Міністерства освіти і науки України та інших нормативно правових актів.

Голова Профспілки, заступники голови, відповідальні фахівці брали участь у засіданнях Національної тристоронньої соціально економічної ради, Національного агентства кваліфікацій, інших представницьких органах. Доводили свою позицію під час переговорів, зустрічей та круглих столів із керівництвом та працівниками Міністерства освіти, з представниками Міністерства фінансів, Міністерства соціальної політики тощо.

На найвищому рівні щороку велися дискусії та перемови щодо освітянського бюджету та належного фінансування галузі, адже дії Профспілки та усіх її обласних організацій спрямовувалися насамперед на фінансове забезпечення трудових прав та інтересів спілчан.

ЦК Профспілки опікувався питанням розподілу освітньої субвенції між місцевими бюджетами, що здійснюється на основі затвердженої Урядом формули, і слідкував, щоб наприкінці кожного року різноманітні економії не призводили до невиплат заробітних плат педагогам.

Не менш важливим у діяльності ЦК Профспілки є удосконалення формульного розподілу освітньої субвенції, зокрема неприпустимості застосування при її розподілу неефективних показників, що впливає на чисельність вчительських ставок та їх фінансове забезпечення.

Впродовж 2016-2017 років ЦК Профспілки спрямовував свою діяльність на опрацювання проекту закону «Про освіту», особливо в частині оплати праці освітянам.

Голова Профспілки поінформував, що впродовж звітного періоду посадові оклади педагогічних та науково-педагогічних працівників підвищувалися 9 разів. Залежно від категорії працівників їх розміри збільшилися у 2 – 2,8 рази. Збільшено до 30% розмір надбавки за престижність педагогічної праці. Постійні нагадування спілчанами органам влади про необхідність виконання прийнятих норм впливали на прийняття відповідних рішень.

Також було підкреслено, що у звітній період не допущено закриття впродовж трьох років понад 3 400 шкіл та звільнення приблизно 20 тисяч педагогів.

ЦК Профспілки вживалися заходи для фінансового забезпечення закладів вищої, фахової передвищої, професійно-технічної освіти. Велася робота щодо захисту інтересів та підвищення рівня правової культури молоді, яка навчається. Проводилися щорічні навчання та школи молодого лідера.

За цей час Правовою службою Профспілки надавалася безоплатна правова допомога, здійснювалося представництво та захист членів профспілки з питань трудового законодавства. За звітний період проведено понад 15 тисяч перевірок додержання законодавства про працю.

Активно проводилася робота спортивного, культурно-освітнього спрямування, оздоровлення членів Профспілки та їхніх дітей. Із 2016 року започатковано проведення щорічної Всеукраїнської спартакіади. Організовано та проведено 12 всеукраїнських змагань з 5 видів спорту, в яких взяли участь 1050 спілчан. Шість років поспіль спілчани беруть участь у Міжнародній спартакіаді вчителів у Республіці Болгарія і займають призові місця.

Голова Профспілки також наголосив, що продовжується співпраця з Інтернаціоналом освіти та його регіональною організацією – Європейським комітетом профспілок освіти. Підтримується інформаційна співпраця та комунікація з представниками прес-служб законодавчої та виконавчої влади, інституцій громадянського суспільства, міжнародних партнерів.

«Ми розуміємо ситуацію у державі, але вважаємо, що не може бути економії на освіті – на дітях, на вихователях, вчителях, викладачах. Фінансування освіти – це інвестиції держави й своє майбутнє, розвиток та інновації, які не можуть бути за рахунок людей педагогічної праці.

Профспілка й надалі займатиме конструктивну позицію в суспільному житті, продовжить цілеспрямовану роботу щодо відстоювання прав та гарантій освітян, дотримуючись принципів єдності, солідарності, справедливості і законності» – підкреслив Георгій Труханов.

В обговоренні звітної доповіді взяли участь делегати з’їзду з регіонів. Під час виступів було внесено низку критичних зауважень та ділових пропозицій. У доповіді та вступах відзначено системну роботу ЦК Профспілки, спрямовану на виконання статутних завдань та рішень її виборних органів, запропоновано вектори роботи на наступну п'ятирічку.

Після ґрунтовного обговорення доповідей Голови Профспілки та голови контрольно-ревізійної комісії, внесення конструктивних пропозицій та відкритих дискусій, з’їзд прийняв звіт про п’ятирічну роботу Профспілки у питаннях соціально-економічного захисту прав освітян, студентської молоді та ветеранів педагогічної праці.

З’їзд затвердив Статут Профспілки працівників освіти і науки України в новій редакції, пріоритетні завдання для Профспілки та її членських організацій. визначив основні напрями діяльності Профспілки на наступні 2020-2025 роки. Також було прийнято заяви та звернення до влади щодо захисту прав освітян, зокрема, які пов’язані із підвищенням розмірів заробітних плат, запровадження обов'язкового державного страхування на випадок захворювання коронавірусною хворобою працівників закладів освіти з відповідними фінансовими ресурсами.

Після утвердження основних документів відбулися вибори Голови Профспілки та його заступників. Головою Профспілки працівників освіти і науки України шляхом відкритого голосування обрано Георгія Труханова, заступниками Голови – Любов Гарбаренко та Сергія Романюка.

Також було обрано заступників на громадських засадах, ними стали Сергій Пугачов – Голова Вінницького обкому, Володимир Цвих – голова профкому Київського національного університету імені Тараса Шевченка) та Ольга Чабанюк, яка буде опікуватися питаннями молоді, яка здобуває освіту.

Профспілка освітян бере участь в акції протесту і висуває свої вимоги до влади

/Files/images/pk/1606754016_piket-002-of-002.jpg

2-3 грудня 2020 року відбудуться акції протесту профспілок з метою гідної відсічі обмеженню прав спілчан – працівників різних галузейта у зв’язку з розглядом у парламенті низки законопроектів, ініційованих Урядом і окремими народними депутатами, що продовжують політику наступу на права працівників і профспілок, неврахуванням пропозицій профспілок у проекті Державного бюджету на 2021 рік, особливо щодо підвищення заробітної плати та державних соціальних гарантій.

Рішення про протидію Федерації профспілок України черговому наступу влади на права людей праці та профспілок прийняла Президія ФПУ 27 листопада 2020 року.

В останні роки влада країни взяла жорсткий курс на запровадження неоліберальної політики, намагаючись максимально знизити соціальні норми. Головною причиною таких дій є принципова позиція профспілок, які проти проведення антисоціальних реформ, урізання державних соціальних норм і гарантій, просування політики дешевої праці.

Активне солідарнепротистояння профспілок упродовж 2019-2020 років зупинило просування законопроектів про лібералізацію трудового законодавства та обмеження прав профспілокі їх участі у соціальному діалозі на всіх рівнях.

Однаку листопаді 2020 року влада, користуючись карантинними обмеженнями на масові зібрання, знову просуває цілу низку законопроектів, якими намагається імплементувати у Кодексі законів про працю України сумнозвісні ліберальні норми, які дискримінують права працівників та профспілок.

Обмежуються трудові права працівників і бюджетної сфери, зокрема освіти, соціальної сфери, охорони здоров’я. Впродовж двох років поспільвідтерміновується виконання Урядового рішення про підвищення заробітної плати педагогічним, науково-педагогічним, науковим працівникам до законодавчо встановленого рівня.

Профспілка працівників освіти і науки України виступає проти звуження прав освітян, бере солідарну участь у профспілковій акції 3 грудня 2020 року і висуває свої вимоги, що стосуються вирішення проблем у галузі освіти і науки, до Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України.

Профспілка працівників освіти і науки України вимагає:

1.Виконання норм Закону України «Про освіту» щодо забезпечення видатків на освіту в розмірі не менше ніж 7% валового внутрішнього продукту відповідно до статті 78 Закону «Про освіту».

2.Затвердження схеми посадових окладів педагогічних, науково-педагогічних, наукових працівників відповідно до статті 61 та Прикінцевих і перехідних положень Закону «Про освіту», а також статті 36 Закону «Про наукову і науково-технічну діяльність» з підвищенням їх з 1 січня 2021 року за коефіцієнтом 1,5 відповідно до погодженої з Профспілками постанови «Деякі питання оплати праці педагогічних, науково-педагогічних і наукових працівників», як альтернативної відтермінованій постанові від 10.07.2019 № 822.

3.Забезпечення у 2021 році місцевих бюджетів освітньою субвенцією у повному розмірі з її розподілом залежно від кількості класів станом на 5 вересня 2020 року, замість хибного показника кількості учнів, що не забезпечує її пропорційного розподілу. Не допустити зменшення обсягів субвенції порівняно з видатками, схваленими в проекті Державного бюджету на 2021 рік в першому читанні.

4.Забезпечення виділення у 2021 році додаткової дотації на здійснення переданих з державного бюджету видатків з утримання закладів освіти у повному обсязі у розрізі усіх місцевих бюджетів, не допустити її зменшення на 2 млрд гривень.

5.Забезпечення у 2021 році належними обсягами фінансування підготовки кадрів державними закладами вищої освіти за встановленими нормативами. Не допустити зменшення фонду розвитку закладів фахової передвищої та вищої освіти на 500,0 млн гривень.

6.Запровадження обов'язкового державного страхування на випадок захворювання коронавірусною хворобою працівників закладів освіти та розробити відповідний порядок його здійснення.

7.Забезпечення спрямування коштів Фонду боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та її наслідками на період дії карантину на фінансування потреб закладів освіти.

8.Недопущення скасування пільг на проїзд студентів і учнів у автомобільному транспорті.

9.Недопущення втручання представників органів державної влади у статутну діяльність профспілок.

Експерт ЮНЕСКО: традиційна освіта стає іншою


/Files/images/pk/1605559138_747cc87901d65c959846684733287de2-1068x829-e1595512273662.jpg


За минулі півроку стався унікальний за своїми масштабами експеримент – мільйони дітей по всьому світу відразу перейшли на цифровий формат навчання.

Які проблеми в цій сфері виявила пандемія, як їх вирішувати, чи повернуться країни до традиційної освіти, в чому полягають переваги та недоліки онлайн-навчання? Про це розповівОлександр Молчанов – експерт Інституту ЮНЕСКО з інформаційних технологій в освіті.

Чи готові діти до самостійної роботи?

Експерт: У нас і діти, і дорослі не вміють самостійно навчатися, тобто вони не вміють встановлювати собі цілі, вони не вміють самі відслідковувати власне просування по освітньому маршруту. Це одна з найбільших проблем. Коли трапилася пандемія і діти перейшли на дистанційний режим роботи, від них було потрібно самостійно приймати рішення: о котрій годині потрібно встати, щоб вчасно приступити до виконання домашнього завдання, що потрібно зробити, чи потрібно виконувати домашнє завдання, якщо ніхто не перевіряє. Таких проблем була надзвичайна кількість.

Технічні питання онлайн навчання

З іншого боку, було виявлено технічні проблеми, перш за все завантаженість каналів зв'язку. Всі університети, всі школи починали заняття в один і той же час, природно, каналів зв'язку у провайдерів не вистачало, що позначалося на якості «картинки».

Якщо з гуманітарними дисциплінами ще більш-менш добре – можна вимкнути камери, і викладач може розповісти все, що хотів розповісти, то в більшості шкільних дисциплін, в більшості інженерних дисциплін, точних наук – там, де використовуються формули і від написання малесенького ступеня залежить взагалі сенс всього заняття - виявилося, що це велика проблема.

Наступна проблема – це ступінь довіри до цифрових технологій. Це такі більш філософські проблеми. Люди бояться відкриватися цифровим технологіям, бояться використовувати той же Zoom або якісь інші цифрові платформи. Їм здається, що хтось буде підглядати, підслуховувати, і обов'язково хтось щось повинен вкрасти. Хоча, в принципі, що можна вкрасти на звичайних заняттях, ну, крім знань, які і хотілося б, щоб потрапляли в голови учнів.

Ще експерти називали ряд інших проблем, зокрема забезпеченість пристроями. Далеко не у всіх є комп'ютери, далеко не у всіх є хороші планшети, на яких можна дивитися якісно онлайн-курси і заходити на різні платформи. Швидко ця проблема не може бути вирішена, тому що хороший комп'ютер коштує досить дорого.

Одночасно зі школярами на віддалену роботу виходили батьки. Тому кількість комп'ютерів в родині повинно було дорівнювати кількості осіб, що проживають на одній площі. А це дуже великі незаплановані витрати для сім’ї, і далеко не у всіх вийшло створити технічні умови.

Методика онлайн-навчання

Можна виділити ще один окремий блок проблем. Це методика дистанційного навчання. Це – проблема вже педагогічного плану: як за допомогою дистанційних технологій найкраще викладати той чи інший предмет. На жаль, розроблених та впроваджених методик не було. І всі останні роки я, як експерт Інституту інформаційних технологій в освіті ЮНЕСКО, проводив дуже багато семінарів, виступав на різних конференціях.

Ми обговорювали цю тему дистанційного навчання і різних цифрових технологій в навчальному процесі. Але, на жаль, розмови розмовами, а масова пандемія, коли практично всі вчителі повинні були вміти вже користуватися цими технологіями, виявила, що не всі можуть, не всі вміють, і в результаті вийшло, що більша частина навчалася в процесі переходу на дистанційний формат роботи.

Кореспондент: Ви спочатку відзначили, що діти повинні самостійно контролювати, коли вони прокинуться, і чи виконають вони завдання, якщо ніхто його не перевіряє. Але на свідомість дітей не завжди доводиться розраховувати. Як же здійснювати контроль на тому рівні, як в школі?

Експерт: Те, що відбувалося в процесі пандемії, це була проста трансляція офлайнових методів роботи, традиційних методів роботи, в дистанційний формат. Це – в принципі неправильний підхід до цифровізації освіти: не можуть бути однаково ефективними звичайні традиційні заняття, коли викладач виходить до дошки, коли всі діти відволіклися від домашньої атмосфери, вони поки дійшли до школи, вони переключилися на зовсім інший процес, у них там є однокласники, є соціальне середовище. Вони перед однокласниками, один перед одним хочуть виглядати краще. Тому у них є вже якесь навчальне середовище, мотивуюче середовище, яке призводить до більш інтенсивного, глибшого вивчення предмету.

Як змусити дитину навчатися

У ситуації з дистанційним навчанням що відбувається? Дитина перебуває вдома, в комфортній для неї атмосфері, але в середовищі, в якому зазвичай вона відпочиває та грається. Вона бере в руки гаджет, смартфон або ноутбук, з яким, традиційно, знову ж розважається. І цей інструмент потрібно використовувати для абсолютно нового виду діяльності. Тут поруч знаходяться її батьки, їжа, чай і все інше. У цій домашній атмосфері, в її захищеному світі дитина повинна почати займатися з такою ж інтенсивністю, як вона займалась у школі. Не може такого бути ніколи! Просто не може. Це – інший формат роботи.

Переваги дистанційного навчання

Експерти, спираючись на досвід більш ніж двадцятирічної історії дистанційного навчання, відзначають, що привабливість дистанційного навчання в індивідуальних траєкторіях, в індивідуальному темпі роботи: одній дитині комфортно прокинутися о 8 годині ранку, випити чай і зайнятися, наприклад, математикою або історією. Для іншого це некомфортний режим, він хоче поспати трохи довше і почати займатися о 12 або навіть пізніше. Хтось хоче пройти математику за один день – ось такий у нього склад характеру, він хоче зануритися в матеріал.

На жаль, той формат роботи, який був вироблений під час пандемії, він не дав таку можливість дітям. А це саме ті основи, які повинні були бути враховані.

З іншого боку, теж дуже цікава ситуація, яку я спостерігав. У мене троє школярів було перед очима, різного віку. Виявилося, що для них навіть сам ефект дзвінка, коли дитина приходить до школи, дзвенить дзвінок – це сигнал до початку серйозної посиленої роботи. Деякі експерти відзначали, що значна частина дітей насправді вчитися не хоче. І те середовище, яке створюється в школі, мотивує ось таких дітей до отримання знань.

А вдома дитині потрібно навчитися робити зусилля над собою, змушувати себе дивитися навчальний відеоролик, дивитися виступ викладача, обов'язково вникати у зміст. Розуміти, що з моменту, коли вона закриє програму або вийде з Zoom, у неї повинна початися практична робота. Дитинна повинна відкрити зошит і почати там щось робити самостійно. Насправді це важка праця, і до цієї праці дітвора виявилася просто не готова. Виявилося, що вдома-то нікому і допомогти з вибудовуванням робочого графіка.

Велика частина батьків не має педагогічних навичок, не вміє підбирати слова для того, щоб мотивувати дитину на освітню діяльність. Багато є хороших батьків, багато з них є хорошими друзями для своїх дітей. Але товариш і хороший батько або мати ніколи не замінять вчителя, який знає, як це повинно бути зроблено, які психологічні прийоми треба застосовувати, як мотивувати дитину, а як можна словом, навпаки, відштовхнути дитину від досягнення мети. Я думаю, що на педагогічні університети накладається досить великий обсяг роботи для того, щоб проаналізувати все, що відбувалося в період пандемії і переглянути багато підходів до педагогічної науки.

Кореспондент: Як ви вважаєте, чи повернуться діти за парти, або все-таки якийсь сегмент навчання відбуватиметься онлайн?

Експерт: По-перше, діти вже повернулися за парти, багато з великою радістю повернулися до шкіл. Минулий рік виявився дуже важким для них – цілу четверть вони в школу не ходили і не спілкувалися зі своїми однолітками, а для них це соціальне середовище.

Вони в школу однозначно ходити будуть. Багато експертів відзначали, що школи як центри додаткової освіти, як центри соціалізації дітей, як центри комунікації повинні зберегтися.

Питання в тому, що напевно велика частина викладачів буде використовувати цифрові інструменти, ну, наприклад, для проведення батьківських зборів. Немає необхідності відволікати всіх батьків, можна провести збори дистанційно. Вся організаційна робота взагалі може проводитися дистанційно. Це – по-перше.

По-друге, вчителі нарешті знайшли час і можливість вивчити можливості різних освітніх цифрових проектів, і побачити, як можуть застосовуватися ті чи інші інструменти і які з них є ефективними.

Для вчителя це – найважливіше завдання: підібрати інструмент, за допомогою якого можна легко пояснити дитині матеріал і вибудувати з ним комунікацію в більш доступній формі. Безумовно, соціальні мережі, різні чати, тепер дуже щільно увійшли в життя, в комунікацію, в тому числі і вчителів між собою. Тому говорити про те, що ми повернемося до традиційного освіти, яка була, скажімо, на початок минулого року – ні, не повернемося.

Повернення до минулого не буде

Традиційна освіта стає іншою. Цифрові інструменти в ній прописалися серйозно і надовго. Тепер основне питання – правильно виробити методики роботи з цими інструментами, навчити викладачів працювати з цими інструментами, і прибрати соціальну нерівність, коли одні діти можуть мати гаджети найсучасніших моделей, а у інших дітей, на жаль, такої можливості немає.

Ну, і чекає досить серйозна робота з каналами зв'язку, з провайдерами, для того, щоб в кожній школі, в кожному регіоні був досить стійкий інтернет і була можливість вивчати предмет не лише в оффлайн-форматі, в будівлі школи, але і в дистанційному форматі.

Юридичний відділ ЦК Профспілки

Недосконалу Формулу розподілу освітньої субвенції необхідно змінювати


ЦК Профспілки звернувся до Міністерства освіти і науки України з приводу необхідності зміни формульного розподілу освітньої субвенції між бюджетами ОТГ, передбаченої у проекті Державного бюджету України на 2021 рік, обсяги якої закладено у сумі 102,5 млрд. гривень проти цьогорічних 79,1 млрд. гривень.

Вобсягах субвенції на наступний рік враховано видатки на підвищення посадових окладів працівників бюджетної сфери, зокрема й освіти, у зв’язку з підвищенням розміру посадового окладу працівника 1 тарифного розряду ЄТС з січня 2021 року на 20% та з 1 липня на 8,4%.

Однаканаліз показників, застосованих для розподілу обсягів освітньої субвенції між місцевими бюджетами, передбачених вДодатку (матеріали до статті 38 БКУ) 14.09.2020та викладені у файлі «Матеріали до статті 38\п.п ґ п.1 – 2311190_Osvita 2021» до законопроекту про Державний бюджет на 2021 рік № 4000,засвідчує про її нерівномірний розподіл.

В цілому освітня субвенція закладена на розрахункових 211,7 тис. класів при їх фактичній кількості 206,3 тис. одиниць. У цілому у всіх 1463 бюджетах ОТГ освітню субвенцію розподілено на 5,5 тис. класів більше, ніж їх фактично створено.

У окремих бюджетах ОТГ обсяги субвенції закладено на 10,2 тис. класів більше ніж їх фактично є. Але в інших – її не недостатньо на фінансування 4,7 тис. класів.

Такі відхилення спричинені розрахунковим показником наповнюваності класів, що відмінний від фактичної, застосуванням таких – як чисельність населення, в тому числі сільського, площа території відповідної ОТГ, щільність учнів на 1 кв. км площі адміністративно-територіальної одиниці, що передбачені Формулою розподілу освітньої субвенції між місцевими бюджетами. Ці показники не відповідають тим, що необхідні для визначення фонду оплати праці вчителів та інших педпрацівників відповідних закладів загальної середньої освіти.

Профспілкою вже неодноразово наголошувалося, щопоказники формули розподілу освітньої субвенції між місцевими бюджетами мають забезпечити максимальне наближення її обсягів до фактичної потреби у видатках на оплату праці педагогічних працівників кожної школи. Це можливо шляхом застосування даних зведеної у відповідній ОТГ тарифікації педагогічних працівників, де враховується фактична кількість учнів та мережа класів, з урахуванням їх поділу на групи, кількість ставок вчителів на 1 клас, розрахована залежно від навчальних планів, розмір заробітної плати вчителів та інших педагогічних працівників, що визначається на підставі нормативних актів. Обчислений на цій основі фонд оплати праці педпрацівників має бути відкоригований на мережу класів, що випускаються та набираються у відповідному фінансовому році.

Таким чином може бути досягнуто справедливого розподілу затверджених у Державному бюджеті України обсягів освітньої субвенції між місцевими бюджетами відповідно до чисельності педагогічних працівників у кожному закладі загальної середньої освіти.

IX Пленум ЦК Профспілки: підготовка до з’їзду в нових умовах

/Files/images/pk/сайт.jpg

3 листопада 2020 року у в режимі відеоконференції відбувся IX Пленум ЦК Профспілки працівників освіти і науки України.

На порядок денний були винесені питання, що стосувалися внутрішньоспілкової роботи, підсумків звітно-виборної кампанії в організаційних ланках Профспілки, скликання чергового з’їзду Профспілки та підготовку до нього.

Відкриваючи роботу пленуму Голова Профспілки Георгій Труханов націлив колег на злагоджену роботу в сучасних умовах та віднаходження оптимальних шляхів для подальшої праці.

«Змінюється законодавство, пандемія змінює умови роботи виборних органів організації, але незмінним залишаються цілі Профспілки щодо відстоювання прав та гарантій освітян країни», – підкреслив Георгій Труханов.

З організаційних питань пленуму доповіла заступник Голови Любов Гарбаренко. Вона наголосила, що на різних засіданнях неодноразово підіймалося питання щодо шляхів реорганізації організаційної структури Профспілки в умовах реформування місцевого самоврядування, тому за результатами узагальнених пропозицій уже сформовано можливі варіанти майбутньої структури Профспілки. І, після прийняття законодавчих норм, обласні організації зможуть вибрати для себе прийнятні форми реорганізації структури Профспілки відповідно до змін у законодавстві України та способи координації діяльності організацій.

На пленумі було затверджено зміни у складі Центрального комітету Профспілки у зв’язку з проведенням звітів і виборів у обласних організаціях, продовжено повноваження Центрального комітету Профспілки, Голови Профспілки, заступників Голови Профспілки, Мандатної, Статутної, Контрольно-ревізійної комісій, визначено попередню дату проведення З’їзду Профспілки працівників освіти і науки України – 17 грудня 2020 року.

Загалом учасники заходу ґрунтовно обговорили усі питання порядку денного й прийняли відповідні рішення з кожного питання.

МОЗ просить не збирати зайвий раз працівників офлайн

У Міністерстві охорони здоров’я нагадали про прості правила особистої інфекційної безпеки.Серед них – менше робочих зібрань офлайн. Роботодавці мають організувати роботу у віддаленому режимі, якщо є така можливість.

«Не потрібно зайвий раз збирати людей. Не потрібно зайвий раз організовувати зустрічі, наради, зібрання в офлайн-режимі, тобто в живому форматі», - нагадала під час брифінгу 19 жовтня заступниця очільника МОЗ Ірина Микичак.

Ірина Микичак зазначила, щокожен роботодавець і керівник підприємства має організовувати роботу своїх працівників в такий спосіб, щоб всі ті, хто можуть працювати у віддаленому доступі, працювали дистанційно.

«Всі приміщення, коли проводяться будь-які зібрання, потрібно провітрювати і намагатися проводити з дотриманням дистанції та усіх вимог, які стосуються наших карантинних обмежень. І категорично припинити перебування на святкуваннях, концертах, весіллях тощо», – додала заступниця.

У МОЗ також нагадали, що потрібно:

 • ретельно і часто мити руки;
 • дотримуватися дистанції у 1,5 м;
 • носити маски усюди, де є більша кількість людей, ніж 2-3. Насамперед, це стосується закритих приміщень;
 • максимально уникати перебування у тих приміщеннях, де є скупчення людей;
 • уникати громадського транспорту, максимально ходити пішки;
 • якщо у вас будь-який із симптомів (кашель, нежить, гарячка, нудота, головний біль, слабкість, розлади кишково-шлункового тракту, втрата смаку чи нюху), вам необхідно залишатися вдома і обов’язково подзвонити до свого сімейного лікаря.

Профспілка висловлює протест проти ревізії зарплат освітян у бік зниження

Як стало відомо,Міністерством освіти і науки України в порушення норм законодавства щодо соціального діалогу, кулуарно, без погодження з освітянською громадськістю розроблено проект концепції реформування оплати праці педагогічних і науково-педагогічних працівників з пропозиціями ревізуватинорми Законів України «Про освіту» та «Про повну загальну середню освіту» й скасування низки постанов Кабінету Міністрів України щодооплати праці педагогічних і науково-педагогічних працівників, які було озвучено під час засідання Комітету з питань освіти, науки та інновацій Верховної Ради України 2 вересня цього року.

Профспілка спрямували листи до Комітету з питань освіти, науки та інновацій Верховної Ради України таМіністерства освіти і науки України,у якихзаявляє про неприпустимість внесення зміндо Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про освіту»щодо встановлення посадового окладу педагогічного працівника найнижчої кваліфікації на рівні 4 прожиткових мінімумів лише за умови фінансової спроможності.

Відповідно до статті 78 закону «Про освіту»фінансування галузі освіти має бути забезпечено державою на рівні не менше 7% ВВП, а фактичне вираження, так званої, фінансової спроможності, щороку зменшується, і в 2020 році відповідає 5,6 – 5,7%.

Такі пропозиції засвідчують про наміри згортання законодавчо встановленої зарплатної гарантії педагогічним і науково-педагогічним працівникам, зазначеної в частині 2 статті 61 закону «Про освіту», а саме відповідності мінімального посадового окладу педагогічного працівника розміру 3 мінімальних заробітних плат, а науково-педагогічного працівника – на 25% вище.

Реформування оплати праці педагогічних і науково-педагогічних працівників у 2021 році шляхом скасування постанов Кабінету Міністрів України від 22.01.2018 № 22 про підвищення посадових окладів та ставок заробітної плати педагогічних працівників на 10% та від 23.01.2019 № 36 – посадових окладів науково-педагогічних працівників на 11%, особливо в сучасних умовах всесвітньої пандемії, є неприпустимим, бо це є зниженням рівня заробітної плати.

Такими ж невиваженими Профспілка визнає наміри міністерства запровадити виплату надбавки за престижність педагогічної праці вчителям, викладачам та іншим педагогам в розмірі 15% посадового окладу (ставки заробітної плати) замість її виплати у сьогоднішніх максимальних розмірах 30%,передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 23.03.2011 № 373.

Профспілка висловлює протест проти ревізії статті 24 закону «Про повну загальну середню освіту» з намірами скасувати всі підвищення та доплати вчителям та іншим педагогічним працівникам, окрім класного керівництва, перевірки навчальних робіт учнів та доплат за наукові ступені і вчені звання.

Від таких рішень найбільше постраждають висококваліфіковані педагоги, які мають право на підвищені ставки заробітної плати за педагогічні звання, а також надбавки за почесні звання.

Профспілка вимагає від владних структур недопущення такої реформації оплати праці педагогічних, науково-педагогічних працівників та відкликання міністерством цієї концепції реформування оплати праці.

Профспілка наголошує, що прийняття таких невиважених та негативних рішеньне збігається з намірами та політикою Президента України підвищити рівень матеріального становища усіх громадян, що підтверджено нещодавніми рішеннями про збільшення мінімальної заробітної плати.

З Днем учителя


Кожного року в першу неділю жовтня в Україні відзначають День учителя. Цьогоріч святкування відбуватиметься 4 жовтня.

Вчитель – горде звання, яке за життя несуть тільки самі заслужені і гідні! Так нехай же вчительські нелегкі будні приносять вам тільки радість і будуть плідними. А учні, будуть старанними, якими можна пишатися. А в родині тільки щастя і затишок запанує. Здоров’я, любові, достатку і всіх життєвих благ!


Профспілковий комітет школи

Прожитковий мінімум у цінах серпня

Відповідно до статті 5 Закону України «Про прожитковий мінімум» Міністерство соціальної політики України повідомляє, що фактичний розмір прожиткового мінімуму у цінах серпня 2020 року у розрахунку на місяць на одну особу становив:

· з урахуванням суми податку на доходи фізичних осіб та військового збору – 4 330,86 грн

(без урахування платежів – 3 778,22 грн);

· для дітей віком до 6 років – 3 530,50 грн;

· для дітей віком від 6 до 18 років – 4 330,93 грн;

· для працездатних осіб з урахуванням суми обов’язкових платежів відповідно до чинного законодавства – 4 886,27 грн (без урахування платежів – 3 933,45 грн);

· для осіб, які втратили працездатність – 3 181,91 гривень.

Таким чином, законодавчо встановлений на серпень 2020 року (2118 грн) прожитковий мінімум занижено у 2 рази порівняно з його фактичним розміром або на 2 213 грн, а для працездатної особи (2 197 грн) – у 2,2 рази або на 2 689 гривень.

Рекомендації МОЗ щодо організації освітнього процесу з 1 вересня

ЗатвердженоТимчасові рекомендації щодо організації протиепідемічних заходів у закладах освіти в період карантину в зв’язку поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)(постанова № 42 від 30.07.2020 р. заступника Міністра охорони здоров’я – Головного державного санітарного лікаря).

Рекомендації розроблено для закладів позашкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти.

Вхід до закладу освіти буде можливий лише у захисній масці або респіраторі.У період карантину до закладу не допускатимуть батьків або супроводжуючих осіб – крім тих, які супроводжують осіб з інвалідністю.

На заняттях захисні маски або респіратори можна не використовувати. Водночас під час пересування приміщеннями закладу носіння масок є обов’язковим.

Перед заняттями педагоги опитуватимуть учнів/студентів щодо їхнього самопочуття. Тих, у кого буде виявлено симптоми гострих респіраторних захворювань, оперативно направлятимуть до медпрацівника для огляду.

Персоналу проводитимуть обов’язкову термометрію і не допускатимуть до закладу з температурою понад 37,2 С. Водночас для учнів та студентів температурний скринінг не буде обов’язковим.

Рекомендовано обмежити проведення масових заходів (нарад, зборів тощо) в закритих приміщеннях. У закладі також необхідно буде запобігати утворенню скупчень учнів/студентів та мінімізувати їхні пересування між кабінетами і аудиторіями.

На період карантину заклади повинні забезпечити наступні умови безпеки:

 • місця для обробки рук антисептиками на вході до всіх приміщень;
 • збір використаних масок і рукавичок в окремі контейнери;
 • підготовлені санітарні кімнати: рідке мило, паперові рушники або електросушарки для рук;
 • обладнані медпункти: безконтактні термометри, дезінфектори, засоби індивідуального захисту;
 • розмітка на підлозі для утримання дистанції та організованого руху коридорами;
 • провітрювання приміщень не менше 10 хвилин після кожного заняття, очищення і дезінфекція поверхонь – дверних ручок, столів, місць для сидіння, перил тощо – після проведення занять у кінці робочого дня.

Не дозволяється харчування за типом «шведського столу» та з самообслуговуванням.

Заклад також повинен мати графік харчування учнів/студентів. Відстань між столами має бути не менш як 1,5 м, а за одним столом має бути не більш ніж 4-х осіб.

/Files/images/pk/CTUJLYZ.png


Підвищено державні соціальні стандарти та гарантії

/Files/images/pk/!! САЙТ.jpg

1 липня 2020 року Уряд винайшов ресурс для підвищення мінімальної заробітної плати вже з 1 вересня ц.р. та спланував графік такого підвищення.

Передбачається, що підвищення мінімальної заробітної плати відбудеться:

 • з 1 вересня – до 5 000 грн;
 • з 1 січня 2021 року – до 6 000 грн, тобто майже на 20%;
 • з 1 липня 2021 року – 6 500 гривень.

Сьогоднішні рішення є важливими тому, що підвищення мінімальної заробітної плати – це:

– підвищення рівня життя, в першу чергу, працюючих людей, які отримують найменші доходи;

– боротьба з бідністю,

– боротьба з нерівністю за статками у суспільстві;

– детінізація «зарплат у конвертах».

Додаткові надходження до Пенсійного фонду України від підвищення мінімальної заробітної плати лише до кінця цього року можуть скласти майже 1 мільярд гривень.

Міністр соціальної політики Марина Лазебна повідомила, що з 1 липня відбулося підвищення прожиткового мінімуму на 4,5%, відповідно збільшились розміри державних соціальних гарантій та допомог згідно з Законом України «Про Державний бюджет України на 2020 рік».

За словами Міністра, відбулося збільшення пенсій: у зв’язку зі зміною прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, від сьогодні зростають мінімальні пенсії з 1638 до 1712 гривень, а також надбавки та підвищення до пенсій, які залежать від прожиткового мінімуму. Цього року планується ще одне таке підвищення, зокрема, мінімальний розмір пенсії з 1 грудня 2020 року становитиме 1769 гривень. Для непрацюючих пенсіонерів зросли мінімальна пенсія за віком, доплати за понаднормовий стаж.

Міністр зазначила, що незалежно від того, працює особа чи ні, збільшився розмір встановлених до пенсії надбавок, підвищень, пенсій за особливі заслуги перед Україною, інших доплат, які базуються на величині прожиткового мінімуму, зокрема, для таких категорій: шахтарів, осіб з інвалідністю внаслідок Чорнобильської катастрофи, осіб з інвалідністю внаслідок війни та учасників бойових дій, у тому числі, постраждалих учасників Революції Гідності.

Також з 1 липня 2020 року збільшено рівень забезпечення для дітей, які виховуються у малозабезпечених сім’ях, з 85% до 130% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Наразі опрацьовуються шляхи підвищення розміру прожиткового мінімуму з одночасним реформуванням системи соціальних виплат і допомог та оптимізацією видатків на забезпечення їх виплати.

За матеріалами сайту –Мінсоцполітики

«Післякарантинне» повернення до звичайного формату роботи: правові аспекти

З 11 травня 2010 року набула чинності постанова Кабінету Міністрів України від 4.05.20 р. № 343, відповідно до якої загальнонаціональний карантин в Україні продовжено до 22 травня, а від 22 травня – введено адаптивний карантин.

За умови зниження кількості хворих на COVID-19 є надія на повернення до звичного життя, у тому числі і трудового.

З послабленням карантину країна дещо оживає, повертається до роботи, і вже доводиться з’ясовувати питання, пов’язані з виходом із того чи іншого режиму роботи, а саме запровадження дистанційної (надомної) роботи, гнучкого графіку роботи, неповного робочого часу, простою чи надання неоплачуваних відпусток працівникам, які були запроваджені у зв’язку з карантином.

Фахівці Департаменту правового захисту апарату ФПУ розглянули порядок виходу із запроваджених режимів роботи.

/Files/images/pk/САЙТ.jpg

Дистанційна (надомна) робота

Термін «дистанційна робота» з’явився у Кодексі законів про працю України (надалі –КЗпП) нещодавно, а саме з внесення змін до КЗпП Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-2019)» від 30.03.2020 № 540-IX (надалі – Закон про запобігання коронавірусу). Раніше це питання було врегульовано Положенням про умови праці надомників, затвердженого постановою Держкомпраці СРСР, ВЦРПС від 29.09.81 р. №275/17-99.

Отже, дистанційна робота може бути запроваджена як безстроково, так і на певний період за письмовою заявою працівника.

Розглянемо ситуацію, коли дистанційна робота в післякарантинний період є недоцільною.

Якщо дистанційна робота запроваджувалася на період карантину з таким формулюванням у наказі: «Запровадити для працівників підприємства з 19.03.2020 р. дистанційну роботу на період карантину», то варто видати наказ про поновлення звичайного режиму роботи, адже немає кінцевої дати закінчення події.

Оскільки дистанційна робота запроваджувалася за заявою працівника, припинення такого режиму має відбуватися на підставі заяви працівника.

Гнучкий режим робочого часу

Поняття гнучкого режиму робочого часу (далі – ГРРЧ) у КЗпП з’явилося з набуттям чинності Закону про запобігання коронавірусу, а до цього часу керувалися Методичними рекомендаціями щодо встановлення гнучкого режиму робочого часу, затвердженими наказом Мінпраці та соцполітики від 4.10.06 р. № 359.

Так, відповідно до ст. 60 КЗпП за погодженням між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом для працівника може встановлюватися ГРРЧ на визначений строк або безстроково як при прийнятті на роботу, так і згодом.

Отже, якщо ГРРЧ було встановлено на визначений строк (до конкретної дати) або з формулюванням «на період карантину», процедура припинення такого режиму буде такою самою, як і дистанційної роботи.

Неповний робочий час

Неповний робочий час встановлюється або з ініціативи власника та за згодою працівника, або. на прохання працівника,

У першому випадку це є зміною істотних умов праці та відповідно до ч. 3 ст. 32 КЗпП про зміну істотних умов праці роботодавець повинен видати наказ про внесення змін в організацію виробництва і праці. У наказі обґрунтовуєте причини змін (ч. 3 ст. 32 КЗпП). Немає змін — установлювати або скасовувати неповний робочий час не можна. Роботодавець має довести, що такі зміни відбулися (лист Мінсоцполітики № 195/13/1334).За 2 місяці до запровадження неповного робочого часу попереджаєте про зміни працівників під підпис. Повідомлення складають у довільній формі.

Отримати від кожного працівника письмову заяву, що він згоден працювати за новими правилами або, навпаки, відмовляється їх приймати. Видати накази про переведення на неповний робочий час на кожного працівника. Зробити нові інструкції й правила трудового розпорядку та інші документи, у яких відображені нові умови, і ознайомити з ними працівників.

Працівник відмовляється приймати нові умови – тоді його звільняють за п. 6 ст. 36 КЗпП із вихідною допомогою у розмірі середнього заробітка.

Привертаємо увагу, що зміни до трудового законодавства щодо умови встановлення неповного робочого часу не вносилися.

Розглянемо, випадок коли неповний робочий час установлюється роботодавцем саме з ініціативи працівника (тобто на підставі його заяви).

Якщо ініціатором переведення працівника на неповний робочий час є сам працівник, то це інший випадок, який регулюється ст. 56 КЗпП. У заяві та у наказі слід вказати про встановлення неповного робочого часу (дня або тижня) із зазначенням режиму роботи, наприклад: 4 і 6 годин на день відповідно, з 9 до 13 (16) години. Оплата праці у цьому випадку здійснюється відповідно відпрацьованому часу, про що також зазначають у наказі.

Оскільки ініціатором такого переведення є працівник (що підтверджує заява), попереджати його про зміну істотних умов праці за 2 місяці не потрібно. Він ознайомлюється під підпис із наказом і починає працювати за новим графіком з дати, яка зазначена у цьому наказі.

Якщо неповний робочий час установлюється безстроково, то при бажанні працівника перейти на звичайний режим роботи, він повинен написати заяву, зазначивши: «прошу скасувати установлений мені режим неповного робочого часу…». Роботодавець видає наказ (розпорядження) про переведення працівника на звичайний режим роботи та про скасування неповного робочого часу.

Якщо неповний робочий час установлювався на якийсь строк («з»… «до»…), то для переведення на звичайний режим роботи писати працівникові додаткову заяву, а керівнику – видавати окремий розпорядчий документ не потрібно.

Простій

Простій буває як з вини працівника (який не оплачується), так і не з вини останнього.

Отже, розглянемо випадок, коли простій запроваджено не з вини працівника.

Час простою не з вини працівника, в тому числі на період оголошення карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, оплачується з розрахунку не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові розряду (окладу). який оплачується згідно зі частиною першою ст. 113 КЗпП.

Якщо на підприємстві чи в окремому структурному підрозділі на період карантину було запроваджено простій, то його припинення здійснюватиметься наступним чином:

– якщо простій запроваджувався на конкретний строк, то в наказі має бути зазначено період простою, наприклад: «установити простій на підприємстві з 18.03.20 р. до 22.05.20 р.». У такому разі працівники приступають до роботи за графіком роботи, визначеним у правилах внутрішнього трудового розпорядку одразу після зазначеної дати. Видавати окремий розпорядчий документ не потрібно, адже вони вже ознайомлювалися з наказом про запровадження простою.

– якщо простій запроваджено без конкретної дати і в наказі не зазначена дата припинення простою, у зв’язку з невизначеністю дати закінчення карантину. У такому разі потрібно буде видати наказ про припинення простою на підприємстві або в окремому структурному підрозділі.

Привертаємо увагу, що у законодавстві відсутня норма щодо конкретного часу відновлення роботи підприємства після простою. Тому це можна зробити як за тиждень, так і за день.

У зв’язку з чим, у наказі «Про припинення простою, установленого на час карантину» повинна міститися інформація з зазначенням конкретної дати припинення простою та зазначенням з якої дати встановлюється звичайний режим роботи.

Якщо працівників на період простою переводили на іншу роботу, то додатково оформлювати повернення їх на роботу за договором не потрібно. Оскільки тимчасове переведення оформлюється наказом, в якому зазначається нове місце роботи, строк, на який переводять працівника, тощо.

Привертаємо увагу, що тимчасове переведення можливе лише за згодою працівника з урахуванням спеціальності та кваліфікації. Переводити працівників на іншу роботу на тому самому підприємстві можна на весь час простою, а на інше підприємство, розташоване в тій самій місцевості, – на строк до одного місяця.

Відпустка без збереження заробітної плати

Нагадаємо, що відпустка без збереження заробітної плати може надаватися лише на підставі заяви працівника. Змін до законодавства, які б припускали інше, не було. Змінено лише деякі умови такої відпустки: у разі встановлення карантину строк перебування у відпустці без збереження зарплати на період карантину не входить до загальної тривалості (15 календарних днів на рік).

Відпустки без збереження зарплати надаються за наказом на підставі заяви працівника.

Якщо у наказі про надання відпустки було зазначено «на період карантину», без наведення конкретних термінів, то в такому випадку радимо видати наказ про призначення відповідального, який повідомить працівників про відновлення роботи. Заява про закінчення відпустки без збереження зарплати не потрібна.

У наказі про надання відпустки зазначено «на період карантину», але працівники зобов’язувалися відстежувати час закінчення карантину самостійно. Наказ видавати не треба, адже обов’язок щодо відновлення робочого процесу покладено на працівників.

Відпустка за наказом надавалася спочатку до 3 квітня чи до 24 квітня, а потім її було продовжено до 11 травня. В такому випадку, наказ щодо виходу з відпустки видавати не треба, адже в наказі про її надання було зазначено конкретні строки.

Звертаємо увагу, що за загальним правилом, наказ про закінчення відпустки не видається, але у ситуації з чисельним продовженням урядом дати виходу з карантину і можливого перенесення цієї дати, його можна видати для уникнення можливих непорозумінь роботодавців із працівниками.

За матеріалами – Департаменту правового захисту апарату ФПУ

Відпустки освітянам

Керівним працівникам навчальних закладів та установ освіти, навчальних (педагогічних) частин (підрозділів) інших установ і закладів, педагогічним, науково-педагогічним працівникам та науковим працівникам надається щорічна основна відпустка тривалістю до 56 календарних днів у порядку, затверджуваному Кабінетом Міністрів України.
Особам з інвалідністю I і II груп надається щорічна основна відпустка тривалістю 30 календарних днів, а особам з інвалідністю III групи – 26 календарних днів.

Сьогодні, 29 травня 2020 року, у більшості шкіл нашої країни відбувся останній дзвоник. Цьогоріч, він, і як і закінчення навчального року, пройшов не у звичному форматі святкування, а в режимі онлайн

/Files/images/останній дзвоник.jpg


Щиро вітаємо усіх учасників навчального процесу із святом останнього дзвоника та успішним закінченням ще одного непростого шкільного року!
Для школярів сьогоднішній дзвінок – це старт літніх канікул. Тож бажаємо учням добре і змістовно відпочити, набратися незабутніх вражень та сил перед початком нового етапу на­вчання. Впевнені, що, повернувшись восени за шкільні парти, вам буде про що розповісти друзям та вчителям.
Випускникам бажаємо успішно скласти ЗНО і вступити до омріяних закладів вищої освіти!
Шановні вчителі, дякуємо вам за вашу самовіддану працю, постійну самоосвіту, невтомний творчий пошук, за турботу і знання, які ви віддавали своїм вихованцям.
Бажаємо усім нових успіхів, життєвих сил і натхнення!

Постанову уряду про подовження карантину до 22 червня – опубліковано

/Files/images/pk/САЙТ.jpeg

Кабінет Міністрів України опублікував постанову від 20 червня 2020 року № 392 «Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та етапів послаблення протиепідемічних заходів», якою подовжено карантин з поетапним послабленням у період з 22 травня до 22 червня.

На території регіонів із сприятливою епідемічною ситуацією з 22 травня запроваджується послаблення протиепідемічних заходів.

Послаблення протиепідемічних заходів здійснюється на території регіонів, які одночасно відповідають таким ознакам:

інцидентність (загальна кількість нових випадків COVID-19 за останні сім днів на 100 тис. населення) становить менше ніж 12 осіб на 100 тисяч населення;

завантаженість ліжок у закладах охорони здоров’я, визначених для госпіталізації пацієнтів з підтвердженим випадком COVID-19, становить менш як 50 відсотків;

середня кількість тестувань методом полімеразної ланцюгової реакції та імуноферментного аналізу становить більше ніж 12 на 100 тисяч населення протягом останніх семи днів.

У регіонах, в яких здійснюється послаблення протиепідемічних заходів, дозволяється:

з 22 травня:

– проведення спортивних заходів без глядачів, в яких беруть участь не більше ніж 50 осіб. Спортивні заходи, в яких беруть участь понад 50 осіб, можуть проводиться за погодженням із Міністерством охорони здоров’я за результатами оцінки епідемічних ризиків;

– проведення релігійних заходів за умови перебування не більше однієї особи на 10 кв. метрах площі будівлі, де проводиться релігійний захід;

– діяльність готелів (крім функціонування ресторанів у готелях);

– регулярні та нерегулярні пасажирські перевезення автомобільним транспортом у міському, приміському, міжміському внутрішньообласному та міжнародному сполученні за умови перевезення пасажирів у межах кількості місць для сидіння, передбаченої технічною характеристикою транспортного засобу або визначеної в реєстраційних документах на цей транспортний засіб;

з 25 травня:

– перевезення пасажирів метрополітенами за умови забезпечення перевізником контролю за використанням засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, у тому числі виготовлених самостійно;

– відвідування закладів дошкільної освіти;

з 1 червня:

– робота закладів фізичної культури і спорту, спортивних залів, фітнес-центрів (крім проведення групових занять з кількістю учасників більше ніж 10 осіб);

– відвідування занять в групах не більше ніж 10 осіб в закладах освіти, проведення професійно-практичної підготовки та державної кваліфікаційної атестації в закладах професійної (професійно-технічної) освіти, підготовчих заходів до практичної підготовки на виробництві, лабораторних робіт та тренажерних занять, атестації здобувачів вищої освіти та відповідних підготовчих заходів, отримання документів про професійну (професійно-технічну) та вищу освіту, участь в освітньому процесі, пов’язаному з освітою дорослих, у публічному захисті наукових досягнень у формі дисертацій та відповідних підготовчих заходах;

– перевезення пасажирів залізничним транспортом в усіх видах внутрішнього сполучення (приміському, міському, регіональному та дальньому) між регіонами в межах кількості місць для сидіння, передбачених технічною характеристикою транспортного засобу або визначеної в реєстраційних документах на цей транспортний засіб.

У разі здійснення перевезення до регіону, в якому не застосовується послаблення протиепідемічних заходів, дозволяється перевезення в межах 50 відсотків кількості місць для сидіння, передбаченої технічною характеристикою транспортного засобу або визначеної в реєстраційних документах на цей транспортний засіб, за умови розсадки пасажирів з вільним місцем поруч, спереду, позаду;

міжобласні пасажирські перевезення автомобільним транспортом між регіонами в межах кількості місць для сидіння, передбаченої технічною характеристикою транспортного засобу або визначеної в реєстраційних документах на цей транспортний засіб.

У разі здійснення перевезення до регіону, в якому не застосовується послаблення протиепідемічних заходів, дозволяється перевезення в межах 50 відсотків кількості місць для сидіння, передбаченої технічною характеристикою транспортного засобу або визначеної в реєстраційних документах на цей транспортний засіб, за умови розсадки пасажирів з вільним місцем поруч, спереду, позаду;

з 10 червня:

– діяльність закладів харчування, зокрема приймання відвідувачів у приміщеннях, за умови дотримання протиепідемічних заходів;

– діяльність закладів культури, зокрема з прийманням відвідувачів за рішенням власника (органу управління), у тому числі культурних заходів, за умови перебування не більше однієї особи на 5 кв. метрах площі приміщення, де проводиться захід;

– діяльність закладів, що надають послуги з розміщення;

з 15 червня прийняття та відправлення повітряних суден, що виконують пасажирські перевезення авіаційним транспортом.

Юридичний відділ ЦК Профспілки

28 квітня – Всесвітній День охорони праці!

/Files/images/pk/ОХОРОНА ПРАЦІ.jpg

Міжнародна організація праці, визнаючи масштабний виклик, пов'язаний з пандемією COVID-19 у світі, змінила девізВсесвітнього Дня охорони праці – 2020.Всесвітній день безпеки та здоров'я на роботі буде присвячений спалахам інфекційних захворювань у світі праці.

Звертаючи особливу увагу до нинішньої пандемії COVID-19 цьогорічні заходи проходитимуть під гаслом –«Зупинимо пандемію: безпека і здоров'я на роботі можуть врятувати життя»(Stop the pandemic: Safety and health at work can save lives).

День безпеки та здоров'я на роботі буде присвячений подоланню спалаху інфекційних захворювань у світі праці, з особливою увагою до пандемії COVID-19.

Його метою є стимулювати національний тристоронній діалог із безпеки і здоров'я на роботі.

МОП використовує цей день для підвищення обізнаності щодо впровадження безпечної практики на робочих місцях і ролі, яку відіграють служби безпеки і здоров'я на роботі. Увагу також буде приділено середньо- і довгостроковій перспективі, включно з відновленням і забезпеченням готовності в подальшому, зокрема інтеграції відповідних заходів у системи та політику управління безпеки праці і охорони здоров'я на національному рівні та рівні підприємств.

/Files/images/pk/ОХОРОНА.jpg

/Files/images/pk/Охорона2.jpg

Прем’єр-міністр представив поетапний план зняття обмежень

Вихід з карантину буде складатися з 5 етапів, перший з яких має розпочатися з 11 травня. Про це заявив Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.

Він зазначив, що, базуючись на цифрах і розрахунках Національної академії наук України, Кабінет Міністрів має підстави говорити про те, що зростання приросту хворих, яке можна назвати наступним піком, очікується з 3 по 8 травня.

«З 11 травня, я сподіваюся, ми розпочнемо перший етап виходу з карантину, коли ми послабимо певні обмеження, починаючи з можливості відвідувати парки, сквери. Дамо дозвіл на роботу магазинів оптової і роздрібної торгівлі непродовольчими товарами тощо», – сказав очільник Уряду.

За його словами, наступний етап виходу з карантину – це той етап, коли почне знижуватися рівень захворюваності і почнуть вивільнятися від хворих медичні заклади.

«Третій, четвертий і п’ятий етапи – це фактично завершення карантину. Крім цього є так звані червоний, помаранчевий, жовтий, зелений рівні – це коли ми зможемо розумними заходами управляти в тих точках, де виникають спалахи. Це окремі території, міста, області, райони», – зазначив Денис Шмигаль.

Він також повідомив, що вже є розуміння того, як поетапно буде запускатися громадський транспорт та з якими обмеженнями Україні доведеться жити.

«Це так звана «економіка недоторканності»: соціальна дистанція, засоби індивідуального захисту і, відповідно, ті обмеження, в яких ми живемо вже сьогодні і будемо змушені жити в цьому році точно, можливо й в наступному», – зазначив Прем’єр-міністр.

За його словами, така модель поведінки має бути сприйнята і використовуватися суспільством у майбутньому.

/Files/images/pk/ЕТАПИ.png

У зв’язку з продовженням карантину до 11 травня - всі заклади освіти працюватимуть з використанням технологій дистанційного навчанн

Міністерство освіти і науки України, опубліковано 22 квітня 2020 року о 18:11

“Карантин продовжено, а це означає, що ми маємо бути готові до завершення навчального року дистанційно. МОН надало роз’яснення для всіх закладів освіти та публікує рекомендації на офіційних ресурсах”, – зазначила т.в.о. Міністра освіти і науки Любомира Мандзій.

МОН вже опублікувалорекомендаціїщодо завершення навчального року та оцінювання. Так, в умовах використання технологій дистанційного навчання педради шкіл мають самостійно визначати особливості організації освітнього процесу і завершення навчального року.

Оформлення свідоцтв про здобуття базової середньої освіти, свідоцтв досягнень, табелів навчальних досягнень учнів має бути завершено не пізніше 15 червня 2020 року. Учням 1-8-х і 10-х класів, які не планують навчатися в іншому закладі освіти, рекомендовано надіслати копії відповідних документів електронною поштою або в інший спосіб, а оригінал документа вручити у вересні 2020-2021 н. р.

У календарно-тематичному плануванні на 2020-2021 навчальний рік Міністерство рекомендує збільшити час на узагальнення та закріплення матеріалу за попередній навчальний рік, а у 2-11-х класах провести вхідне діагностування рівня знань учнів за 2019-2020 н. р.

З метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби COVID-19, у 2019/2020 навчальному році рекомендовано не проводити масові заходи, зокрема – останні дзвоники та випускні вечори.

Інформацію про всі зміни в освітніх процесах, які відбуваються через карантин та відповіді на найбільш поширені запитання можна знайти на спеціальному інфоресурсі – mon-covid19.info.

Нагадаємо, IV етап Всеукраїнських учнівських олімпіад з навчальних предметів, що мав відбутися протягом 2019/2020 навчального року,скасовано

через загальнонаціональний карантин.

Особливості оплати праці педагогічних та інших працівників закладів освіти в умовах карантину

Заробітна плата вчителям, викладачам, які працюють у декількох школах чи інших закладах освіти, а це може бути робота й за сумісництвом, якщо сумарне тижневе навантаження у цих закладах перевищує 18 годин (720 годин на рік), під час оголошеного карантину виплачується у розмірі, визначеному за тарифікацією, незалежно від того, за якими формами організовано роботу цих вчителів, викладачів(на віддаленому доступі, дистанційно, за гнучким графіком тощо).

Відповідно до пункту 68 Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом Міністерства освіти України від 15.04.1993 № 102, місячна заробітна плата педагогічних працівників визначається шляхом множення ставки заробітної плати на їх фактичне навантаження на тиждень і ділення цього добутку на встановлену норму годин на тиждень. Встановлена при тарифікації заробітна плата виплачується щомісячно незалежно від кількості тижнів і робочих днів у різні місяці року.

Згідно з пунктом 77 Інструкції № 102 у випадку, коли в окремі дні (місяці) заняття не проводяться з незалежних від учителя (викладача) причин (епідемії) оплата здійснюється з розрахунку заробітної плати, встановленої при тарифікації, за умови, що вчитель (викладач) виконує іншу організаційно-педагогічну роботу.

При відсутності такої роботи час простою оплачується в порядку і розмірах, визначених Кодексом законів про працю України.Відповідно до частини першої статті 113 Кодексу законів про працю Україничас простою не з вини працівника оплачується з розрахунку не нижче від двох третин тарифної ставки, встановленого працівникові розряду(окладу).

Пунктом 8.3.3 Галузевої угоди між Міністерством освіти і науки України та ЦК Профспілки працівників освіти і науки України на 2016-2020 роки цю норму конкретизовано, а самепередбачено здійснення оплати простою працівникам, включаючи непедагогічних, не з їх вини, в розмірі середньої заробітної плати, але не менше тарифної ставки (посадового окладу).

Цим пунктом Угоди також передбачено забезпечення оплати праці всіх інших педагогічних працівників (вихователів, вихователів-методистів, педагогів-організаторів, практичних психологів, соціальних педагогів, керівників гуртків, музичних керівників тощо) закладів освіти у випадках епідемії з розрахунку заробітної плати, встановленої при тарифікації, з дотриманням умов законодавства.

До непедагогічних працівників відносяться всі працівники, посади яких не входять до Переліку педагогічних працівників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.06.2000 № 963, зокрема бібліотекарі, медичні працівники, бухгалтери, інші спеціалісти, фахівці, технічні службовці, а також працівники, які працюють на посадах кухарів, машиністів з прання білизни, прибиральників, двірників, сторожів та інших робітничих посадах.

У застосуванні пункту 8.3.3 Галузевої угодидо непедагогічних працівників слід відносити також науково-педагогічних, наукових та інших працівників закладів вищої та післядипломної освіти.

Згідно зі статтею 9 Закону України «Про колективні договори і угоди» та пункту 1.4 Галузевої угоди положення угоди діють безпосередньо та є обов'язковими для включення до колективних договорів.

Стосовно працівників, які виконують педагогічну роботу в обсязі до 240 годин на рік з погодинною оплатою праці, зокремаметодистів методичних установ, то у випадках коли вони виконують свою роботу в умовах віддаленого доступу чи за якоюсь іншою формою, то за цю роботу виплачується заробітна плата відповідно до укладеного трудового договору.Згідно з пунктом 3 Переліку робіт, які не є сумісництвом, затвердженого наказом Мінфіну, Мінпраці, Мінюсту № 43 від 28.06.1993 р., педагогічна робота в обсязі до 240 годин на рік (це 6-7 годин на тиждень) з погодинною оплатою праці, не вважається сумісництвом.

Виконання цієї педагогічної роботи в школі, або в іншому закладі освіти також має оплачуватися на загальних підставах.

Якщо ж заклад освіти чи установа під час карантину не працює, тобто перебуває у простої, тоді за нормами статті 113 Кодексу законів про працю України за працівниками зберігається заробіток.

Такий заробіток має зберігатися на всіх місцях роботи, бо будь-яких обмежень щодо залежності трудових відносин від місця роботи статтею 113 не встановлено.

Відповідно до пункту 5 Положення про умови роботи за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій, затвердженого наказом № 43,оплата праці сумісників здійснюється за фактично виконану роботу.Одержана за роботу за сумісництвом заробітна плата при підрахунку середнього заробітку на основній роботі не враховується, крім випадків, передбачених пунктом 10 цього положення.

Згідно з пунктом 10 Положеннязаробітна плата на всіх місцях роботи враховується при обчисленні середнього заробітку: вчителям та викладачам, які працюють у декількох закладах освіти, педагогічним працівникам закладів дошкільної, позашкільної освіти та інших закладів (як в одному, так і в декількох); медичним працівникам дитячих будинків, шкіл-інтернатів для дітей-сиріт, а також для дітей, які мають вади у фізичному чи розумовому розвитку, закладів дошкільної освіти.

Середня заробітна плата для її збереження працівникам на час простою зокрема й тим, які працюють за сумісництвом, визначається відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 8.02.1995 № 100 «Про затвердження Порядку обчислення середньої заробітної плати». Пунктом 1 Загальних положень Порядку обчислення середньої заробітної плати, перелік випадів, для яких обчислюється середня заробітна плати, є невичерпним.

Управління соціально-економічного захисту ЦК Профспілки

Соціальні сервіси в умовах карантину: урядові ініціативи


/Files/images/pk/САЙТ.jpeg

Кабінет Міністрів на засіданні 8 квітня 2020 року прийняв постанову «Про реалізацію ініціатив, спрямованих на розвиток соціальних сервісів для деяких соціальних груп населення».

Рішення Уряду передбачає надання допомоги пенсіонерам та одержувачам соціальних виплат в дистанційній оплаті за житлово-комунальні послуги та задоволення їх соціально-побутових потреб в умовах карантину.

Зокрема, з 10 квітня 2020 року в Україні почне функціонувати інформаційна платформа «Допомога поруч». Соціальний онлайн-проект спрямований на визначення потреб, надання відповідної мобільної допомоги та соціальних послуг одиноким громадянам похилого віку, людям з інвалідністю, сім’ям з дітьми (зокрема, дітям з інвалідністю) та іншим соціально вразливим верствам населення.

Громадяни зможуть звертатися до «гарячих» телефонних ліній, які працюватимуть при місцевих органах влади, та залишати інформацію про потребу в продуктах харчування, засобах особистої гігієни, побутовій хімії, транспортних послугах для доставки цих товарів. Щодня на онлайн-платформі «Допомога поруч» розміщуватиметься інформація про потребу в допомозі та звіт про її надання.

Постановою Уряду також запроваджується експериментальний проект щодо дистанційної оплати житлово-комунальних послуг одержувачами пенсій та грошової допомоги. Проект реалізовуватиметься за підтримки 43 уповноважених банків та АТ «Укрпошта».

Кожен, хто отримує пенсію або соціальну виплату через банківські установи, зможе дистанційно сплачувати за спожиті житлово-комунальні послуги. Для цього громадянин має зареєструватися у системі дистанційного обслуговування або зателефонувати на «гарячу» лінію банку і надати інформацію про перелік ЖКП, які бажає оплатити дистанційно, та необхідні дані для оплати послуг з його рахунку.

Одержувачі пенсій та грошових допомог також зможуть оплачувати за житлово-комунальні послуги безпосередньо у листоноші під час отримання виплат, або замовивши відповідну послугу, зокрема телефоном.

Банки мають створити умови для зняття готівкових коштів одержувачами пенсій та грошових допомог із використанням платіжних терміналів, розширивши їх мережу у роздрібній торговельній мережі.

Громадянам, які одержують пенсії і соціальну допомогу у відділеннях банків та касах «Укрпошти», за їх бажанням листоноші доставлятимуть гроші додому.

Юридичний відділ ЦК Профспілки

Про звільнення вчителів-пенсіонерів

/Files/images/пенсіонер2.jpg

До 1 липня 2020 року директори шкіл зобов’язані звільнити вчителів-пенсіонерів .З ними мають бути укладені трудові договори строком на один рік.
Сайт «Шкільне життя», посилаючись на прийняття Закону України «Про повну загальну середню освіту», анонсує звільнення вчителів-пенсіонерів. Так після набрання чинності Закону України «“Про повну загальну середню освіту», він є підставою для припинення безстрокового трудового договору з педагогічними працівниками державних і комунальних закладів загальної середньої освіти, яким виплачується пенсія за віком.
До 1 липня 2020 року керівники державних і комунальних закладів загальної середньої освіти зобов’язані припинити безстрокові трудові договори з педагогічними працівниками таких закладів освіти, яким виплачується пенсія за віком, з одночасним укладенням з ними трудових договорів строком на один рік.
У разі незгоди з продовженням трудових відносин на умовах строкового трудового договору педагогічні працівники, яким виплачується пенсія за віком, звільняються згідно з пунктом 9 частини першої статті 36 Кодексу законів про працю України.
Після закінчення строку трудового договору з такими педагогічними працівниками можуть укладатися строкові трудові договори відповідно до абзацу третього частини другої статті 22 Закону України «Про повну загальну середню освіту».
Посилання на джерело:https://zt.20minut.ua/Osvita/do-1-lipnya-2020-roku-direktori-shkil-zobovyazani-zvilniti-vchiteliv-p-11043279.html

Як оформити відпустку, якщо дитина на карантині

/Files/images/pk/IMG-ea7975784c149f6e13034921292da568-V.jpg

Оплата праці працівників закладів освіти під час призупинення навчання через карантин

/Files/images/pk/1.jpg

У зв'язку епідеміологічною ситуацією, що нині склалася, Урядом, органами місцевого самоврядування, керівниками закладів освіти та органами освіти та місцевого самоврядування приймаються рішення про призупинення роботи відповідних закладів освіти, закриття їх на карантин та вимушені простої. Але через те, що заняття в закладах освіти не проводяться, за працівниками цих закладів має зберігатися заробітна плата.

Відповідно до п. 77 Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом Міністерства освіти України від 15.04.1993 р. № 102, у випадку, коли в окремі дні заняття не проводяться з незалежних від учителя причин, оплата його праці здійснюється з розрахунку заробітної плати, встановленої при тарифікації, за умови, що вчитель (викладач) виконує іншу організаційно - педагогічну роботу.

У випадку, якщо такої роботи немає, час простою оплачується в порядку і розмірах, визначених статтею 113 Кодексу законів про працю України. Згідно з цією статтею час простою не з вини працівника оплачується з розрахунку не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові розряду (окладу).

Водночас за пунктом 8.3.3 Галузевої угоди між Міністерством освіти і науки України та ЦК Профспілки працівників освіти і науки України на 2016-2020 роки сторони рекомендують керівникам установ та закладів освіти забезпечити оплату простою працівникам, включаючи непедагогічних, не з їх вини в розмірі середньої заробітної плати, але не менше тарифної ставки (посадового окладу).

Оплату праці вчителів, вихователів, включаючи вихователів груп продовженого дня, музичних керівників, викладачів, інших педагогічних працівників навчальних закладів у випадках, коли в окремі дні (місяці) заняття не проводяться з незалежних від них причин (епідемії, метеорологічні умови тощо), із розрахунку заробітної плати, встановленої при тарифікації, з дотриманням при цьому умов чинного законодавства.

Згідно з п.1.4 Галузевої угоди її положення діють безпосередньо та є обов'язковими для включення до колективних договорів.

Управління соціально-економічного захисту ЦК Профспілки

Прийміть найщиріші вітання з 8 Березня!

Шановні жінки!

Кохані, милі, лагідні, привітні!

Вітаємо Вас з найпрекраснішим днем весни, святом відродження природи, торжества жіночої краси та ніжності – Днем 8 Березня!

Сама доля довірила Вам оберігати родинне вогнище, за покликанням серця, по-материнські плекати юні покоління громадян України, наше майбутнє. Тож нехай ваші очі ніколи не сповнюються смутком, успіх завжди супроводжує всі ваші справи, доля буде щедрою на вірних друзів, надійних колег, а людська вдячність – найвагомішим мірилом життєвих успіхів.

Бажаємо, щоб у Ваших серцях панувала любов, у справах – мудрість, у задумах – далекоглядність, в оселях – тепло і затишок!

Бажаємо Вам бути людиною,

Отою одною - єдиною,

Отою, безмежно рідною,

Навіки комусь потрібною.

Бажаємо Вам бути богинею,

Отою –одною єдиною,

Отою, ні з ким незрівнянною,

Бажаємо Вам бути Коханою.

/Files/images/pk/8_marta.gif

Відповідальність батьків за прогули дітьми уроків – судова практика

/Files/images/pk/1580279041_ok-1.jpg

11 січня 2020 року Червоноградський міський суд Львівської області визнав винною матір у неналежному виконанні нею батьківських обов’язківза те, що її 16-річна донька з жовтня по грудень 2019 року пропустила 85 уроків у школі без поважних причин.

Жінка протягом року вже притягувалась до відповідальності за таке ж правопорушення, тому на неї було накладено штраф у розмірі 1700 гривень.

За інформацією сайту Судової влади України дана справа не є поодиноким випадком.

Протягом минулого року до суду надійшло 124 справи з приводу невиконання батьками обов’язків щодо виховання дітей. У 97 випадках винних було притягнуто до відповідальності, з них 28 разів батькам було винесено попередження, та 69 осіб було оштрафовано на загальну суму 82 450 гривень.

Крім пропуску дітьми занять у школі, батьки також понесли відповідальність за куріння ними сигарет, вживання алкоголю, скоєння дрібних крадіжок, хуліганства та ін.

За такі вчинки неповнолітніх їх батьки притягуються до відповідальності за частинами 1-4 статті 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Штрафи за цією статтею становлять: на перший раз попередження або штраф 850 - 1700 грн, якщо протягом року повториться те саме, то штраф буде від 1700 до 5100 грн.

Аналогічне покарання передбачене і для тих батьків, чиї діти скоюють діяння, що містять ознаки злочинів або інші адміністративні правопорушення у віці від 14 до 16 років.

Крім цього, постановою Кабінету Міністрів України від 13.09.2017№ 684 затверджений Порядок ведення обліку дітей шкільного віку та учнів.

Відповідно до цього Порядку у разі відсутності учнів, які не досягли повноліття, на навчальних заняттях протягом 10 робочих днів підряд з невідомих або без поважних причин навчальний заклад невідкладно надає відповідному територіальному органу Національної поліції та службі у справах дітей дані таких учнів для провадження діяльності відповідно до законодавства, пов’язаної із захистом їх прав на здобуття загальної середньої освіти.

Причини відсутності учня на навчальних заняттях підтверджуються відповідною медичною довідкою закладу охорони здоров’я або письмовим поясненням батьків (одного з батьків) учня чи інших законних представників (для учнів, які не досягли повноліття) або учня (для повнолітніх учнів), що зберігаються в його особовій справі протягом поточного навчального року.

Відповідно до статті 55 Закону України «Про освіту» батьки зобов’язані сприяти виконанню дитиною освітньої програми та досягненню дитиною передбачених нею результатів навчання.

Юридичний відділ ЦК Профспілки

ХІ ПЛЕНУМ КОМІТЕТУ ХАРКІВСЬКОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ ПРОФСПІЛКИ ПРАЦІВНИКІВ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

30 січня 2020 року відбувся ХІ пленум комітету Харківської організації профспілки працівників освіти і науки України. На пленум була запрошена вчитель нашої школи О. Румянцева.
На порядку денному стояло питання про підтримку солідарних дій Профспілок, спрямованих проти законопроектів, які погіршують права і гарантії працюючих та молоді, що навчається.
Заслухавши та обговоривши інформацію, виступи та обговорення, пленум комітету Харківської обласної організації профспілки працівників освіти і науки України постановив підтримати позицію Спільного представництва органу профспілок, Центрального комітету профспілки працівників освіти і науки України та висловити рішучий протест проти прийняття законів «Про працю» (реєстр. №2708), «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України(щодо окремих питань діяльності професійних спілок» (реєстр. № 2681), «Про внесення змін до Кодексу законів про працю України щодо додаткових підстав для звільнення» (реєстр. № 2584), вже прийнятого закону «Про повну загальну середню освіту» з його дискримінаційними та антиконституційними нормами. Та затвердив текст звернення учасників пленуму до очільників держави, Уряду, Верховної Ради України з вимогами не ігнорувати Конституцію України та не порушувати трудові й соціальні права людини.

/Files/images/pk/звернення.jpg

У Києві відбулося Всеукраїнське профспілкове віче

/Files/images/1/1579200791_v0.jpg

16 січня 2020 року, у Києві відбулося Профспілкове віче, на яке з’їхалися представники понад 60 тисяч первинних профспілкових організацій з усієї України, яких делегували мільйони членів професійних спілок.

Представники трудових колективів підприємств, установ і організацій всіх сфер економіки країни донесли до суспільства та керівництва держави тривогу і обурення через проведення владою так званих економічних і соціальних реформ. Від Профспілки працівників освіти і науки України була одна з найбільших представницьких делегацій – понад 150 осіб з багатьох областей нашої країни.

До профспілок приєдналися Президент Українського союзу промисловців і підприємців, співголова НТСЕР зі сторони роботодавців Анатолій Кінах, Представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини з дотримання соціальних та економічних прав Олена Степаненко.

Спілчани вимагали від керівництва держави зупинити процеси законодавчого руйнування трудового законодавства і трудових прав, що намічено у законопроекті «Про працю» № 2708, законопроектах щодо змін у діяльності професійних спілок (№ 2681) та системи загальнообов’язкового державного соціального страхування (№ 2275).

Вимагали відкликати з Верховної Ради України проєкт Закону України «Про працю» і розпочати роботу над справедливою трудовою реформою спільно з профспілками і роботодавцями та у відповідності до Конституції України і міжнародних зобов’язань держави, а також за участю експертів Міжнародної організації праці.

/Files/images/1/1579200898_v9.jpg /Files/images/1/1579200900_v4.jpg

Насамкінець роботи учасниками Всеукраїнського профспілкового Віче прийнято резолюцію, яку вирішено відразу передати до Офісу Президента України В. Зеленського, Верховної Ради України і Кабінету Міністрів України.

/Files/images/1_klas/ErCWj0tic4I-1024x1024.jpg

/Files/images/1_klas/IMG-6b68ec6910cb621ff89fe7ad92249229-V.jpg

Шановні колеги! Завершилася напружена пора І семестру, завершуються зимові канікули. Вітаємо всіх з початком нового навчального семестру! Тож нехай буде успішною навчальна праця, наповнена творчістю і результативністю! Бажаємо міцного здоров’я, впевненості у власних силах та відвертого прагнення до нових знань! А також злагоди, добра, натхнення, задоволення від результатів своєї праці!
Нехай нинішній навчальний семестр стане періодом нових професійних досягнень, наукових відкриттів та особистих звершень, а життя виставляє лише гарні оцінки!

Профспілковий комітет школи

з 1

Кiлькiсть переглядiв: 1126

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.